[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

مسیل دروازه قرآن مهار شد ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز اعلام کرد: ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن با 36هزار متر مربع کف‌برداری، بیش از دو برابر شده است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس حیدر اسکندرپور در بازدید از بالا دست و حوضچه آرامش دروازه‌قرآن گفت: اقداماتی که شهرداری شیراز در محدوده بالا‌دست دروازه‌قرآن و به منظور ایمن‌سازی شهری و افزایش تاب‌آوری آن در برابر سیل با نظر مشاور در حال انجام است به دو دسته اقدامات بلند مدت و کوتاه‌مدت تقسیم ‌می‌شود.
شهردار شیراز افزایش دو برابری ظرفیت حوضچه آرامش دروازه‌قرآن و ایجاد بندهای‌سنگی مختلف به منظور کاهش سرعت آب را از جمله اقدامات کوتاه‌مدت دانست و افزود: با این اقدامات تلاش داریم میزان و سرعت آب ورودی به لوله دروازه قرآن کاهش یابد و طی دوهفته آینده عملیات اجرایی آن به اتمام‌ می‌رسد.
وی در این بازدید که با همراهی شهردار منطقه 3 شیراز و مشاور پروژه انجام شد، اضافه کرد: با کف‌برداری‌های‌انجام شده ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن حدود 36 هزار متر مربع افزایش یافته که این میزان برابر با 6 هزار و 500 کامیون خاکبرداری است.
شهردار شیراز اقدامات بلندمدت برای افزایش ایمنی مسیل دروازه‌قرآن را ایجاد سدهای خاکی در بالا دست و تعبیه یک لوله انتقال آب جدید در زیر دروازه قرآن و کنار لوله قبلی دانست و گفت: اقدامات بلند‌مدت براساس نظر مشاور پروژه و پس از تصویب توسط مراجع ذی‌صلاح به ویژه سازمان آب منطقه‌ای‌فارس انجام‌ می‌شود.
مهندس اسکندرپور ضمن تشکر از دادستانی شیراز به علت پشتیبانی و پیگیری‌هایی که در راستای هماهنگی دستگاه‌های‌ مختلف برای اجرای اقدامات بالادست دروازه قرآن انجام داده، افزود: از سازمان آب منطقه‌ای ‌فارس انتظار دارم که بخشی از مسیر حوزه آبریز دروازه قران و بستر رودخانه که توسط باغچه محدود شده را بازسازی کنند تا این مسیر به صورت کامل باز و با اقدامات دستگاه قضایی و سازمان آب منطقه‌ای ‌فارس بازسازی مسیر انجام شود.
شهردار شیراز همچنین در صحن علنی شورای شهر ضمن ارائه گزارش عملکرد در خصوص اقدامات شهرداری در خصوص پیشگیری از سیل گفت: در این راستا بیش از ۱۶۱ کیلومتر جدول روباز و ۲۲۱ کیلومتر کانال روبسته لایروبی و ۱۰۲ کیلومتر لوله‌گذاری جدید آب‌های‌سطحی انجام شد.
مهندس اسکندرپور اضافه کرد: طی ماه‌های‌اخیر بیشترین حجم اقدامات برای آمادگی در مقابل بارش باران در مجموعه مدیریت شهری انجام شده است.
شناسایی ۱۴۴ نقطه آبگیر در سطح شهر شیراز
محمدحسن‌پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد از مجموعه اقدامات شهرداری برای مقابله با سیل و بارش باران گفت: اقدامات کوتاه مدت شهرداری شیراز برای مقابله با بارش باران از ابتدای خردادماه آغاز شده است.
محمدحسن‌پور با بیان اینکه در سطح شهر شیراز ۵۲ حوزه آبریز وجود دارد، گفت: چهارحوزه آبریز دروازه قرآن، سعدی، دراک و رودخانه خشک نیازمند توجه ویژه بود و در این راستا طبق برنامه‌ریزی‌های‌انجام شده این حوزه‌ها‌ در اولویت اقدامات شهرداری شیراز قرار گرفت.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز اضافه کرد: ۱۴۴ نقطه آبگیر در سطح شهر شناسایی و با هماهنگی شهرداران مناطق به منظور رفع مشکلات اولویت‌بندی شده‌اند. همچنین بیش از دو هزار چاه جذبی سطح شهر لایروبی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در بیش از ۳۰ کیلومتر از رودخانه خشک و ۲۳ کیلومتر از رودخانه چنارراهدار عملیات خاکبرداری، جمع آوری نخاله و اصلاح شیب‌شکن انجام شده است.
محمدحسن‌پور از برگزاری مانور گسترده سیل در سطح شهر شیراز خبر داد و افزود: به منظور افزایش آمادگی مجموعه نیروهای شهرداری اقدام به برگزاری دوره‌های‌آموزشی مدیریت بحران، مانور سیل و بازدیدهای متعدد از نقاط مختلف سطح شهر کرده‌ایم.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز ابراز امیدواری کرد که پاییز و زمستان امسال را با آمادگی نیروی انسانی، فراهم‌سازی امکانات، برنامه‌ریزی‌ها‌ و اقدامات انجام شده بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی