[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

انحراف از برنامه ششم توسعه ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با بیان اینکه نظام آموزشی ما دانش‌آموزان را برای زندگی تربیت نمی‌کند و خروجی آن انسان‌های توانمند برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیست، گفت: یادگیری مهارت‌های فردی و اجتماعی، مهارت‌های زندگی و احترام به محیط‌‌زیست ازجمله مهارت‌هایی است که باید در مدارس به دانش‌آموزان آموزش داده شود.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، علی عسکر نجفی در جمع فرهنگیان شهرستان بوانات بیان کرد: برای تربیت نیروی انسانی توانمند، مناسب، ماهر و همه‌جانبه، باید به تمام ابعاد وجودی دانش‌آموزان توجه کنیم که برای این مهم نیازمند مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم و تربیت هستیم.
او با بیان اینکه برای رسیدن به یک آموزش‌وپرورش توسعه‌یافته شناسایی موانع بسیار مهم است، افزود: هم‌اکنون نظام تعلیم و تربیت دچار عوارض و موانع متعددی است و با رفع این موانع است که می‌توانیم به اهداف توسعه‌ای مهم که به دنبال آن هستیم، دست‌ یابیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به برخی از این موانع، گفت: تمرکزگرایی یکی از عوارض مهم در نظام تعلیم و تربیت توسعه‌یافته است که می‌تواند خلاقیت و ابتکار را از مدیران آن سلب کند.
نجفی همچنین آموزش‌وپرورش را مدارتوسعه دانست و عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی و انتقال میراث معنوی از یک نسل به نسل بعد، مهم‌ترین هدف آموزش‌وپرورش است.
او با تأکید بر اینکه نظام تعلیم و تربیت باید اولویت اول همه مسئولان باشد، گفت: ما در مسیر حرکت به سمت دستیابی به اهداف خود  قرار نداریم، چرا که معلمان اولویت اول ما نیستند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر لزوم سوق دادن دانش‌آموزان به سمت رشته‌های مهارتی، اضافه کرد: هرچند که  در بحث توسعه‌ متوازن  فارس خوب عمل کرده، به‌نحوی‌که هم‌اکنون ۳۸ درصد دانش‌آموزان استان در رشته‌های مهارتی مشغول به تحصیل هستند؛ اما بر اساس برنامه ششم توسعه باید ۵۰ درصد دانش‌آموزان به این سمت گرایش داده شوند. نجفی اصلی‌ترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را آموزش دانست و گفت: باید در سنین پایین مهارت‌های زندگی از جمله احترام به محیط ‌زیست، نظم‌پذیری و ... در ذهن دانش‌آموزان نهادینه شوند و در این زمینه فاقد فلسفه نظری مدون در بحث‌های تربیتی هستیم. وی خاطرنشان کرد: اعتقاد به تغییر در آموزش‌وپرورش بسیار مهم است و با تدوین سند تحول بنیادین این روند شروع‌شده است. به گفته مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس، باید این فرهنگ را به‌عنوان یک گفتمان رایج در بین همکاران فرهنگی رواج دهیم و مقدمات این امر با تشکیل کارگروه‌های مختلف در سطح استان آغازشده است. نجفی خطاب به مدیران مدارس نیز گفت: راه رسیدن به یک آموزش‌وپرورش توسعه‌یافته از طریق اجرای صحیح سند تحول بنیادین است  که باید در دستور کار  همه ما قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی