[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

کنارگذاشتن تحریم‌ها نکته اساسی و کلیدی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور اعلام کرد: سرنخ‌های عامل حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی را داریم که برای نخست وزیر پاکستان بیان و اعلام کردیم تحقیقات‌مان تا رسیدن به نتیجه نهایی و روشن شدن مسئله ادامه دارد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر پاکستان افزود: ما با آقای نخست‌وزیر نگرانی خود را درباره حوادث مربوط به نفت‌کش‌ها به ویژه حادثه مرتبط با نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ در روز جمعه بیان کردیم.
رئیس شورای‌عالی امنیت ملی هشدار داد: این که کشوری فکر کند می‌تواند در منطقه ناامنی ایجاد کند و پاسخ دریافت نکند اشتباهی محض خواهد بود. روحانی افزود: نخست وزیر پاکستان نیز درباره امنیت منطقه حساس خلیج‌فارس نکاتی مطرح کرد که ما آن را تأیید می‌کنیم او بر این نکته تأکید کرد که کلید حل و فصل جنگ یمن و پایان یافتن آن، آتش‌بس فوری و کمک به مردم این کشور است و این می‌تواند آغاز بسیار خوبی باشد. رئیس‌جمهور گفت: ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند. وی افزود: همچنین در مذاکرات امروز، خطرات رژیم صهیونیستی برای امنیت منطقه را توضیح دادیم و به نخست وزیر پاکستان تأکید کردیم که هر گونه حُسن‌نیت و کلام شایسته، پاسخ شایسته خواهد داشت. رئیس‌جمهور گفت: در گفت‌وگوهای مشترک با نخست وزیر پاکستان بر مسئله تحکیم صلح و ثبات کامل در منطقه با عملکرد مشترک دو کشور تأکید شد. روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر پاکستان در تهران، ‏ افزود: درخصوص مسئله تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران بحث و گفت وگو صورت گرفت و محورهای گفت‌وگوها هم بر این موضوع بود که تحریم‌های آمریکا یک تروریسم اقتصادی است. رئیس‌جمهورگفت: اینکه آمریکا چگونه دوباره به برجام برگردد و روال سابق را در پیش گیرد و نیز اینکه این توافق مهم چگونه عملیاتی و اجرایی شود، با نخست وزیر پاکستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. روحانی افزود: ما تأکید کردیم که آمریکا برای حل مسئله باید به برجام بازگردد و تحریم‌ها را کنار بگذارد؛ کنارگذاشتن تحریم‌ها نکته اساسی و کلیدی ما بود. رئیس‌جمهور در ادامه با تشکر از نخست وزیر پاکستان به علت سفر به ایران، گفت: مباحث مورد گفت‌وگو بسیار مهم و راهبردی برای منطقه و روابط جهانی بود، من به آقای عمران‌خان نخست وزیر پاکستان گفتم که حُسن‌نیت وی برای مسایل منطقه‌ای حائز اهمیت است، لذا ما با چهره گشاده از تلاش‌های پاکستان برای همکاری‌های منطقه‌ای استقبال می‌کنیم تا در نهایت صلح و ثبات کامل به منطقه حساس ما برگردد. روحانی در پایان تأکید کرد: امیدواریم با سفر نخست‌وزیر کشور دوست و همسایه پاکستان به ایران خیر و منفعت برای هر دو کشور رقم بخورد. رئیس‌جمهورگفت: ایران و پاکستان دو کشور همسایه و دوست و دارای روابط عمیق و راهبردی هستند و تأکید ما در این دیدار بر ادامه این روابط راهبردی بود.
روحانی در نشست خبری مشترک با آقای عمران‌خان اظهار داشت: روابط دو جانبه و گسترش روابط میان دو کشور یکی از محورهای گفت‌وگو با نخست وزیر پاکستان بود. رئیس‌جمهورگفت: همچنین مسائل امنیت مرزها بین دو کشور و فعال شدن بازارچه‌های مرزی بین دو کشور مورد بحث و تأکید دو طرف قرار گرفت. وی اضافه کرد: همچنین درباره منطقه گفتگو کردیم از جمله منطقه خاورمیانه به خصوص خلیج‌فارس و دریای عمان که منطقه بسیار حساسی برای جهان و برای منطقه ماست. درباره ثبات و صلح در این منطقه نیز بحث و گفت‌وگو کردیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی