[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

منابع ما ابراز نگرانی بابت امنیت عراق نداشته‌اند، روزنامه شیراز نوین

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره وضعیت امنیت عراق گفت: دولت عراق، ستاد اربعین ما در عراق و ستاد کل نیروهای مسلح منبع ما برای ارزیابی وضعیت امنیت عراق هستند که هیچ کدام از این مراجع ابراز نگرانی بابت امنیت عراق نداشته‌اند.
به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری در نشست خبری خود با بیان اینکه هر چهار مرز باز است و مرز خسروی هم فعالیت خود را از صبح دیروز آغاز کرده است، اظهار کرد: بر اساس آمار یک ساعت قبل، بیش از دو میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند و تا یکشنبه شب گذشته بیش از ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار گذرنامه صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۹۷ درصد افزایش داشته است. ۴۰۰ هزار برگه تردد هم صادر شده است. بیش از سه هزار کامیون از مرزها خارج شده‌اند و سه هزار کامیون دیگر هم بار و وسیله به عراق خواهند برد. وی افزود: تاکنون ۴۷۹ هزار زائر از مرزها خارج شده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته ۳۳۹ درصد رشد داشته است. بیشترین زائران از مرز مهران خارج شده‌اند. امسال تعداد زائران به دلیل لغو روادید افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر زوار با ما همکاری نکنند ارائه خدمات در مقاطعی با خلل مواجه می‌شود.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ادامه داد: مجموع اتوبوس‌های‌کشور ۱۲ هزار اتوبوس است که هفتاد و پنجاه درصد اتوبوس‌ها‌یعنی ۹ هزار اتوبوس به مراسم اربعین اختصاص داده‌می‌شود. ۲۵۰۰ اتوبس شهرداری هم برای حمل و نقل زائران در نظر گرفته‌ایم. اگر با ورود یا خروج دفعی زوار مواجه شویم، در ساعاتی حمل و نقل دچار خلل می‌شود. وی خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل توصیه می‌کنیم کسانی که قادر هستند، با خودروی شخصی به مرزها بروند؛ زیرا ظرفیت پارکینگ‌ها را افزایش داده‌ایم. کاپوتاژ اتوبوس به داخل عراق را کم کرده‌ایم و به افرادی خاص اختصاص داده‌ایم مثل افرادی که توانایی جسمی کافی ندارند. کاپوتاژ خودروهای شخصی تا پایان مهر ماه به عراق ممنوع شد؛ زیرا هم پارکینگ، جایگاه سوخت، جاده و امکانات زیرساختی در عراق کم است و سوخت هم در عراق گران است. این تصمیم به نفع خود زائران است. کاپوتاژ به حمل و نقل زائران کمک‌می‌کرد، اما دولت عراق با کاپوتاژ مخالفت کرد. وی درباره هزینه پارکینگ‌های اربعین گفت: این هزینه ۵ هزار تومان برای هر خودرو در هر بیست و چهار ساعت است. ذوالفقاری درباره وضعیت امنیت عراق خاطرنشان کرد: دولت عراق، ستاد اربعین ما در عراق و ستاد کل نیروهای مسلح منبع ما برای ارزیابی وضعیت امنیت عراق هستند که هیچ کدام از این مراجع ابراز نگرانی بابت امنیت عراق نداشته‌اند. به خاطر مسایل امنیتی در ورودی برخی شهرها مثل نجف زوار معطل شدند، اما با پیگیری‌های‌انجام شده، مشکل حل شد.
وی تأکید کرد: تا این لحظه از سوی تروریست‌ها‌ یا معترضان در عراق به شکل مستقیم برای زوار ما هیچ مشکلی بوجود نیامده است.
ذوالفقاری همچنین درباره دلایل تأخیر بازگشایی مرز خسروی و آخرین وضعیت این مرز خاطرنشان کرد: مرز خسروی مشکل نداشت، آنچه مشکل درست کرد، کنترل‌های‌امنیتی در بغداد و مشکل تردد زوار در داخل عراق بود. طرف عراقی اعلام کرده بود از جمعه شرایط برای تردد زوار فراهم ‌می‌شود و مسیر دیگری برای تردد زوار در داخل عراق انتخاب شد و برای بررسی مسیر جدید، یکی دو روز معطلی ایجاد شد. در حال حاضر مرز خسروی از ساعت ۷:۳۰ تا ساعت ۱۶ برای عبور زائران فعال است.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور درباره خدمات‌رسانی مواکب ایرانی به زائران گفت: عراق از صبح اربعین موکب‌های‌خود را جمع‌ می‌کنند، ولی مواکب ما سه روز بعد اربعین فعال بوده ولی به دلیل تعداد زیاد زوار، این مواکب پاسخگو  نیستند، ولی در حد امکان خدمات‌رسانی ‌می‌کنیم.
ذوالفقاری درباره کنترل هزینه حمل و نقل در داخل خاک عراق، گفت: سال گذشته برخی راننده‌ها‌ در داخل عراق هزینه‌های‌بیشتری از زائران طلب کردند که همکاران کنسولی ما وارد ‌شدند و مشکل را پیگیری کردند و پلیس عراق هم وارد شد و جلو کار را گرفت. در عراق ما نمی‌توانیم امر و نهی کنیم، اما از مقامات عراقی خواسته ایم بر هزینه‌های‌حمل و نقل در داخل عراق نظارت کنند. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا در بازگشت از مرزها با مشکل حمل و نقل مواجه می‌شویم، خاطرنشان کرد: ما مشکلی برای حمل زائران به داخل کشور تا سقف  ۲۰۰ هزار نفر نداریم اما هرچه به این جمعیت افزوده شود، مشکل بیشتر شده و زائران معطل‌می‌شوند برای همین ما از زائران خواهش‌می‌کنیم که سفر خود را مدیریت کنند تا از تجمع بیش از ۲۰۰ هزار نفر در مرزها جلوگیری شود. همانطور که اشاره کردم، ظرفیت اتوبوس‌های‌کشور محدود است.
رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره مراقبت‌های‌بهداشتی از زائران در بازگشت از مرزها تصریح کرد: مراقبت‌ها‌و کنترل‌های‌بهداشتی لازم از زائران در مرزها انجام می‌شود و موارد خاص هم تحت درمان و کنترل قرار‌می‌گیرند. ذوالفقاری در پایان گفت: سه مرز مهران، شلمچه و چذابه ۲۴ ساعته فعال است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی