[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

وزیر کشور: رشد طلاق کاهش پیدا کرده است، روزنامه شیراز نوین

وزیر کشور گفت که امسال توانستیم رشد فزاینده طلاق را به مرحله کاهش رسانده و در برخی استان‌ها به مرحله‌ توقف برسانیم.
به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی صبح دیروز (دوشنبه) در پاسخ به سوال سمیه محمودی در خصوص دلایل عدم برنامه‌ریزی مناسب برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به ارائه‌ توضیحاتی پرداخت.
رحمانی فضلی توضیح داد: درباره آسیب‌های اجتماعی در سال ۹۳ گزارشی به صورت مفصل تهیه شد که خدمت رئیس‌جمهور و رهبری ارائه شد. این موضوع در هفت جلسه در خدمت رهبر و سران قوه مطرح شد و باعث ریل گذاری برای حل این مشکل شد برای همه دستگاه‌ها به صورت کاملاً استراتژیک موضوع آسیب‌های اجتماعی تبیین شد و مشخصاً در ۵ محور مواد مخدر، طلاق، حاشیه‌نشینی، مناطق بحرانی و مفاسد اجتماعی اولویت‌های اصلی مشخص شد.
وی افزود: بعد از تهیه سند ملی تقسیم کاری بین همه دستگاه‌های اجرایی با زمان‌بندی مناسب، رتبه‌بندی و اولویت‌بندی مناطق مختلف شکل گرفت هر دستگاهی به عنوان مسئول و چند دستگاه به عنوان دستگاه معین و همکار مشخص شدند تا موضوعات را مورد بررسی قرار دهند. یکی از نتایج آن جلسات تغییر ساختار بود مسئولیت شورای اجتماعی با ترکیب جدید را به عهده رئیس‌جمهور گذاشته شد و وزیر کشور به عنوان نایب‌رئیس شورا مسئولیت اجتماعی را به عهده گرفت. کارها توزیع شد و تغییراتی در شورای انقلاب فرهنگی مطرح و نهایتاً با تصویب در شورا وظایف و مأموریت‌های جدید و مسئولیت‌ها با توزیع کارها انجام شد.
به گفته وی مسئله تأمین اعتبار هم مورد توجه قرار گرفت که قرار شد اعتبارات در حوزه سرمایه‌ای ‌و جاری مورد پیگیری قرار گیرد. با اقدامات انجام شده و اولویت‌ها و تأییدات رهبری تلاش مستمری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی آغاز شد چون آسیب‌هایی همچون سرقت ارتباط مستمر با مواد مخدر و طلاق با مواد مخدر دارد.
رحمانی فضلی گفت که در حوزه درمان و پیشگیری و اجتماعی شدن هم تمرکز کرده‌ایم بدان معنا که مردم وارد صحنه شده که با دو برابر شدن NGOها و توانمندسازی آنها مسیر ادامه پیدا کرده و در حوزه پیشگیری موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم.
وزیر کشور با اشاره به موضوع طلاق گفت: جلسات زیادی درباره موضوع طلاق برگزار شد و برای مقابله با رشد طلاق ۶۰۲ مرکز مشاوره راه اندازی و ۹۳۰ مشاور به کار گرفته شد. ۱۴۲ مرکز ملاقات فرزندان طلاق ایجاد و ۴۹۰۰ کارگروه برای قبل از ازدواج و ۸۰ هزار کارگروه برای حوزه آموزش خانواده و پیش از ازدواج تشکیل شد با این اقدامات توانسته‌ایم رشد فزاینده طلاق را در طول چند سال گذشته در دو سال گذشته به مرحله کاهش رسانده و در برخی از استان‌ها و مناطق به مرحله توقف برسانیم.
رحمانی فضلی درباره اقدامات انجام شده در موضوع مواد مخدر اظهار کرد: مراکز بحرانی در تهران همچون شوش و هرندی را کنترل کرده‌ایم ۲۲ هزار نفر در این مناطق با همکاری نیروی انتظامی، ستاد  مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه‌ها پاکسازی شده است. ۱۸۰ باب منزل و اتاق توزیع‌کننده پلمپ و بیش از ۱۲ هزار واحد آموزشی پاکسازی شد. یکی از مشکلات در حوزه مواد مخدر نبود اشتغال برای کسانی که به زندگی بازگشته و ترک اعتیاد کرده بودند، است که در رابطه با ایجاد اشتغال برای آنها ۴۲۷ درصد رشد داشته‌ایم. وی با بیان این که دستگاه‌های متولی اقدامات خوبی در موضوع حاشیه‌نشینی انجام داده‌اند، تصریح کرد: توانسته‌ایم در ۲۲ استان، ۱۳۵ دفتر تسهیل گری در حواشی تأسیس کنیم که این تعداد در ۲۱۸ محله بوده است این دفاتر به وسیله مردم اداره می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی