[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

روز حافظ را جهانی می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

دبیر سرویس فرهنگ وهنر: سعید رضا  امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

نشست خبری برنامه‌های یادروز حافظ با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس و رئیس مرکز حافظ شناسی برگزار شد.
صابر سهرابی در این نشست گفت: هر سال 20مهرماه ویژه برنامه‌های یادروز حافظ در شهر شیراز به عنوان مهد شعر و غزل برگزار می‌شود و دستگاه فرهنگ فارس تمامی ‌تلاش خود را برای اجرای هرچه پربارتر این برنامه‌ها به کار می‌گیرد. دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها و تدارکات گسترده‌ای که برای برگزاری پربار این مراسم تدارک دیده شده است، خاطرنشان کرد: مرکز حافظ‌شناسی از یک سال گذشته سرگرم برنامه‌ریزی برای برپایی باشکوه روز حافظ بوده است و مجموعه ارشاد فارس هم از ۲ماه پیش سلسله نشست‌هایی با رئیس مرکز حافظ‌شناسی در دستور کار قرار داده است. سهرابی افزود: استان فارس دارای دو منبع غنی جهانی و ماندگار در حوزه ادبیات است و باید با برنامه‌ریزی مناسب، آیین باشکوهی را برای مشاهیر استان برگزار کنیم و از برکات مادی و معنوی آنها به شکل شایسته‌ای برخوردار گردیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس به قسمتی از برنامه‌های روز حافظ اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های فرهنگی متنوعی از قبیل برگزاری نمایشگاه نگارگری آثار رضوان کریمی، نی‌نوازی استاد محمد معتمدی، نمایشگاهی از آثار «مهدی فلاح» حافظ‌نویس کشوری، نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» با حضور استاد جلال‌الدین کزازی، گلباران مقبره حافظ با حضور فرهنگوران و ویژه‌برنامه‌های دیگری از این دست در دستور کار قرار دارد. به علاوه در 29شهرستان ویژه‌برنامه‌های پربار روز حافظ برگزار می‌شود. دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس با اشاره به تقارن روز حافظ با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان خاطرنشان کرد: برنامه‌های یادروز حافظ برای مدت سه سال است که با ایام عزاداری امام حسین(ع) هم‌زمان شده است. بنابراین برگزاری برنامه‌هایی که با شعایر ارزشی و دینی ایرانیان در تضاد نباشد اجرا خواهد شد و تلاش می‌شود با برگزاری نشست‌ها و نمایشگاه‌ها و آیین‌های مناسب، روز پرباری برای لسان‌الغیب برپا کنیم.
سهرابی در پاسخ به دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین مبنی بر این که برنامه دستگاه فرهنگی فارس برای اشاعه شادی و نشاط‌های ارزش‌مدار چیست، گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس پس از ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، برنامه‌های شاد و مفرحی را در مرکز استان و سایر شهرستان‌ها در دستور کار قرار داده است. برنامه‌هایی نظیر گروه‌نوازی، جنگ‌ها، جشنواره موسیقی فجر و برنامه‌هایی از این دست در زمره فعالیت‌هایی هستند که مجوزهای لازم برای آنها صادر شده و تلاش داریم با نگاهی عالمانه و با پرهیز از حاشیه، شادی را برای مردم به ارمغان آوریم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس با اشاره به مهمانان ویژه‌ای که در آیین روز حافظ حضور به هم می‌رسانند، گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان به دعوت استاندار فارس مهمان یادروز حافظ خواهد بود و برای سفرای هفت کشور دعوت‌نامه‌هایی ارسال شده است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی‌ فارس در پایان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری پربار و ماندگار این گونه مراسم‌ گفت: با هماهنگی و پیگیری‌های نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی‌، تلاش داریم ردیف بودجه‌ای برای یادروز حافظ و سعدی در مجلس به تصویب رسیده و منتظر هستیم که این موضوع در دولت دوازدهم اجرایی شود.
رئیس مرکز حافظ‌شناسی در ادامه این نشست خبری گفت: بر خلاف شائبه‌های مطرح شده، تمامی ‌برنامه‌های روز حافظ به صورت مدون و مشخص انجام خواهد شد و مرکز حافظ‌شناسی از سال گذشته هماهنگی‌های لازم را برای برپایی باشکوه این آیین در دستور کار قرار داده است.دکتر کاووس حسن‌لی در ادامه گفت: برنامه‌های علمی‌ یادروز حافظ با حضور حافظ‌پژوهان، ادیبان و اندیشمندان و جمعی از مسئولان برگزار می‌شود و بر محور موضوع امسال با عنوان حافظ و انسان توجه ویژه‌ای صورت می‌گیرد. وی با اشاره به اساتیدی که در این برنامه حضور به هم می‌رسانند، گفت: دکتر محمدعلی نعمت‌الهی، دکتر اصغر امامی، دکتر امیرحسین ماهوزی به همراه تنی چند از اساتید این رشته از مهمانان و سخنرانان ویژه برنامه روز حافظ خواهند بود و ابعاد فکری این شاعر و اندیشمند جهانی را مورد واکاوی قرار خواهند داد.
این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به ادعای مطرح شده در خصوص نشان حافظ گفت: مرکز حافظ‌شناسی در 23سال گذشته نشان حافظ را به پنج نفر از اساتید برجسته این رشته اهدا کرده است و هر سال قرار نیست اهدای این نشان را داشته باشیم؛ چرا که دریافت کنندگان باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند. حسن‌لی مرکز حافظ‌شناسی را مؤسسه‌ای خیریه و فرهنگی با پشتوانه بخش خصوصی معرفی کرد و افزود: هیچ یک از اعضای این مرکز برای زحماتی که می‌کشند دستمزدی دریافت نمی‌کنند و با این وجود توانسته‌ایم در مرکز حافظ‌شناسی دوره پست دکتری را برگزار کرده و نقشی در ارتقای فرهنگ عمومی‌ جامعه داشته باشیم. رئیس مرکز حافظ‌شناسی به گوشه‌ای از دستاوردهای این مرکز اشاره کرد و گفت: در مرکز حافظ‌شناسی موفق به تولید 300 مقاله، آموزش 15هزار نفردر دوره حافظ‌شناسی، ساخت 30 برنامه 45دقیقه‌ای در حوزه بالکان شدیم. به طور کلی مرکز حافظ‌شناسی به دنبال ارتقای فرهنگ شهری در ابعاد مختلف است. دکتر حسنلی در پایان گفت: علاوه بر سخنرانی‌های علمی ‌و سایر آیین‌هایی که با موضوع حافظ انجام می‌شود، شاهد رونمایی از مجموعه‌ای یازده جلدی و معرفی کتاب سال حافظ هستیم. شایان ذکر است که در پایان این مراسم از پوستر یادروز حافظ رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی