[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: آسیب‌شناسی جامعه باید از نهاد خانواده آغاز شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ورزش و جوانان فارس گفت: آسیب‌شناسی  جامعه باید از نهاد خانواده آغاز شود. حیدرعلی کامیاب که در شورای اداری اداره کل ورزش و جوانان فارس سخن می‌گفت، با اشاره به برخی آمار‌های نگران کننده از رفتار‌های نسل جوان در مدارس و دانشگاه افزود: نهاد خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی که کودک در آن رشد و نمو می‌کند و به عنوان یکی از صحنه‌های اصلی تشکیل دهنده اجتماع، تأثیرگذاری انکارناپدیری بر شکل‌گیری شخصیت نسل نوپای جامعه دارد.
وی خانواده را اولین کانون تربیت فرزندان دانست و افزود: فاصله گرفتن پدران و مادران از نقش‌های اصلی خود در این نهاد و غرق شدن در زندگی روزمره، آسیبی است که آثار آن در دوران مدرسه و دانشگاه نمایان می‌شود.
دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان استان تغذیه فکری، تربیتی و پرورشی کودک و نوجوان را به مراتب مهم‌تر از تغذیه جسمی‌ و تأمین امکانات سخت‌افزاری برای این نسل دانست و افزود: متأسفانه الگوی غلط رفتاری که در برخی خانواده‌ها حاکم شده، باعث تغییر نقش پدران و مادران از تأثیرگذاران بر تربیت و شکل‌گیری شخصیت این نسل به ماشین تولید اسکناس و تأمین مالی و امکانات سخت افزاری شده است.
کامیاب با بیان اینکه آثار زیان‌بار این تغییر الگوی رفتاری یک شبه نمایان نمی‌شود، افزود: نسل جوان ما هم‌زمان با مورد هجمه قرار گرفتن از سوی جوامع بیگانه، مورد بی‌توجهی عاطفی پدران و مادران خود نیز قرار گرفته است.
وی با یادآوری الگوی حاکم بر خانواده‌های ایرانی در نسل‌های قبل افزود: پدران و مادران در نسل‌های گذشته در کنار نقش عاطفی خود، نظارت کاملی بر رفتار، ارتباطات، آمد و شد و... فرزندان خود داشتند؛ اما امروز بخش عمده‌ای از پدران و مادران از ارتباطات فرزندان خود در فضای واقعی و مجازی بی خبر هستند.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران انقلاب گفت: نتیجه تربیت با آن الگوی حاکم که نشأت گرفته از چارچوب‌های فرهنگی تربیتی ایرانی اسلامی ‌بود، جوانانی بودند که 8 سال در مقابل تجاوزهای همه‌جانبه صدام و هم‌پیمانانش از این آب و خاک دفاع کردند و بهترین و پررنگ‌ترین سال‌ها و روزهای انقلاب را پدید آوردند.
کامیاب، شهدا و ایثارگران را قهرمانان واقعی تاریخ ایران دانست و افزود: کارهایی که این قهرمانان برای این مرز و بوم انجام دادند با هیچ مدال و سکه و جایزه ای قابل جبران نیست.
وی بازگشت به خویشتن خویش در تربیت نسل جوان را عاملی بازدارنده در مسیر ایجاد شکاف بین نسل‌ها دانست و با یادآوری الگوی زیستی در دهه اول انقلاب گفت: پرهیز از برخی تجمل‌گرایی‌ها و اشرافی‌گرایی‌ها، توجه به تربیت نوجوانان و جوانان، کم کردن فاصله عاطفی بین پدران و مادران با فرزندان و... باعث می‌شود بسیاری از ناهنجاری‌های کنونی که منتج به برخی آمار‌های نگران کننده می‌شود، مرتفع شود.
کامیاب با تأکید بر اهیمت و تأثیر مسائل عاطفی در شکل‌گیری نسل جوان، افزود: خانواده، کوچک‌ترین واحد اجتماعی و در عین حال، بزرگ‌ترین و اثرگذارترین واحد تربیتی در جوامع به شمار می‌آید، به گونه‌ای که می‌تواند منشأ تحول فردی و اجتماعی و رشد ارزش‌های انسانی در میان اعضای آن باشد.
مدیرکل ورزش و جوانان با بیان اینکه  خانواده، مهم‌ترین نهادی است که فرد در آن پرورش می‌یابد، افزود: سرمایه‌گذاری و توجه هرچه بیشتر به این نهاد مقدس، جزو رسالت‌های معلمان، به ویژه پیامبران و پیشوایان ادیان قرار گرفته است.
کامیاب در بخش دیگری از صحبت‌هایش به قرار گرفتن استان فارس در جمع استان‌های برتر کشور در ارزیابی وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و کسب این موفقیت را حاصل زحمات مجموعه مدیران و کارکنان اداره کل ورزش و جوانان و شهرستان‌های استان دانست و افزود: نمی‌توان در کسب این موفقیت نقش ورزشکاران، داوران، مربیان، پیشکسوتان و رؤسای هیئت‌ها را نادیده گرفت.
وی در عین حال کسب این موفقیت را رسیدن به قله آرمان‌ها در فارس ندانست و با بیان اینکه این استان همواره باید جزو استان‌های برتر کشور باشد، از مدیران اداره کل ورزش و جوانان خواست با آسیب‌شناسی و شناسایی نقاط قوت و ضعف عملکرد سال گذشته، برای کسب رتبه نخست کشوری در ارزیابی آینده وزارت ورزش و جوانان برنامه ریزی کنند.
دبیر شورای عالی ورزش در بخش پایانی صحبت‌های خود به تقسیمات جدید کشوری در استان، تأسیس 7 شهرستان جدید و دو فرمانداری ویژه اشاره کرد و با میمون توصیف کردن این تصمیم و اتفاق، خواستار برنامه‌ریزی ویژه معاونان پشتیبانی، جوانان و ورزش برای ترسیم ساختار اداری و ورزشی شهرستان‌های جدید شد.
وی به معاون پشتیبانی و منابع انسانی مأموریت تبیین برنامه ساختار اداری و نیروی انسانی، به معاون توسعه ورزش قهرمانی مأموریت تشکیل هیئت‌های ورزشی و به معاون جوانان و امور فرهنگی نیز مأموریت ترسیم زیرساخت‌ها برای تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان‌های جدید را داد و گفت: در کنار این اتفاق خوب، یک انتصاب جدید نیز در اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز انجام شده؛ لذا باید با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود به مدیر جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز در پیشبرد برنامه‌هایش کمک شود.
کامیاب تأثیر شهرستان شیراز در معادلات ورزش استان را انکارنشدنی دانست و با بیان اینکه غلامعلی طفیونی یکی از مدیران خوب و کاربلد وزارت ورزش و جوانان استان است، افزود: هرگاه ورزش شیراز تحرک داشته و پویا بوده، موتور ورزش استان نیز با شتاب بیشتری کار کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی