[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

معاون رئیس‌جمهوری: اراده دولت در پشتیبانی از بخش خصوصی جدی است، روزنامه شیراز نوین

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت به هیچ‌وجه تاجر خوبی نیست و نباید با بخش خصوصی رقابت کند، گفت: دولت باید در حوزه هماهنگی و پشتیبانی عمل کند و امروز اراده دولت تدبیر و امید دراین زمینه جدی است.
به گزارش ایرنا، حسینعلی‌امیری روز پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان مرودشت افزود: مسائل و موضوعات اقتصادی همیشه و در دولت‌های مختلف مورد توجه بوده و بخش قابل‌توجهی از برنامه‌ریزی‌هایی که در کلان کشور در دولت‌های‌مختلف انجام شده معطوف به مسائل اقتصادی بوده است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید توجه به مسایل اقتصادی از عنایت بیشتری برخورده بوده، گفت: زمانی که دکتر روحانی دولت را تحویل گرفت کشور از نظر شرایط اقتصادی وضع خاصی داشت. آن زمان قطعنامه‌های ‌ظالمانه که علیه ما صادر شده بود ارتباطات بین‌المللی و اقتصادی ما را محدود کرده بود، سایه تحریم‌های ‌ظالمانه بر سر کشور سنگینی ‌می‌کرد و تورم حدود۴۵درصد رسیده بود.
وی یادآور شد: هیچ کالایی به مقصد ایران حمل نمی شد، تحریم بیمه‌ها‌ مشکلاتی را درست کرده بود و ابزار و امکانات بخش کشاورزی و صنعت با محدودیت جدی مواجه بود.
معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تحریم‌ها ‌برای کسانی که در حوزه‌های‌اقتصادی و کشاورزی مشغول فعالیت هستندملموس است، گفت: بدیهی‌ترین نیاز کشاورزی کود و سم است و آن زمان مجبور بودیم تحریم‌ها‌ را دور بزنیم و سم‌هایی که توسط واسطه‌ها‌ استفاده شد به جهت اینکه مرغوب نبود و اصالت نداشت و در آن‌ها‌ تقلب‌هایی وجود داشت مشکلاتی را در بخش کشاورزی ایجاد کرد، در بخشی از کشور به دلیل استفاده از همین سم‌ها ‌که مجبور شدیم با واسطه بگیریم آلودگی در برخی مواد غذایی ایجاد شد و سلامت غذایی در برخی جاها ایجاد و جان‌هایی را به مخاطره انداخت.
امیری اظهارکرد: دولت دکتر روحانی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها ‌که باید توجه ‌می‌کرد بخش اقتصادی بود. رهبر معظم انقلاب در ۱۰ سال گذشته عناوینی که برای سال‌های‌شمسی در پیام نوروزی تعیین ‌می‌کنند معطوف به مسایل اقتصادی است پس معلوم است که موضوع اقتصاد و رونق اقتصاد و تولید و معیشت و ارتقا سطح تولید ملی و همچنین توسعه اقتصادی یکی از مسائلی است که در بالاترین سطح کشور همواره مورد تأکید و توجه است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: در ۴۰ ساله گذشته همواره مورد دشمنی دشمنان قرار گرفتیم، به مقتضای شرایط یک روز با تحریک گروهک‌ها، یک روز با تحریک رژیم صهیونیستی، یک روز با تحریم رژیم بعثی و تحمیل جنگ هشت ساله و یک روز با تحریک منافقان مشکلاتی را برای ما ایجاد کردند.
امیری افزود: اما به لطف خدا با مقاومت مردم و رهبری امام راحل و رهبرمعظم انقلاب توطئه‌های‌دشمنان با شکست مواجه است. امروز دشمن دو نقطه اصلی یعنی فرهنگ و اقتصاد را هدف قرار داده است،  در روایات اسلامی داریم از هر دری فقر وارد شود ایمان از پنجره بیرون‌می‌رود، مادامی که اقتصاد ما اقتصاد مقاومی نباشد استقلال سیاسی نیز با مشکل و اشکال مواجه ‌می‌شود. کشوری ‌می‌تواند به استقلال تمام سیاسی برسد که از جهت اقتصادی و علمی کشوری محکم و مقاوم و مستحکمی باشد.
معاون رئیس‌جمهوری گفت: گاهی لرزه‌های‌اقتصادی برخی کشورها را با مشکلات زیادی مواجه‌ می‌کند؛ استقلال آن کشورها را مخدوش‌می‌کند. ما که به دنبال استقلال سیاسی کشور بودیم به برکت امام راحل و رهبر معظم انقلاب در بسیاری از شاخص‌ها‌ در دنیا مقام قابل توجه داریم، از نظر اقتصادی نیز باید به شرایطی که در شأن مردم ایران است برسیم.
وی ادامه داد: در کشور مهم‌ترین بسترهای توسعه اقتصادی را داریم، از نظر موقعیت جغرافیایی و ژئوپلوتیکی وضعیت خوبی را داریم. در استان فارس تمام ظرفیت‌ها‌ وجود دارد، تمام جاذبه‌ها ‌از جمله آب و هوای خوب، دانشگاه‌های‌خوب، قدمت تاریخی، مردم خوب، جاذبه‌های‌گردشگری و طبیعی و مذهبی را در کنار هم داریم. برخی کشورها که روی صنعت گردشگری تمرکز کردند تنها یک جاذبه را دارند، کمتر جایی مثل ایران پیدا‌می‌شود که همه ظرفیت لازم گردشگری را در کنار هم داشته‌باشد. وی ادامه داد: توریست درمانی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی است که در فارس وجود دارد. استان فارس در تاریخ مورد توجه تجار بوده و ظرفیت‌هایی که در این استان وجود دارد ظرفیت کم‌نظیر است. اعتقاد دولت تدبیر و امید و توجه دولت به بخش اقتصاد و توسعه اقتصادی و حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان است.
وی ادامه داد: دولت نابخرد آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور با خروج از برجام به دنبال آن هست تا مشکلاتی برای اقتصاد کشور ایجاد کند و ابتدا فکر می‌کردند با تحریم کشور را دچار فروپاشی‌ می‌کنند اما با تلاش مردم و برنامه‌ریزی دولت و رهبری و تلاش فعالان حوزه‌های ‌مختلف اقتصادی هر روز شاهد افتتاح پروژه‌های‌متعدد در سطوح مختلف کشور هستیم.
وی یادآور شد: رئیس‌جمهوری در ۶ ماه گذشته در پنج استان پروژه افتتاح کردند و اعضای دیگر هیئت دولت نیز به همین نحو پروژه‌های‌مختلفی را در کشور افتتاح ‌می‌کنند. امروز مرودشت یک کارگاه بزرگ سازندگی است و با برنامه‌ریزی‌هایی که قابل‌تحسین است و با سبکی که استاندار برای به ثمر رسیدن پروژه‌ها ‌دارند در آینده شاهد به ثمر رسیدن پروژه‌ها‌ خواهیم بود.
امیری تأکید کرد: عزم دولت و دولتمردان و کارگزاران برای سازندگی کشور و عبور از شرایط دشمنان جزم است و با گزارش‌هایی که دستگاه‌های‌ ذی‌ربط دارند و سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و مرکز آمار ارائه ‌می‌دهند از این شرایط سخت عبور ‌می‌کنیم. همین همدلی و همراهی و ایستادگی باعث شده تا لحن کسانی که به دنبال فروپاشی ایران بودند تغییر کند.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: برخی کشورهای خلیج فارس که کج‌راهه ‌می‌رفتند امروز اعلام کردند حاضریم با ایران کار کنیم. حفظ ارزش پول ملی و رونق تولید و کاهش وابستگی به درآمدهای ناشی از نفت خام، بهبود فضای کسب و کار، واگذاری بنگاه‌های‌دولتی و اصلاح سیستم بانکی و ثبات پایه پولی برنامه‌هایی است که دولت با اصلاح مقررات و تقدیم لوایح به دنبال اجرای آن است و بخشی از آن به سامان رسیده است.
وی ادامه داد: در واگذاری بنگاه‌های‌اقتصادی در دولت‌های‌گذشته در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ۱۲ درصد از بنگاه‌ها‌به بخش‌های‌خصوصی واقعی واگذار شد و بقیه به بخش‌های‌خصوصی که به نوعی دولتی هستند واگذار شده است. در دولت تدبیر و امید ۱۰۰ درصد واگذاری‌ها ‌به بخش خصوصی واقعی بود.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های‌فراوان استان فارس در بخش‌های‌مختلف گفت: به واسطه سال‌هایی که در استان فارس مسئولیت داشتیم ارتباط زیادی با اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی این استان داشته‌ام و واحدهای صنعتی فارس را خوب ‌می‌شناسم و‌ می‌دانم این استان برندهایی دارد که در حوزه خلیج فارس خوب درخشیدند. راه اندازی و تقویت اتاق گفت و گو بین بخش خصوصی و بخش دولتی ‌می‌تواند مشکل فعالان اقتصادی استان را حل کند.
وی تأکید کرد: دولت به هیچ‌وجه تاجر خوبی نیست، دولت نباید با بخش خصوصی رقابت کند، دولت باید کارش هماهنگی و پشتیبانی باشد و اراده دولت در این خصوص جدی است. می توانیم برای استان فارس آینده خوبی پیش‌بینی کنیم، نباید هم همیشه مردم دنبال مسئولان باشد بلکه باید مسئولان دنبال مردم باشند.
امیری افزود: امروز کارآفرینان حوزه اقتصادی مجاهدان عرصه جنگ اقتصادی هستند بنابراین نگاه به کارآفرینان و فعالان بخش اقتصادی باید نگاه به کسانی باشد که در یک نبرد با دشمن در حال جنگ هستند و باید برای حل مشکل این افراد تلاش کرد و دست کارآفرینان را بوسید که سرمایه خود را برای ایجاد اشتغال و توسعه کشور به‌کار‌می‌گیرند. وی ادامه داد: در مشکلات بین قطر و عربستان به دلیل نداشتن برنامه، کشور دیگری بازار قطر را در دست گرفت. کسانی که در حوزه صادرات هستند باید کیفیت تولید را بالا ببرند تا بتواند در بازار حوزه خلیج فارس قدرت رقابت را داشته‌باشند. مرودشت دارای ظرفیت زیادی است و محصولات قابل‌توجهی در این شهرستان کشت ‌می‌شود که ‌می‌تواند نقش قابل‌توجهی درحوزه اقتصاد داشته‌باشد.
بهره‌برداری از شماری از طرح‌ها از جمله پارک دانشمندی، زمین چمن‌مصنوعی شهرداری مرودشت و افتتاح زمین چمن مصنوعی بزرگ و خانه جوان مرودشت از  برنامه‌های‌ سفر معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری شهریورماه گذشته نیز در سفر به فارس در شهرستان‌های‌رستم، ممسنی و بخش بیضا شهرستان سپیدان حضور یافت و سپس در شورای اداری استان شرکت کرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی