[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

امام جمعه شیراز: حوزویان و دانشگاهیان، معرفت حافظ را به جهان عرضه کنند ، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: جوانان اهل‌دل از حوزویان و دانشگاهیان باید آستین همت بالا بزنند و معرفتی را که حافظ‌ می‌خواسته به جهان عرضه کند دوباره عرضه کنند.
به گزارش ایرنا، آیت الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های ‌نماز عبادی - سیاسی جمعه شیراز با اشاره به روز بزرگداشت حافظ شیرازی افزود: حافظ یک چهره و مایه افتخار بین‌المللی است.
وی ادامه داد: حافظ ۲ چیز داشته که مایه افتخار است و این ۲ مطلب را اگر از حافظ بگیریم او نیز مثل بقیه انسان‌ها‌ می‌شود، یکی از این ۲ چیز معرفت است، معرفت خداشناسی است، متأسفانه در یک دوره خاصی شروع کردند برای اینکه اسم حافظ را بگذارند و رسمش را ببرند.
آیت الله دژکام افزود: حافظ را از معرفت تهی کنیم شخصیت حافظ دیگر آن شخصیتی که باید باشد نیست اگر به حافظ افتخار‌ می‌کنیم به خاطر معرفت است، حافظی به جامعه معرفی نکنیم که به معرفتی که داشته توجه نشود.
وی ادامه داد: سحر بیان دومین ویژگی حافظ است که در این زیبایی، رسایی و شیوایی کسی نتوانسته غزل بسراید، همه سخنوران ایران در مقابل این عظمت تسلیم شدند و جنبه‌ای‌ پیدا کرد که حافظ در فراتر از مرزهای زبان فارسی نیز شناخته شود.
امام جمعه شیراز گفت: معرفت و بیان زیبا و شیوا و رسا ویژگی حافظ است که هر ۲ این کمالات را حافظ از قرآن کریم دارد.
آیت الله دژکام با بیان اینکه اگر‌می‌شود بر بال معرفت و زبان رسای فارسی سوار شد و دنیا گرفت امروز موقع آن است افزود: اینکه رهبر معظم انقلاب ‌می‌گویند تمدن نوین اسلامی را به دنیا عرضه کنیم یعنی اینکه معرفت را با زبان رسا و شیوا عرضه کنیم.
امام‌جمعه شیراز در ادامه به قرارداد عضویت‌ ایران‌ در مجمع اوراسیا اشاره کرد و افزود: این عضویت یک ظرفیت است برای اینکه بتوانیم ارتباطات خود را با کشورها زنده کنیم.
امام جمعه شیراز گفت: اگر تجارت و معامله با کشورهای اوراسیا راه بیندازیم ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلار تجارت است و این به معنای اشتغال چهار میلیون نفر است.
وی ادامه داد: همت‌ می‌خواهد از این ۱۰۰ میلیارد دلار چند میلیارد‌ می‌خواهد سهم فارس باشد؟ اتاق بازرگانی، شرکت‌های‌ دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری فارس‌ می‌خواهند چه کنند؟
وی اضافه کرد: از همه مدیران فارس تقاضا دارم که قدم اول را بردارند آن زمان که هیچ ابزاری نبوده شما ‌می‌توانستید کار کنید الان نمی‌توانید؟ بنا بود راه آهن فارس به بندر شهید رجایی وصل شود ۲۶میلیارد دلار درآمد ترانزیت کالا از این بندر است که باید استان فارس نقش خود را تعیین کند و عقب نیفتید.
امام‌جمعه شیراز گفت: مدیران باید جلو باشند و برنامه‌ریزی کنند تا این ارتباط را ایجاد کنند تا از سفره‌ای‌که پهن‌می‌شود بهره استان فارس نیز باشد.
آیت الله دژکام در ادامه با اشاره به حرکت عظیم معنوی اربعین افزود: گاهی در زندگی انسان مسائلی پیش‌می‌آید که باعث ‌می‌شود خود انسان و جامعه انسانی زنده شود.
وی ادامه داد: یکی از علائم حیات امت اسلامی حرکت اربعین است که در دنیا چیزی با این عظمت دیده نمی‌شود.
آیت الله دژکام اظهارکرد: ما جمعیتی بودیم که خیلی نمودی نداشتیم این نمود عظمت راهپیمایی اربعین در هیچ کجای دنیا نیست و این جز به برکت ولی‌فقیه نبود.
وی ادامه داد: امروز ولایت اباعبدالله الحسین جلوه‌گری‌ می‌کند که بیش از ۲۰ میلیون جمعیت به سمت عراق‌ می‌روند به گونه‌ای‌که ملت ۴۰ میلیونی عراق‌می‌گویند ما از عهده میهمانداری برنمی‌آییم و این نشان ‌می‌دهد یک امت زنده شده است.
دژکام بیان کرد: زنده شدن امت را مدیون ولایت فقیه و امام امت‌ می‌دانیم که با هدایت خودشان همه این امت را زنده کردند.
امام جمعه شیراز همچنین در خطبه اول نماز عبادی سیاسی شیراز گفت: آنچه در سفر آخرت برای ما انسان‌ها ‌مفید است ایمان و تقوا است.
آیت الله دژکام افزود: ما بایستی مرتب خودمان را بررسی کنیم ببینیم چه مقدار نسبت به معارف دینی باور در قلب ما وجود دارد و آن باور ارزشمند و توشه‌ای ‌برای آخرت است.
وی ادامه داد: هر کسی با مسایل مهمی در زندگی‌اش مواجه است که باید تنها توکلش به خدا باشد.
امام جمعه شیراز گفت: وقتی آمریکا به نظرش رسید همه چیز دارد و‌ می‌خواهد ملت ایران را نابود کند مردم ایران اعلام کردند توکل و اعتقاد ما به خدا است و خدا نیز خودش کمک کرده و ‌می‌کند و به همین دلیل آمریکایی‌ها ‌به هدف خود نرسیدند.
آیت الله دژکام افزود: وقتی ایمان باشد یک ملت در مقابل استکبار‌ می‌ایستد چون با توکل با خدا حرکت ‌می‌کنند.
وی ادامه داد: اعتقاد و توکل به خدا باعث حرکت عظیمی‌ می‌شود. مجموعه از جوانان با اعتماد و ایمان به خدا در کنار دانشگاه شریف فعالیتی آغاز کردند که میلیاردها تومان درآمد کسب‌ می‌کنند و با دنیا تعامل ‌می‌کنند که امیدوارم در کنار دانشگاه شیراز نیز این مجموعه شکل بگیرد.
وی اضافه کرد: اگر به شرکت‌های‌دانش‌بنیان توجه کنیم تمام درآمد کشور از این طریق تأمین‌ می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: نردبانی که ما را به اوج عظمت و اقتدار ‌می‌رساند اعتماد و ایمان به خدا است؛ بهترین مال و دارایی یک انسان اعتماد به خدا است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی