[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

کارگروه گفت‌وگو در فارس تشکیل شود روند تکمیل تالار مرکزی شیراز در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت ، روزنامه شیراز نوین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص عدم توجه دولت تدبیر و امید به اصحاب رسانه گفت: به‌هرحال در سال‌های اخیر منابع محدود بوده و این محدودیت اثر خود را بر موارد گوناگون گذاشته اما باوجود تمام مشکلات حرکات مثبتی نیز داشته‌ایم.
به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی شامگاه جمعه ١٩ مهر در جمع خبرنگاران در شیراز با اشاره به تفاهم‌نامه 937 میلیارد ریالی وزارت فرهنگ و ارشاد با استانداری فارس طی سفر سه روزه به این استان، گفت: طبق این تفاهم‌نامه 691 میلیارد ریال به حوزه عمرانی، در حوزه‌های دینی و مذهبی 34 میلیارد ریال، فرهنگی 32 میلیارد ریال، تجهیز کتابخانه‌ها 97 میلیارد ریال، مطبوعات 10میلیارد ریال و ... اختصاص داده شد.
وی همچنین به دیدارهای خود با اهالی فرهنگ و هنر استان فارس و بحث و تبادل‌نظر با آنان در این سفر اشاره کرد و با اشاره به ظرفیت‌های این استان در عرصه فرهنگ و هنر عنوان کرد: گذر فرهنگ و هنر استان فارس با 64 واحد آماده افتتاح است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل کارگروه گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر با مسئولان فارس  به‌عنوان یک ضرورت نام برد و گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس این مسئله را دنبال کند. صالحی در خصوص روند تکمیل تالار مرکزی شیراز نیز گفت: با رایزنی‌های انجام شده تکمیل این پروژه در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت. او همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اجرای کنسرت‌ها در مکان‌های تاریخی نیز گفت: در قسمت مجوزها برای برگزاری کنسرت‌ها با بررسی تقاضاها و تائید شعر و محتوا، مشکلی وجود ندارد اما در مورد مکان برگزاری در محیط‌های تاریخی این مسئله مربوط به وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس: اشعار حافظ بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است
نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه اسلام به دنبال آقامنشی و توسعه کرامت انسانی است، خاطرنشان کرد که در روش و منش حافظ این ویژگی به خوبی مشاهده شده و در اشعارش این مهم جلوه‌گری دارد، اشعاری که بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام شامگاه جمعه ١٩ مهر در آیین بزرگداشت حافظ که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به نگاه حافظ به معرفت شناسی و قدرت انسان در دریافت حقایق با اقتباس از احادیث پیامبر اسلام، تأکید کرد که باید چارچوبی تعیین شود که چگونگی ادامه راه حافظ را نشان دهد، تا همانگونه که در گذشته‌های تاریخی در قله‌های رفیعی از علم، ادب، تمدن و فرهنگ بودیم در آینده هم به دامنه سقوط نکنیم. او ادامه داد: روزگار ما متأثر از نگاه‌هایی است که برگرفته از مکاتب فلسفی مبانی مبتی بر شک در اروپا و آمریکاست.
امام جمعه شیراز با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا حافظ می‌خواسته تمام طریق‌ها و فرقه‌های مختلف را تأیید کند و همدلی برای همدلی و صلح برای صلح و اینگونه مسائل که در روزگار ما مد شده را در کشف حقیقت دخالت دهد؟ عنوان کرد: این سوال بر مبنای معرفت‌شناسی ما باید منجر به پاسخ یکسانی شود که عموم متفکران و نخبگان آن را قبول داشته‌باشند.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ به لحاظ معرفت‌شناسی بر این قرار گرفته که حق را می‌توان شناخت و باید آن را شناخت و به آن پایبند بود.
وی تأکید کرد که اگر اشعار حافظ را در فضای فلسفه مبتنی بر شک بررسی کنیم، به تفسیر دیگر و متفاوتی از خواهیم رسید.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با تأکید بر اینکه باید بدانیم که با کدام بستر و کدام رویکرد می‌خواهیم برای جهان صحبت کنیم، گفت: دین اسلام، دین سختگیرانه‌ای نیست و قرآن تصریحاً می‌فرماید که خدا می‌خواهد تخفیف دهد و آسان بگیرد، لذا بنا نیست که پس از کشف حقیقت با دیگران به گونه‌ای رفتار کنیم که نتوانند زندگی کنند، بلکه باید برعکس باشد.
آیت‌الله دژکام عنوان کرد: در فرآیند کشف حقیقت به تناسب استفاده از ابزار، گاهی بین خودمان اختلافاتی ایجاد می‌شود و این دعوای دراز دامن بین طریقت و شریعت، بین عقل و دل اگر بنا باشد روزی به پایان برسد باید آن روزی را فرص کنیم که فلسفه ما به اوجی رسیده باشد که عقل و نقل را کنار هم بگذاریم.
وی همچنین تأکید کرد که باید در جلسات حافظ‌شناسی، دغدغه‌های حافظ و دغدغه‌های پس از او در تاریخ معاصر که چه روند تکاملی را طی کرده است، مدنظر قرار گیرد.
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این برنامه ابراز امیدواری کرد که حوزه فرهنگ و هنر فارس با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که طی سفر سه روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فارس با استاندار این استان به امضا رسید موجب تحول این حوزه شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی