[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

سوریه تهاجم دوباره ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

وقوع جنگ با ابعاد خاص خود در منطقه پیامدهای گوناگونی را به همراه دارد. تهاجم ترکیه به سوریه بحران‌زده حکایت از پیامی خاص در بعد بن بست‌های‌دیپلماتیک دارد. وقتی مذاکرات وتوافقات بین المللی پاسخ نیازهای سیاسی اقتصادی را نمی‌دهد ارتش‌ها ‌وارد عمل ‌می‌شوندتا محدوده موردنظر را پاکسازی و به تصرف خود درآورند و خواسته‌های‌سیاسی را به زور برکرسی بنشانند. ترکیه در طول سال‌های بحران در سوریه پذیرای حجم قابل‌ملاحظه‌ای ‌از آوارگان سوری بود. مرزهای بحران بین دو کشور شاید حریمی را برای خود تعیین نکرده بودند و به موازات یک تار مو ترکیه از بحران‌های‌داخلی سوریه خسارت‌های ‌بسیاری را تحمل‌ می‌کرد... 

از همه بدتر ورود نیروهای شبه نظامی به داخل خاک ترکیه واعمال درگیری‌های ‌مرزی ویا درون‌مرزی در ترکیه بود که تلفات خاص خود را به دنبال داشته است. از همه بدتر تشکیل گروه‌های شبه نظامی با تفکرات خاص خود که حالا از آرامش موجود یا خسارت دیده‌اند ویا سهم‌خواهی ‌می‌کنند. 
حال ترکیه به دنبال ثبات مرزی وحریم امنیتی خود می‌گردد و نیروهای شبه نظامی باید حدو مرز خود را با مرزهای ترکیه حفظ کنند. ارتش ترکیه وشماری از شبه‌نظامیان که در عقب‌نشینی داعش وارد خاک ترکیه شده بودند دوباره از سمت شمال شرق وارد خاک سوریه شده‌اند. تقریباً اکثر کشورها به این یورش واکنش نشان داده‌اند غیر از دولت سوریه.
هدف ارتش ترکیه وشبه نظامیان همراه، نیروهای کرد ارتش دمکراتیک سوریه است. این ارتش ویا به قولی شبه‌نظامیان تا کنون وادار به عقب‌نشینی شده‌اند وترکیه با بهره‌گیری از ارتشی مجهز اقدام به گلوله باران گسترده نواحی شمال شرقی در استان‌های حسکه و رقه کرده و در روزهای نخست تهاجم بیش از 70هزار غیرنظامی را آواره کرده است. 
هرچند هسته‌های ‌مقاومت ارتش دمکراتیک سوریه (کردها) در مقابل این تهاجم ایستادگی ‌می‌کنند اما در اطلاعیه‌های ‌خود آمریکا را متهم کرده‌اند که از پشت به آنان خنجر زده است. چرا که تا کنون آمریکا از این شبه‌نظامیان کرد حمایت‌ می‌کرده واحیاناً در ناامنی مناطقی از ترکیه ایفای نقش‌ می‌کردند وحالا پشت آنان را خالی واین امکان را به ارتش ترکیه داده است تا کردها را تا محدوده 40کیلومتری مرزهای خود عقب براند. باید دید توافقات پنهان آمریکا وآنکارا در این تهاجم تا چه میزان نقش داشته است؟
همچنین باید دید تهاجم ارتش ترکیه به پیوست اراده سیاسی سران این کشورتا چه میزان‌ می‌تواند نظرات دول جهانی، سران سوریه، مخالفان والبته همسایگان سوریه را جلب کند وآنان را به اهداف و نیات خود برساند. مقامات مسکو در اولین اظهارنظر خود اعلام کردند که این تهاجم وگسترده شدن میدان جنگ، تسلط ترکیه بر امور را مختل کرده و باعث بروز هرج ومرجی جدید ‌می‌شود، خصوصاً آنکه زندان مورد مسیر این عملیات که جنگجویان داعشی را نگهداری می‌کرده دچار خسارت و زندانیان آزاد شده‌اند.  در پس این عملیات نظامی بیم آن ‌می‌رود که با تجهیز دوباره داعش این گروه آتش‌افروز احیا و دامنه جدیدی از جنگ منطقه را درگیر کند. 
آنچه در پس تمامی این تحرکات مشهود به قطع و یقین است سود وصرفه فروشندگان سلاح به ارتش‌های‌طرفین در منطقه است. ترکیه از طرفی دارای تجهیزات نظامی آمریکایی و پایگاه بزرگی برای ناتو است واز طرفی در ماه‌های گذشته مشغول خرید سلاح از روسیه بوده است. تجهیز ارتش ترکیه به موشک‌های‌ پیش رفته اس  400روسی  به نوعی نمایشگر رقابت تسلیحاتی در منطقه‌ می‌باشد که خاورمیانه را به انبار باروت تبدیل نموده است. 
درکلامی کوتاه وقوع جنگ به نفع مردم منطقه نیست چرا که جنگ آوارگان بسیاری را تولید‌ می‌کند واین آوارگان مرزهای بین‌المللی را هدف قرار می‌دهند و بار اقتصادی اجتماعی سنگینی را به همسایگان تحمیل ‌می‌کنند اما جنگ‌های‌ منطقه‌ای ‌به نفع بعضی آشوبگرانی است که لژیونرهای خود را به منطقه اعزام‌ می‌کنند تا دراین میان منافع اقتصادی خودرا تأمین کنند. 
خون وآتش برای بعضی سرمایه‌گذاران تسلیحاتی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی