[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

بازار در احتضار، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در مردادماه امسال مردم فارس ۳۳۷میلیارد تومان چک بی‌‌محل کشیدند. گویی اعتماد در بازارهای ایران رو به زوال است و بی‌ثباتی‌ها‌ و چالش‌های‌اقتصادی مسبب بسیاری از مشکلات مردم برشمرده‌ می‌شوند. آمار چک‌های‌برگشتی همیشه نشان از حال وخیم بازار و بی‌رونقی داشته و کار‌به‌جایی رسیده که بسیاری از بازاریان دیگر با مشتریان قدیمی هم با اکراه معامله‌ می‌کنند. جو بی‌اعتمادی و هراس از بازنگشتن سرمایه سبب شده است تا تسویه حساب آنی و فروش نقدی گزینه اول و آخر بسیاری از بازاریان شود و این مسئله بر رکود بیشتری را بر کلیت جامعه تحمیل ‌می‌کند...

در وضعیت اقتصادی کنونی که ارزش ریال با فراز و نشیب‌های‌ فراوانی روبرو است، قشر عمده‌ای ‌از کسبه امکان پرداخت‌های‌ آنی را ندارند و دستگاه اقتصادی دولت باید راهکارهای مؤثرتری برای بازگرداندن اعتماد و رونق بیابد. بانک مرکزی برای بازگرداندن اعتماد به بازار اقداماتی را در دستور کار قرار داده که در بهبود امور اندکی مؤثر بوده و به نظر‌می‌رسد هنوز راه‌های‌ پرپیچ و خمی برای جراحی‌های‌اقتصادی پیش رو داشته‌باشیم.
در نظر داشته‌باشیم قسمت عمده‌ای‌ از جمعیت زندان‌ها‌ را قربانیان چک‌های‌برگشتی تشکیل‌می‌دهند؛ افرادی که از سر ناچاری و رکود به مشتریان اعتماد کرده و سرمایه خود را یک شبه فروباخته‌اند. به دلیل بی‌ثباتی‌های ‌بازار آنها از استرداد دیون بازمانده و چاره‌ای‌ جز حبس‌ها‌ی طولانی مدت برای‌شان نمانده است. این در حالی است که هر فرد زندانی، هزینه مادی و معنوی دوچندانی را بر اقتصاد کشور تحمیل ‌می‌کند و آنها با همنشینی با بزهکاران حرفه‌ای‌ مستعد جرایم کلان خواهند شد. به علاوه آن که کشور هم از سرمایه‌های‌مستعد انسانی محروم شده و بسیای از خانواده‌ها ‌در معرض فروپاشی آشکار و نهان قرار‌ می‌گیرند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل، دیگر از رونق برخوردار نیستند و شمار عمده‌ای‌ از اصناف از فعالیت در بازاری که اعتماد و رونق از مؤلفه گمشده آن است، فاصله ‌می‌گیرند. 
برای عبور از دوران رکود و بازگشت اعتماد به بازار باید تعامل همه جانبه‌ای ‌میان دولت‌مردان و اصناف شکل گیرد. در ابتدا، بازاریان باید به نحوی از انحا واردات بی‌حساب و کتاب از مبداء چشم بادامی‌ها‌ را متوقف کرده و به منظور گردش سرمایه در مدار داخلی، کالاهای وطنی را در معرض تماشای خریداران قرار دهند. در گام بعدی، دولت باید با ایجاد راهکاری مدون و عمل‌گرایانه تفاوت آشکاری میان مشتریان خوش‌حساب بانک‌ها ‌با نوکیسه‌گانی که با اهداف شیادانه پا به محافل اقتصادی گذاشته‌اند، قائل شود. چنانچه کسبه بازار هم به سودهای متعارف قانع شوند، قدرت خرید مردم افزایش ‌می‌یابد و در نهایت رکود از بازارهای ایران رخت برخواهد بست. از دیگر اقداماتی که دولت‌ می‌تواند برای حمایت از کسبه انجام دهد، تدوین بسته‌های‌حمایتی است. اهالی بازاری که از رکود در عذاب گرفتار آمده‌اند انتظار دارند وضعیت وخیم اقتصادی آنها در هنگام بستن مالیات مدنظر قرار گیرد و دولت برای کسری بودجه به ابزارهای مالیاتی بسنده نکند.
به طور حتم، بازگرداندن رونق و اعتماد دوباره بر بازارهای ایران فرآیندی ضربتی و ساده نخواهد بود و نمی‌توان در برهه‌ای‌کوتاه‌مدت مقدمات اجرایی شدن آن را پدید آورد. بلکه با افزایش درآمد ناخالص ملی، رکود نرخ تورم، تثبیت قیمت ارز، کوتاه کردن دست واسطه‌گران، بها دادن به تولیدات ملی، مبارزه راستین با پولشویی، خروج از اقتصاد تک‌بُعدی و توجه به مؤلفه‌هایی از این دست‌ می‌توان انتظار داشت بنیه اقتصادی مردم بهبود یافته و بی‌اعتمادی و افسردگی از بازارهای منجمد ایران رخت بندد، عملیاتی که قوای سه گانه در خط مقدم جبهه آن قرار دارند.
پی نوشت:
خبرگزاری تسنیم فارس: مردادماه امسال ۲/۹درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای فارس به مبلغی بالغ بر ۳۳۷ میلیارد تومان برگشت خورده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی