[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

ملاقات در مه، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

باید این سوال را از مدیران آموزشی پرسید که روزانه چند ساعت به آموزش‌های ضروری پیشگیری از ابتلا به موادمخدرصنعتی وسنتی در مدارس اختصاص می‌یابد. آیا نسل نوجوان وجوان ما در مقابل این بیماری واکسینه شده‌اند. مسلماً جواب منفی است چراکه به هر میزان که تولید وعرضه‌کنندگان موادمخدر دراین رشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند ما بی‌تفاوت از کنار موضوع عبور کرده‌ایم. گردش چهار هزار میلیارد دلاری موادمخدر در جهان یک شبکه بزرگ تولید وعرضه را تشکیل داده که این شبکه سرمایه‌گذاری گسترده‌ای ‌بر روی شبکه‌های ‌تقاضا انجام داده است...

 

گردش چهار هزار میلیارد دلاری مواد مخدر حکایت از یک زنجیره بزرگ شرقی غربی دارد که از کشتزارهای شرق شروع‌ می‌شود و به لابراتوارهای غرب متصل‌ می‌شود. شبکه بزرگی که درحال اقدام وسیع وبدون تعارف است و ما در مقابلش پر از تعارفاتی هستیم که گاهی به انکار اخبار منتهی‌ می‌شود.
ابتلا دانش‌آموزان برابر اخباری که گاهاً منتشر‌می‌شود وخیلی‌ها‌ تمایلی ندارند در موردش نظر بدهند تأسف‌انگیز است، ما اغلب در مه با یکدیگر ملاقات ‌می‌کنیم بسیار مبهم و بدون تأثیر. با شروع فصل بازگشایی مدارس پلیس با اقدامات گسترده خود به پاکسازی مسیر خانه تا مدرسه اقدام‌ می‌کند وحاشیه مدارس را از وجود ساقی‌ها‌پاکسازی ‌می‌کند اما ما وشما می‌دانیم که کار گسترده‌تر از این داستان و اقدامات فصلی است.
رشد آمار کشفیات مواد مخدر دراستان برابر اعلام رئیس پلیس فارس حکایت از رشد تقاضا دارد. هرچه دیوارهای آهنی را طولانی‌تر کنیم اما اقدامات فرهنگی وپیشگیرانه را پشت گوش بیندازیم انگار دایره‌وار به دور خود چرخیده‌ایم. این چرخش بی‌فایده تنها منجر به تلفات انسانی ‌می‌شود و بس. تا کنون راهبردهای مناسبی برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به عنوان نخستین گروه از مخاطبان عرضه‌کنندگان ارایه نشده است. اجتماعی که  اقتصادش بر شاخ قاچاق موادمخدر بچرخد برنامه‌ای‌ هم برای ارایه ندارد، اجتماعی که در آن شعارهای تقابلی بیشتری ارایه شود در میدان عمل بیشترین آسیب‌ها ‌را دریافت ‌می‌کند.
نقطه سر خط - غیر از معضل دانش‌آموزی شدن اعتیاد باید به سراغ زنانه شدن اعتیاد رفت چرا که اگر بانوان دراین مسیر کنترل نشوند وآگاهی‌های‌لازم را کسب نکنند باید فاتحه تربیت‌پذیری جامعه را خواند. به‌ نظر ‌می‌رسد با رشد اعتیاد دربین بانوان، عرضه‌کنندگان موادمخدر به دنبال برخورداری از بازارهای دایمی ومطمئن هستند. بازارهایی که با حضور بانوان از ضریب اقتصادی بالایی برخوردار خواهد شد. در ماه‌های گذشته گزارشی از داستان اعتیاد و زنانه شدن آن منتشر کرده است  که ذکر آن و استناد به آمارهای موجود حکایت از گسترش آن دارد.  دراین گزارش که تیرماه گذشته منتشر شده، آمده است صرف انواع مواد مخدر به خصوص تریاک از سال‌های گذشته در بین مردان ایرانی رواج داشت اما با تولید و ورود مخدرهای جدید در جامعه ایرانی، بانوان هم برای سرگرمی و شادی کاذب به مصرف این افیون گرایش پیدا کرده‌اند.
روند افزایشی شیوع اعتیاد بین بانوان به ویژه دختران نوجوان و جوان در کنار مردان در مصرف انواع مواد مخدر زنگ خطر زنانه شدن اعتیاد در جامعه ایرانی را به صدا درآورده است. این روند در دهه نود نسبت به دهه هشتاد رشد قابل ملاحظه‌ای‌ یافته است.
بسیاری از دختران برای اولین بار با استعمال قلیان و سیگار به مصرف انواع مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند و مصرف موادمخدر خانواده حشیش و مشروبات الکلی در بین بانوان کشور طرفدار زیادی دارد.  براساس آمارهای بین‌المللی ۳۳ درصد از معتادان جهان را زنان تشکیل می‌دهند در حالی که این رقم در ایران دست کم ۱۰درصد است
بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر دست کم سه‌میلیون معتاد یا مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از این تعداد زنان هستند و در سال‌های گذشته گرایش زنان به مواد مخدر رو به افزایش بوده است. همچنین بیش از ۱۰ درصد از کل معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند که این آمار به نسبت ۱۰ سال گذشته نشان از سه برابر شدن تعداد زنان معتاد در کشور است. دلایل گرایش زنان به مواد مخدر متنوع است و دست‌کم ۵۰ درصد از زنان به دلیل کاهش دردهای جسمانی به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.
همچنین براساس آمار ۲۵ درصد از بانوان به دلیل کنجکاوی و ۲۰ درصد برای تنوع و لذت و ۵ درصد به دلیل کمبودهای عاطفی شروع به مصرف موادمخدر در کشور می‌کنند. 
زنان به طور متوسط ۸۰ درصد تماس‌گیرندگان با مرکز ترک اعتیاد در سراسر کشور را شامل می‌شوند که بیشتر آنها مادران و همسرانی هستند که دیگر اعضای خانواده آنان دچار اعتیاد شدند. پیشگیری با دستان خالی از ابتلا به مواد مخدر با گردش مالی چهارهزار میلیارد دلاری آن وسودی که نصیب تهیه وتوزیع‌کنندگان آن‌ می‌شود یک شوخی بزرگ است. به‌طور قطع سرمایه‌گذاری لازم برای افزایش مبتلایان به موادمخدر انجام شده و درمقابل آن هرچند تلاش‌هایی‌ می‌شود اما افزایش‌های‌ منفی حکایت‌های ‌دیگری دارد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی