[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

گرفتار فقر نظریه هستیم، روزنامه شیراز نوین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه شورای فرهنگ عمومی جای دعوا بر سر اختلاف سلایق نیست، قرارگیری اشتراکات و ایجاد هم‌افزایی را راهبرد این دوره از شوراهای فرهنگ عمومی ذکر کرد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی بعدازظهر چهارشنبه ١٨ مهر در جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس با اشاره به تاریخچه تشکیل این شورا در سال ٦٤ و یادآوری اینکه این شورا از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده، گفت: شورای فرهنگ عمومی یک فرصت قرارگاهی مویرگی در حوزه‌های  فرهنگی و اجتماعی کشور در باب مؤلفاتی چون برنامه‌ریزی، رصد و پایش علمی و منطقه‌ای و ایجاد هماهنگی‌های دستگاهی است.
وی با بیان اینکه استفاده از این فرصت شبکه‌ای حداکثری یک نکته اساسی دارد، افزود: استفاده از نظریه‌ای راهبردی فرهنگی که ناظر بر توسعه استان باشد، همان نکته اساسی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه فارس به اعتبار سابقه خود مشهور است اما در این استان مانند بسیاری از نقاط دیگر گرفتار فقر نظریه هستیم در حالی که بخش مهمی از توسعه استان را در بر می‌گیرد، گفت: آیا باید با گذشته خود مقابله و از ناچاری با آن مماشات می‌کنیم؟ یا از سر ناچاری از کنار تاریخ قبل از اسلام بگذریم؟
صالحی کلید حل معمای توسعه فارس  را پیدا کردن یک نظریه راهبردی دانست. 
او ادامه داد: یکی از نکته‌هایی که در چنین جلساتی به ذهن متبادر می‌شود این است که نسبت به شرایطی که در آن قرار داریم، مسایل یادآوری شود و وحدت و انسجام اجتماعی را برای پیشبرد منافع اسلام و نظام در دستور کار قرار دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقایسه وضعیت کشور در نیمه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، عنوان کرد: راهی که در یک‌سال و نیم گذشته از آن عبور کردیم به اذعان دوست و دشمن، ایران قوی‌تر و دشمن ضعیف‌تر شده است.
صالحی با اشاره به فشار حداکثری بر ایران برای به انزوا کشاندن این کشور در صحنه بین‌الملل، خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه این فشار در قالب وسیع و متکثر نقطه‌های وسیعی را با کینه‌توزی‌ها و در حوزه‌های مختلف در برگرفت اما پس از گذشت یک سال و نیم ایران مقتدرتر شده و شرایط روشن‌تری در سوریه ایجاد شده است. 
او با تصریح بر اینکه رقبای منطقه‌ای خلیج فارس ایران ضعیف‌تر و ایران قوی‌تر شده است، گفت: اسرائیل نیز با آرایش قوای فعلی، دوران ضعف خود را می‌گذراند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه عربده‌های ترامپ در سال گذشته اثری نداشت، گفت: ما این مهم را در آرایش دفاعی با پهبادها نشان دادیم.
صالحی به حضور مقتدرانه رئیس‌جمهور در سازمان ملل که نماد ایرانی بود نه حضور یک رئیس‌جمهور به تنهایی هم اشاره و در این خصوص نیز گفت: توطئه‌های همه جانبی عربی آمریکایی در صدد ایجاد تبدیل فضای سازمان ملل به یک ویترین تحقیرآمیز برای ایران بود و با مسائلی مانند عدم صدور ویزا در تلاش بودند تا ایران انفصال روحی پیدا کند.
وی ادامه داد: انتشار بیانیه سه گانه اروپایی‌ها مبنی بر مسئولیت ایران در ماجرای آرامکو در بدو ورود آقای روحانی به نیویورک نیز از دیگر مسائلی بود که با توطئه قبلی درصدد  ایجاد یک وضعیت سخت برای ایرانی‌ها بود اما نهایتاً سخنرانی رئیس‌جمهور و گفت‌وگوهای چند جانبه ایران و دیگر کشورها، مباحث مدنظر آنها مانند ماجرای آرامکو را به حاشیه راند.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سناریوی تنظیمی برای ایران، انزوای این کشور بود اما فضای ایران در سازمان ملل با همت و عزت و اهتمام همراه شد.
صالحی اضافه کرد: در حوزه سیاسی و امنیتی ایران امروز نسبت به یک‌سال‌و‌نیم گذشته قوی‌تر شده البته در حوزه‌های اقتصادی نیز طبعاً مشکلات کم نیست.
او همچینن به خروج آمریکا از برجام هم اشاره کرد و با بیان اینکه این تصور قطعی برای آمریکایی‌ها ایجاد شده بود که ایران با یک قحطی مواجه خواهد شد، گفت: اگرچه در برهه‌ای احساس ناامنی روانی در  کشور ایجاد شد اما در حال حاضر با مشکل تخلیه و انبار در بنادر به لحاظ واردات و صادرات کالاها روبه‌رو هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کاهش ۸/۱ درصدی نرخ بیکاری و  اشتغال ٥٥٠ هزار نفری، بهبود شرایط اقتصادی کشور به لحاظ تورم و ... را از مواردی ذکر کرد که روند بیکاری و سرمایه‌گذاری ایران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را با تفاوت روبه‌رو کرده است.
صالحی اشتغال ٣٠٠ هزار نفری در شرکت‌های دانش‌بنیان، روند رو به رشد تولید علم در کشور را نیز از دیگر مواردی عنوان کرد که امروز ایران را در شرایطی قرار داده که در همه شاخص‌ها روند رو به مطلوب و بهبودی را سپری می‌کند.
 او همچینن به حاشیه‌نشینی، اعتیاد و سایر حوزه‌های اجتماعی اشاره کرد که در گذشته مورد غفلت قرار گرفته بودند اما در شورای فرهنگ عمومی در دستور کار قرار گرفته تا شاهد بهبود مشکلات و معضلات اجتماعی باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه هنوز هم خانواده بزرگترین نهاد قوی اجتماعی است، گفت: امروز بیش از ٨٠ درصد از جامعه ازدواج را یک معیار دائمی می‌دانند و تنها١٠درصد ازدواج را یک رویداد گذرا می‌بینند. 
صالحی، خشونت را یکی از معضلات اجتماعی و پرچالش جامعه ذکر کرد و افزود: شاهد افزایش قابل‌توجه نزاع‌های اجتماعی هستیم.
او با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مختلف فرهنگی باید به فرهنگ تولید بپردازند و به دنبال این باشند که فرهنگی در جامعه ایجاد کنند که جریان تولید در جامعه توسعه یابد، این پرسش را مطرح کرد که امروز تا چه میزان دستگاه‌های مختلف توانسته‌اند در این زمینه فعالیت کنند؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی