[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

تحولات پیش‌رو ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

شرایط منطقه شرایط جنگی وسخت است. بحران در روابط سیاسی این شرایط سخت را به منطقه تحمیل کرده است. هرچند تغییر در نقشه جغرافیایی، کاهش و یا خلق بعضی مرزها در این بین خالی از انتظار نیست اما باید دید کدام مرز‌ها‌ تأسیس و کدام یک کاهش خواهند یافت. همچنین تغییر در نظام‌های ‌سیاسی برخی کشورها با رویکرد‌های‌جدید اقتصادی قابل پیش‌بینی است چرا که بعضی کشورها با اقتصاد نفتی باید نظام سیاسی خود را تغییر و یا تحویل دهند. در این بین عربستان سعودی بیش از سایر کشورها در معرض این تحولات قرار دارد. نظام پادشاهی که بیش از حد ظرفیت خود در جهان به لحاظ اقتصادی فربه وشاید گاهاً خارج از کنترل شده باشد...

ستاره بخت عربستانی‌ها‌رو به افول است با وارد شدن ضربه به آرامکو بزرگترین شرکت نفتی عربستان سعودی تردید برای انجام سرمایه‌گذاری در این منطقه شدت گرفته است. همچنین یمنی‌ها‌ تهدید کرده‌اند غیر از آرامکو مناطق نفتی دیگری را در عربستان موردهدف قرار خواهند داد. اما دعوت سران عربستان از نیروهای نظامی آمریکا نه توجیهی برای تقویت امنیت است که دلیلی مستند برای شکننده بودن امنیت در این کشور‌ می‌باشد.
حالا آمریکا مطالبه هزینه‌های ‌سنگینی را از عربستان برای حضور نظامی در منطقه کرده است. ارتش اجاره‌ای ‌آمریکا این روزها در حال تقویت حضور در عربستان با تجهیزات جدیدی است که بعید به نظر می‌رسد  بتواند امنیتی را در این منطقه تأمین کند. به‌طور مثال جنگ با یمنی‌ها‌ یک جنگ چریکی و فرسایشی است که می‌تواند یک ویتنام دیگری برای آمریکایی‌ها ‌خلق کند.  
عربستانی‌ها ‌که حالا کشوری ثروتمند و صاحب نفوذ در اکثر بنگاه‌های‌اقتصادی جهان هستند در مخمصه امنیتی گرفتار شده‌اند و با استمرار این وضعیت به طور قطع سر رشته کار از دستشان خارج خواهد شد.
عربستانی‌ها باید هزینه مضاعف امنیت مصنوعی خودشان را که به خارجی‌ها ‌سپرده‌اند پرداخت کنند و بدون حضور خارجی‌ها‌ توان رویارویی با بحران‌های ‌نظامی در منطقه را ندارد.
اولین و بزرگترین ضربه وارده به عربستان در موضوع هدف قرار گرفتن آرامکو اُفت درخواست سرمایه‌گذاری در این کشور بوده است. با انجام این عملیات ریسک سرمایه‌گذاری در عربستان افزایش یافته است و این افزایش ریسک سرمایه‌گذاری ‌می‌تواند پیامدهای متفاوتی را برای اقتصاد این کشور در منطقه و جهان داشته‌باشد. در واقع ثابت شد عربستان جزیره ثبات وامنیت نیست و امنیت در آن بسیار شکننده است.
در ماه‌های‌گذشته و تشدید تحریم‌های‌نفتی علیه ایران آبراه خلیج فارس نه  برای ایران که برای سایرین هم عاری  از درآمدهای نفتی بوده است.
اگر نفت ایران صادر نشود و خریداری برای آن وجود نداشته باشد به طور قطع نفت دیگران هم نباید صادر شود و این جنگ خاموش و فرسایشی تا چه زمان ادامه خواهد یافت باید در انتظار کاهش اثرات تحریم‌ها ‌و شکست احتمالی نظام پادشاهی در عربستان سعودی و استقرار نظام جدید باتمایلات اقتصادی سیاسی باشیم.
هرچند پیش‌بینی اوضاع و احوال جهان و منطقه بسیار سخت است اما به‌نظر می‌رسد تغییراتی بزرگ در راه است.تغییراتی که از آمد وشد مقامات ارشد کشورهای همسایه به ایران و میانجی‌گری‌های ‌اتفاق افتاده قابل حدس وگمان است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی