[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

وحدت رویه در صدور احکام متعارض توسط دیوان عالی کشور، روزنامه شیراز نوین

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به وظیفه این دیوان، گفـت: این نهاد دارای هیئتی عمومی است که وظیفه وحدت رویه دارد و احکام متعارضی که صادر می‌شود در این دیوان بررسی و همسان‌سازی می‌شود.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم چهارشنبه ۱۷ مهر در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه دیوان عالی کشور تنها مکانی است که در صورت برداشت‌های متفاوت قضات از قانون، همسازی انجام می‌کند، عنوان کرد: موضوعاتی که دارای تناقض است در دیوان عمومی مطرح می‌شود و تصمیم‌گیری از اساس خرد جمعی قضات انجام می‌گیرد تا بهترین برداشت از مسائل قانونی شکل بگیرد.
او اضافه کرد: موضوعاتی که در دیوان عمومی مطرح شده و با حداکثر آرا تصویب ‌می‌شود به صورت قانون در کشور اجرایی می‌شود و تمام قضات موظف به رعایت این رویه هستند. رئیس دیوان عالی کشور در خصوص طرح نشدن اقدامات این دیوان در رسانه‌ها نیز گفت: این موضوع در گذشته هم وجود داشته، اگرچه این دیوان از گذشته تاکنون همواره وجود داشته است.
مرتضوی مقدم خاطرنشان کرد: براساس نوع جرم، کیفیت‌جرم، زمان و مکان شاید نوع حکمی که صادر می‌شود متفاوت باشد که این موضوعی است که در دادگاه تجدید نظر انجام می‌شود اما اگر دو قاضی اختلاف‌نظر بسیار فاحشی داشته‌باشند، در این صورت دیوان عمومی وارد چرخه قضاوت خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی