[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

سوءاستفاده خیریه‌ها از معافیت‌ها، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: بسیاری از مؤسسات خیریه صرفاً از اسم مؤسسه خیریه استفاده ‌می‌کنند تا مالیات ندهند و کالاهایی را که از خارج کشور وارد کرده‌اند به فروش برسانند.
به گزارش خبرگزاری مهر، احمد امیرآبادی در برنامه مناظره شبکه یک با بیان اینکه بنده مخالف معافیت‌های‌مالیاتی هستم، با اشاره به ماده ۱۳ موجود در قانون معافیت‌های‌مالیاتی، افزود: ۲۰ سال است که تولیدکننده در این مناطق معاف از مالیات هستند. حتی از کارمندان برای حقوق خود در مناطق آزاد مالیات گرفته نمی‌شود. بحث اینجاست که مسافرانی که به این مناطق‌می‌آیند باید مالیات بدهند یا خیر؟ تبعیض دیگر این است که در کالا نباید مالیات بگذاریم ولی در خدمات ‌می‌شود مالیات وضع کرد.
وی به تبعیض‌های‌بیشتر در قانون مالیاتی اشاره کرد و ادامه داد: هر چه در اقتصاد رانت ایجاد کردیم به مشکل برخوردیم. هر چه فرار مالیاتی است به معافیت‌ها ‌برمی‌گردد. مناطق آزاد نیز به همین دلایل به حیاط‌خلوت دولت تبدیل شده است.
کمیته امداد چه نیازی به واردات دارد؟
امیر آبادی افزود: مؤسسات خیریه شامل معافیت‌ها‌ هستند در صورتی که بسیاری از این مؤسسات صرفاً از اسم مؤسسه خیریه استفاده کرده تا مالیات ندهند و کالاهایی را که از خارج از کشور وارد کرده به فروش‌می‌رسانند. 
وی اظهار داشت:‌ می‌توان گفت مؤسسه‌ای‌ مانند هلال‌احمر به دلیل وابستگی به صلیب سرخ به واردات کالاها نیازمند است اما مؤسسه‌ای ‌مانند کمیته امام‌خمینی چه نیازی به واردات دارد؟
معافیت‌های‌ارزش افزوده فساد اقتصادی به دنبال دارد
وحید شقاقی شهری کارشناس اقتصادی نیز به عنوان یکی از مخالفان معافیت‌های‌مالیاتی، به درآمد‌های‌دولت اشاره کرد و گفت: مالیات جزو مهم‌ترین ارکان بودجه و درآمد‌های‌دولت است و همه دولت‌های‌روی کار آمده نیز وابسته به درآمد‌های‌نفتی اداره‌می‌شدند. بنابر این همین امر موجب شد تا اقتصاد ایران درگیر عدم‌شفافیت شود. وی افزود: تداوم این بحث‌ها‌ در مناطق آزاد نیز عدم شفافیت را به همراه خواهد داشت. در کل امر معافیت‌های‌ارزش افزوده با سیاست‌های‌کلی نظام مغایرت دارد و تفاوت‌ها‌را بیشتر خواهد کرد و در نتیجه باعث عدم شفافیت و فساد اقتصادی خواهد شد.
شقاقی شهری تصریح کرد: سه راهکار پیش رو داریم که شامل ایجاد پایه‌های‌جدید مالیاتی، حذف معافیت‌ها‌ و جلوگیری از فرار مالیاتی است. معافیت‌ها ‌به گونه‌ای‌تنظیم شده که به نفع ثروتمندان است. این معافیت‌ها‌یا باید حذف شوند و یا کم شوند.
وی تأکید کرد: به جای اینگونه حمایت‌ها‌ از تولید‌کنندگان، لازم است به طور مستقیم حمایت کنیم؛ به عنوان نمونه تسهیلات بیشتر با نرخ کمتر بدهیم. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با روش‌هایی که به تبعیض و عدم شفافیت کمک‌ می‌کند نمی‌توانیم مناطق آزاد را اداره کنیم.
همچنین مردم از شقاقی شهری پرسیدند چرا هیچ کدام از کارشناسان آمار دقیقی از فعالیت‌های‌مالیاتی ندارند، گفت: ما بانک اطلاعاتی نداریم! برآوردهای مختلف در حوزه مالیات، به دلیل عدم وجود بانک‌های‌اطلاعاتی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی