[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

رئیس دیوان عالی: حفظ استقلال قضات تجدیدنظر اهمیت بالایی دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس دیوان عالی با بیان اینکه اهمیت جایگاه دادگاه‌های تجدیدنظر عامل بیشتر بودن فشار صاحبان قدرت و ثروت در این دادگاه‌ها است، حفظ استقلال قضات این دادگاه‌ها را دارای اهمیت بسیار بالایی دانست.
 به گزارشش یراز نوین به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در نشت قضات دادگاه‌های تجدید نظر و کیفری فارس، تأکید کرد که تعامل نزدیک بین این دو مرجع مهم قضایی از اولویت‌های دیوان عالی کشور است. وی از حاضران در جلسه خواست که در صورت روبرو شدن با آراء متناقض در راستای حل موضوع، معاونت هیئت عمومی دیوان عالی کشور را در جریان بگذارند و گفت: این روش زمینه طرح سریع موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور را فراهم ‌می‌کنم. مرتضوی مقدم از دعوت قضات صادرکننده آراء اصراری به هیئت عمومی دیوان عالی کشور در راستای دفاع از رأی صادره خبر داد و افزود: این امر باعث خواهد شد استدلال قضات صادر کننده آراء اصراری به دقت استماع شود. این مقام ارشد قضایی کشور همچنین گفت: اخلاق نیک قضات سبب ‌می‌شود آراء محاکم با کیفیت‌تر باشد و دستگاه قضایی بیش از پیش در چشم مردم حق محور جلوه کند. وی با بیان اینکه تقوای دینی باعث‌می‌شود معیار انسان حق و اجرای عدالت شود، گفت: سعه صدر و  اخلاص در کار زمینه رضایت بیشتر و امیدواری مردم را فراهم می‌کند. مرتضوی‌مقدم همچنین بر تکریم مراجعان به‌خصوص در دوران جدید تحول در دستگاه قضایی تأکید و خاطرنشان کرد: باید همه تلاش‌های‌خود را انجام دهیم تا در این دوران برخورد با مراجعان و ارباب رجوع را بهبود بخشیم. رئیس دیوان عالی حفظ استقلال قضات به‌خصوص در مراجع تجدید نظر را مهم خواند و افزود: دادگاه‌های‌تجدید نظر امید مردم هستند و اهمیت جایگاه این مرجع قضایی باعث بیشتر شدن فشارهای صاحبان قدرت و ثروت در این دادگاه‌ها می‌شود، حفظ استقلال قضات در دادگاه‌های‌تجدید نظر را دارای اهمیت بیشتری دانست و گفت: عزت دنیا و آخرت همه ما در حفظ جایگاه استقلال و صدور رأی عادلانه است. وی با بیان اینکه دیوان عالی کشور نظارت بر کیفیت آراء را بر عهده دارد، گفت: این وظیفه تخصصی ماست و ملاک کار ما در این مجموعه توجه به کیفیت آراء است. مرتضوی مقدم در جمع قضات تجدید نظر و کیفری یک استان فارس، گفت: هر چه آراء شما مستند و مستدل‌تر باشد ارزش کار بالا‌می‌رود و باید تلاش شود در صدور آراء به گزارشات، اظهارات شهود، نظرات کارشناسی و زوایای مختلف پرونده اشاره کنید تا میزان انتقاد به آراء کاهش یاید. وی به قضات تأکید کرد در آراء باید دانش حقوقی قضات متبلور باشد و آرا به منبعی برای آموزش کارآموزان تبدیل شود. عضو شورای عالی قضایی کشور به کارگیری هنر قضایی در کنار بهره گیری از دانش قضایی را لازمه کار قضات دانست و گفت: هنر قضایی مکمل دانش قضایی در صدور آراء عادلانه است. مرتضوی مقدم در ادامه به بیان اولویت‌های‌دیوان عالی کشور پرداخت و گفت: اولین اولویت امروز ما رسیدگی سریع و با کیفیت به پرونده‌های‌موجود است. 
وی از پیشگیری از اطاله دادرسی و کاهش ورودی پرونده‌ها ‌با آگاهی بخشی‌های ‌عمومی یاد و اضافه کرد: در طرح « هر مسجد یک حقوقدان» نیز تحقق همین موضوع یعنی کاهش ورودی پرونده به مراجع قضایی مدنظر است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی