[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

روز روستا روز محرومیت‌زدایی است، روزنامه شیراز نوین

مهندس عطا الله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس هم‌زمان با 15 مهر ماه روز روستا در پیامی با گرامیداشت این روز اظهار داشت: روز روستا روز تبیین آموزه‌های‌توسعه روستایی و محرومیت‌زدایی است. بنیاد مسکن به عنوان یک نهاد انقلابی با اهداف مدیریت جهادی در همه عرصه‌های‌محرومیت‌زدایی و خدمت بی‌منت در کنار مردم روستا بوده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس در بخشی از این پیام آمده است: روز روستا روی برای رسیدن به عدالت در توسعه و ایجاد فرصت‌های ‌برابر در شهر و روستا برای بهره‌مندی از مواهب توسعه است، روزی که باید همه آموزه‌های‌فرهنگی و عمرانی و اقتصادی را یک بار دیگر مرور کرد تا زمینه‌ای‌ برای افزایش انگیزه ماندگاری روستاییان در مناطق روستایی و جلوگیری از خالی شدن روستاها از سکنه و جمعیت ایجاد کرد.
مهندس زمانی در ادامه این پیام خاطر نشان کرد: حرکت بزرگی که نظام اسلامی در ارائه خدمت بی‌منت به مردم روستاها ایجاد کرد در دولت تدبیر و امید شتاب دوچندان گرفت، دغدغه روستاییان در اغلب مناطق از داشتن آب و راه و برق و جاده به دسترسی آسان به اینترنت پرسرعت رسید اما همچنان درگیر وجود تنگناهای معیشتی در مناطق روستایی، فقر، اشتغال، افزایش بیکاری و دغدغه ایجاد کار و درآمد برای قشر جوان روستاها هستیم و همین مسایل باعث شده است که خیل عظیمی از جوانان و از مناطق روستایی به سمت شهرها و کلانشهرها مهاجرت ‌کنند.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد : استان فارس با جمعیت روستایی  بیش از متوسط کشور نیازمند اجرای راهکارهایی برای شتاب بخشی در توسعه روستایی است، هر چند در این زمینه اقدامات مؤثر انجام شده و گام‌های‌محکمی برداشته شده است اما همچنان شاهد بالا بودن حجم محرومیت‌ها‌در مناطق روستایی استان فارس هستیم.
مهندس زمانی با اشاره به اینکه بسیاری از شاخص‌های توسعه در استان فارس فراتر از متوسط کشوری است، افزود: برای صد در صد روستاهای بالای 20 خانوار این استان طرح هادی تهیه شده در حالی که این شاخص در کشور حدود 96 درصد است. طرح هادی در یک هزار و 264 روستای بالای 20 خانوار این استان اجرا شده که این رقم 54 درصد از مجموع روستاهای با این میزان جمعیت فارس را تشکیل می‌دهد در حالی که این شاخص در کشور حدود 42 درصد است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس رسیدن به شرایط مطلوب در توسعه روستایی را نیازمند همدلی و هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی دانست و اظهار داشت: این هم‌افزایی در همه مناطق استان فارس به ویژه مناطق کم برخوردار محسوس است و شیراز به عنوان کلان‌شهر فرهنگی و مرکز استان بیش از سایر مناطق نیازمند این هم‌افزایی برای رسیدن به شرایط مطلوب در مناطق روستایی پیرامون است. شیراز یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت ثابت  دارد که حدود  40درصد از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد ، حساسیت روی توسعه روستاهای مرکز استان زیاد است.  170 روستای شهرستان شیراز همگی نیاز به توسعه دارند، پراکندگی این روستاها زیاد است و اجرای طرح های توسعه را قدری سخت می‌کند اما همه بخش های شیراز باید در زمینه توسعه روستایی مورد توجه قرار گیرد و توزیع اعتبارات براساس اولویت‌هایی که روستاهای محروم دارند، انجام شود.
مهندس زمانی در پایان اظهار امیدواری کرد که روز روستا و عشایر به عنوان یک فرصت و زمان مهم برای اندیشیدن درباره تأثیر گذاری توسعه روستایی در افزایش تولید و درآمد و رونق تولید مورد توجه مسئولان و همه کسانی‌که دغدغه توسعه و عمران و آبادانی سرزمین عزیزمان را دارند قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی