[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

آب گلوگاه توسعه را بست ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه تحلیل و بررسی اخبار
علی‌رغم اینکه سالیان‌سال است که فارس ماهیت کشاورزی خود را درغبار خشکسالی از دست داده و تا کنون باید فکری از سوی مسئولان استانی به حال این بحران ‌می‌شد اما همچنان مدیران فارس از کمبودهای آبی بدون ارایه تدابیر لازم گلایه دارند. این درحالی است که باید درعمل شاهد اقدامات اساسی دراین زمینه باشیم.
 تاکنون دادگستری فارس با مالکان چاه‌های غیرمجاز که بیشتر در بستر تالاب‌ها‌ قرار دارند برخوردهای جدی داشته‌است وبهره‌برداری از این قبیل چاه‌ها را متوقف نموده است. اما شمار این چاه‌ها خارج از تصور من و شماست تا بتوانیم مانع انجام این عمل از سوی کشاورزانی باشیم که این حرفه را سالیان‌سال وسینه به سینه حفظ نموده‌اند و درمقابل مدیران استانی کشت جایگزینی را برای آنان معرفی نکرده‌اند و یا اگر کشت جایگزنی معرفی شده حمایتی در کار نبوده است چرا که آثار این حمایت‌های ‌نامشخص و غیرملموس است. مع‌الوصف کار در حوزه کشاورزی با همان روش‌های‌غلط ادامه دارد وتالاب‌های‌فارس همچنان بی‌رمق‌تر از گذشته روزگار خاکستری خود را‌ می‌گذرانند. حالا مدیر کل محیط‌زیست فارس پس از یک دوره دوری از این استان پرمخاطره دوباره سکان هدایت این سازمان را به دست گرفته است. حال و روز محیط‌زیست استان به احتمال قوی بحرانی‌تر از گذشته است چرا که آنچه از گذشته به عنوان میراث در اختیار داشته‌ایم در گذر زمان تحلیل رفته و شرایط از گذشته سخت‌تر شده و بحران آب همچنان به یک معضل بزرگ و سدی تسخیرناپذیر در برای توسعه قرار دارد.
آنچه مسلم است تمامی خسارت‌ها ‌و آسیب‌های ‌موجود به عدم‌مدیریت آب در استان بازمی‌گردد. چراکه از همین رخداد برداشت آب از چاه‌های غیر مجاز مشخص‌ می‌شود توانی برای مدیریت آب وجود ندارد و مدیران امر درحد واندازه مقابله و ایستادگی در برابر چهار متخلف نیستند تا سایران را نیز ادب کنند. حال سوال اینجاست که از سال‌های پیش از پیروزی انقلاب درایران بسیاری از سیاسیون و نیز اساتید دانشگاهی براین امر واقف بودند که توان کشاورزی در فارس مستهلک شده وباید به فکر چاره بود وامروز در چهل سالگی انقلاب باز هم به دنبال چاره هستیم والبته از رتبه دوم فارس در تولید محصولات کشاورزی سخن ‌می‌گوییم، اشتباهی که دایم تکرار‌می‌شود واصراری که ما برای ماندن برسر سفر کشاورزی داریم. اصراری که مانع توجه به سایر فعالیت‌های‌اقتصادی در فارس نظیر گردشگری است.  
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس در این رابطه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در فارس در امام جمعه شیراز‌ می‌گوید: تأمین منابع آبی فارس چالش محیط‌زیست فارس است. 
به گزارش شیراز نوین به نقل از مهر، حمید ظهرابی در دیدار مدیران دستگاه‌های‌اجرایی با نماینده ولی‌فقیه در فارس بیان کرد: محیط‌زیست یکی از چالش‌های‌توسعه است و مدیریت منابع آبی در استان فارس به گونه‌ای ‌است که منابع آبی ما به شدت کاهش یافته و باید به فکر چاره‌اندیشی بود.
وی افزود: منابع آبی فارس به شدت کاهش داشته و در تأمین آب برای بخش کشاورزی با مشکل مواجه‌ایم.
ظهرابی در خصوص تأمین حقآبه تالاب‌های‌فارس تصریح کرد: یکی از مشکل‌هایی که با آن مواجه هستیم تأمین حقآبه تالاب‌ها‌ است و اگر حقآبه تالاب‌های ‌استان فارس تأمین شود شاهد بهبود شرایط آبی در استان هستیم.
وی در خصوص جابه‌جایی صنایع از شیراز نیز تأکید کرد: شرکت‌هایی  که قول جا‌به‌جایی داده بودند هنوز در سطح شهر هستند و باید زودتر جابه‌جا شوند.
وی با اشاره به موضوع فرهنگ‌سازی در بخش آموزش محیط‌زیست نیز گفت:  موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی باید در جامعه در نظر گرفته شود و مردم باید در این مسیر حضور داشته‌باشند و بازوی توانمندی برای حفظ محیط‌زیست فارس باشند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی