[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

در فدراسیون وزنه‌برداری دنبال فرد پاسخگو و مطلع نگردید!، روزنامه شیراز نوین

ظاهر ماجرا تنها یک مخالفت ساده است و بس؛ عمق آن اما شبیه فاجعه! ماجرایی به سادگی مخالفت فدراسیون جهانی با درخواست ایران مبنی بر حضور کیانوش رستمی ‌و سعید علی‌حسینی در مسابقات گزینشی سوئیس. فاجعه‌ای به خطرناکی کم شدن دست‌کم یک مدال از تیم 2 نفره وزنه‌برداری ایران در المپیک 2020. همین چند روز پیش بود که کاشف به عمل آمد سعید علی‌حسینی و کیانوش رستمی‌ که هر دو مدتی است در اردوهای تیم ملی حضور ندارند، از مهلت قانونی برای ثبت‌نام در رقابت‌های گزینشی سوئیس جا مانده‌اند و حالا کشور میزبان اجازه ثبت‌نام این دو وزنه‌بردار را در خارج از زمان قانونی نمی‌‌دهد. با این حال اما گفته شد اگر مسئولان عالی‌رتبه ورزش کشور دست به کار شوند و پادرمیانی کنند، مسئولان فدراسیون جهانی مجوز حضور این دو ستاره وزنه‌برداری ایران را صادر می‌کنند. متعاقب طرح این فرضیه، سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک که از بدو ورودش انصافاً سنگ‌تمام گذاشته و همواره پای کار بوده، وارد عمل شد و با ارسال نامه‌ای خطاب به تاماش آیان، رئیس فدراسیون جهانی، طرح موضوع کرد؛ خواسته‌ای که البته مورد موافقت آیان قرار نگرفت تا رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در تشریح علت آن بگوید اگر IWF با درخواست ایران موافقت کند، باید پاسخگوی ورزشکاران دیگری باشد که درخواستی مشابه دارند. حرفی که البته منطقی به نظر می‌رسد و شاید مسئولان ورزش کشور هم انتظار شنیدنش را داشتند. چون همین دوشنبه بود که صالحی‌امیری در جمع خبرنگاران تأکید کرد برای حل مشکل این دو وزنه‌بردار با فدراسیون جهانی مکاتبه کرده؛ اما از فدراسیون جهانی مطالبه‌ای ندارد چون دو هفته تأخیر در ثبت‌نام وجود داشته. همین دو هفته کار دست سعید علی‌حسینی داد. دارنده مدال برنز جهان، نقره بازی‌های آسیایی و طلای جوانان جهان که در هیچ کدام از رقابت‌های گزینشی المپیک در دور دوم شرکت نکرده بود، با از دست دادن شانس حضور در رقابت‌های سوئیس عملاً شانس حضور در المپیک 2020 توکیو را هم از دست داد؛ چراکه فدراسیون جهانی مراحل گزینشی برای حضور در المپیک را به سه بازه زمانی 6 ماه تقسیم کرده و مطابق این قانون، هر ورزشکار در هر یک از این سه بازه ملزم به شرکت در یکی از مراحل گزینشی المپیک است و در کل باید در شش گزینشی حضور پیدا کند؛ اما علی‌حسینی در تمام گزینشی‌های دور دوم غایب بود. با قطعی شدن از دست رفتن المپیک برای سعید، حالا این تهدید برای وزنه‌برداری ایران وجود دارد که روی مدال فوق‌سنگین حساب خاصی در ژاپن باز نکند؛ آن هم درست در وزنی که همیشه مدعی بودیم. حالا ورق به بدترین شکل ممکن برای ایران برگشته. هرچند در این وزن جوان شایسته‌ای چون علی داودی را داریم؛ اما باید توجه داشت که المپیک جای کسب تجربه نیست و تنها ضعف داودی هم همان کم‌تجربگی است.
از دست رفتن رقابت‌های سوئیس تاوان سنگینی برای سعید علی‌حسینی به دنبال داشت؛ اما شاید شرایط برای کیانوش رستمی ‌کمی ‌متعادل‌تر باشد. درست است که او هم همچون سعید پایش به سوئیس نمی‌‌رسد؛ اما فدراسیون قصد دارد برای جبران، کیانوش را به آخرین مسابقه گزینشی دور دوم که به میزبانی پرو برگزار می‌شود، بفرستد؛ مسابقه‌ای که به گمان کیانوش برایش کافی نیست. رستمی ‌در حالی امتیاز المپیکی رقابت‌های جهانی تایلند را از دست داد که حالا با نرفتن او به سوئیس، جبران عقب‌افتادگی امتیازات المپیکی در دور دوم گزینشی، آن هم در تک رقابت پرو برایش بسیار سخت شده و اصلاً بعید نیست او در این رقابت‌ها هم توفیق چندانی کسب نکند و به سرنوشت علی‌حسینی گرفتار نشود.
هرچند رسانه‌های خبری رسماً مخالفت فدراسیون جهانی با حضور علی‌حسینی و کیانوش رستمی برای اعزام به سوئیس را اعلام کردند؛ اما واکنش علی مرادی به نامه IWF هم در نوع خود جالب توجه بود. فدراسیون وزنه‌برداری که مدت‌هاست فرد پاسخگویی در آن پیدا نمی‌‌شود و ارتباط گرفتن با این فدراسیون کار کرام‌الکاتبین است، هیچ خبری مبنی بر ارسال نامه فدراسیون جهانی به ایران را روی خروجی خود قرار نداد؛ اما علی مرادی، رئیس این فدراسیون در سخنانی مبهم در واکنش به این نامه به ایرنا گفت: «فدراسیون بین‌المللی نامه‌ای را ارسال کرده که هنوز نمی‌‌دانیم محتوای نامه و پاسخ آن‌ها چیست و در حال اجرای کارهای اداری این نامه هستیم. نمی‌‌دانم که فدراسیون بین‌المللی این نامه را برای کمیته ملی المپیک ارسال کرده یا خیر.» ‌ای کاش فرد مطلع و پاسخگویی در این فدراسیون پیدا شود تا بلکه هم رسانه‌ها از سردرگمی‌ خارج شوند و هم ورزشکاران!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی