[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

سینمای حماسی در انتظار دومین گلادیاتور، روزنامه شیراز نوین

فیلم «گلادیاتور» که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد را با القاب بسیاری تحسین کرده‌اند. این فیلم، یک فیلم حماسی تاریخی هیجان‌انگیز است که برنده چندین جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شده و از بهترین فیلم‌های رزومه طولانی و قابل توجه ریدلی اسکات به شمار می‌آید. داستان فیلم در مورد شخصیت ماکسیموس (راسل کرو) بود، یک ژنرال رومی ‌و از نزدیکان مورد اعتماد امپراطور مارکوس اورلیوس که بعد از مرگ امپراطور توسط فرزند او دستگیر شده و مجبور می‌شود به صف گلادیاتورها پیوسته و برای سرگرمی‌ تماشاگران رومی، ‌تا سرحد مرگ در نبردهایی وحشیانه حضور داشته باشد. در پایان این فیلم، ماکسیموس در دوئل با کومودوس در میدان مبارزه گلادیاتورها از او انتقام می‌گیرد؛ اما بعد از کشتن امپراطور جدید به دلیل جراحت‌هایی که برداشته، خود نیز جان می‌دهد. او سپس در یک پایان ناراحت کننده در دنیای پس از مرگ به همسر و پسرش که به دست کومودوس کشته شده بودند، می‌پیوندد.
 به نظر می‌رسید این پایان طوری طراحی شده بود که دیگر هیچ ادامه‌ای برای این فیلم امکان‌پذیر و متصور نباشد. با این وجود، در نوامبر ۲۰۱۸ اعلام شد که ریدلی اسکات قسمت دوم «گلادیاتور» را نیز کارگردانی خواهد کرد. بدین ترتیب سوالات زیادی در مورد ادامه داستان فیلم و بازیگرانی که در آن بازی خواهند کرد در ذهن طرفداران این فیلم شکل گرفت. تاکنون هیچ تاریخ رسمی ‌برای انتشار «گلادیاتور ۲» تعیین نشده، فیلمی‌ که هنوز در مراحل اولیه تولید قرار دارد. تنها چیزی که می‌دانیم این است که اسکات کارهای زیادی پیشی روی خود دارد. این کارگردان مشهور در کنار قسمت دوم «گلادیاتور»، اکنون بیش از ۴ پروژه دیگر را در دست ساخت دارد: پیش درآمدی بی نام از فیلم کلاسیک خودش «بیگانه»، درام تاریخی «آخرین دوئل»، تریلر سیاسی «ملکه و کشور» و فیلم جنگی حماسی «نبرد بریتانیا». علاوه بر این‌ها، وی کارگردانی اپیزودهایی از سریال علمی‌تخیلی «بزرگ شده توسط گرگ‌ها» را نیز بر عهده داشته و به عنوان تهیه کننده نیز با پروژه‌های بسیار دیگری مرتبط است. ریدلی اسکات کارگردانی بوده که همواره به شلوغ بودن برنامه کاری علاقه‌مند بوده؛ اما در هر پروژه به طور کامل تنها روی آن پروژه متمرکز می‌شود. از آنجا که تمامی ‌پروژه‌های او اکنون در مرحله نوشتن فیلم‌نامه قرار دارند، هنوز معلوم نیست کدام یک از این پروژه‌ها زودتر از بقیه وارد مرحله تولید و فیلم‌برداری می‌شوند. با این وجود، حدس بسیاری این است که به احتمال فراوان اولین پروژه او پیش درآمد «بیگانه» خواهد بود و بعد از آن نیز به سراغ دنباله «گلادیاتور» خواهد رفت. با این وجود، در بهترین شرایط نیز نباید انتظار نمایش این فیلم را قبل از سال ۲۰۲۰ داشت.
تا این لحظه هنوز هیچ صحبتی در مورد بازیگران دنباله «گلادیاتور» توس ریدلی اسکات صورت نگرفته؛ اما سوال اصلی طرفداران این فیلم این است که آیا راسل کرو در هر شکل و قالبی به این داستان بازخواهد گشت یا خیر. با توجه به این که فیلم‌نامه این فیلم هنوز در مراحل اولیه نگارش قرار دارد؛ به نظر می‌رسد که احتمال بازگشت راسل کرو به نقش ماکسیموس در هر شکلی بسیار زیاد خواهد بود. یکی از راه‌های بازگشت کرو به این داستان از طریق فلش بک‌هاست و نباید فراموش کرد که او اکنون ۲۰ سال پیرتر از زمانی است که در فیلم اصلی نقش ماکسیموس را بازی کرد. اما تجربه‌های اخیر در فیلم‌های بلاک باستری مانند فیلم‌های استودیو مارول نشان داده که این موضوع دیگر مانند گذشته محدود کننده نبوده و به کمک جلوه‌های ویژه کامپیوتری، می‌توان پیری را از چهره بازیگران و شخصیت‌ها زدود. همچنین باید گفت که هنوز مشخص نشده آیا اسپنسر تریتر کلارک بار دیگر در این نقش باز خواهد گشت یا خیر؛ اما لازم به ذکر است که این بازیگر در فیلم «آسیب‌ناپذیر» ام نایت شیامالان در سال ۲۰۰۰ در نقش یک کودک ظاهر شده و بعدها در دنباله این فیلم با نام «شیشه»  در سال ۲۰۱۹ بار دیگر نقش خود را تکرار کرد. از این رو دور از ذهن نیست که اتفاقی مشابه در مورد دنباله فیلم «گلادیاتور» نیز رخ دهد. همچنین تهیه کننده فیلم اذعان کرده که داستان قسمت دوم «گلادیاتور» چندین دهه پس از اتفاقات داستان قسمت اصلی رخ خواهد داد.
این موضوع می‌تواند به حضور شخصیت لوسیوس در بزرگسالی در متن این داستان تأکید داشته باشد که ممکن است با تشکیل دوباره جمهوری روم همراه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی