[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

اخذ گواهی عدم سوءپیشینه ۲۴ ساعته شد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در جهت رونق تولید، بهبود ارائه خدمات و تکریم فعالان اقتصادی؛ روند صدور اخذ گواهی عدم سوء پیشینه در استان فارس اصلاح و به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واگذار شد.
 حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی با بیان این که فرآیند صدور اخذ گواهی عدم سوءپیشینه برای فعالان اقتصادی از دو هفته به 24 ساعت کاهش یافته است، گفت: با عنایت به آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات مبنی برنداشتن محکومیت مؤثر کیفری به عنوان یکی از شرایط صدور کارت بازرگانی، در گذشته  تمام متقاضیان در شیراز و استان فارس‌می‌بایست با حضور در دفاتر منتخب پستی و در شهرستان‌ها ‌با مراجعه به مرکز تشخیص هویت ناجا نسبت به انگشت‌نگاری اقدام ‌می‌کردند و پس از انجام مراحل اداری اصل مدرک توسط اداره پست به آدرس ارائه شده متقاضی ارسال‌می‌گردد که این فرآیند موجب  اطاله زمان ‌می‌شد.
رئیس‌ستاد اجرای سیاست‌های‌اقتصاد مقاومتی قوه‌قضائیه در استان فارس یادآور شد: گرفتن گواهی سوء‌پیشینه یکی از الزامات دارندگان کارت بازرگانی است که تا پیش از این هر فعال اقتصادی در استان باید دو هفته کاری برای اخذ این گواهی در انتظار‌ می‌ماند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به کاهش زمان صدور گواهی عدم سوء‌پیشینه در استان فارس تصریح کرد: این اقدام مثبت و کارگشای اتاق بازرگانی استان فارس گام مهمی در راستای کاهش فرآیند صدور کارت بازرگانی در کشور خواهد بود.
وی گفت: متقاضیان ‌می‌توانند با ارائه کارت ملی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان نسبت به اخذ این گواهی اقدام کنند و دارندگان کارت‌بازرگانی و عضو اتاق بازرگانی فارس برای دریافت گواهی سوء‌پیشینه نیاز به حضور فیزیکی نداشته و‌ می‌توانند از سیستم مکانیزه این اتاق نیز استفاده کنند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک  قضایی در شهر شیراز و سایر حوزه‌های‌قضایی استان خاطر نشان کرد: این دفاتر با هدف ایجاد امکان دسترسی آسان‌تر مردم به خدمات قضایی، ثبت انواع دادخواست، شکایت و صرفه‌جویی در وقت و هزینه راه اندازی شده است که در این دفاتر 22 خدمات قضایی ارائه‌ می‌گردد.
سیدعبدالنبی نجیبی معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس نیز در این زمینه گفت: بانک جهانی به عنوان یک نهاد بین‌المللی معتبر هر ساله وضعیت کسب و کارکشورها را بر اساس شاخص سهولت انجام کسب وکار و از طریق بررسی وضعیت 10 نماگر درخصوص قانونگذاری و تنظیم مقررات شامل شروع کسب وکار، اخذ مجوزهای ساخت وساز، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سهامداران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و پرداخت دیون رتبه‌بندی ‌می‌کند.
دبیر ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های‌اقتصاد مقاومتی استان فارس افزود: براساس این گزارش، امتیاز ایران در شاخص کل سهولت انجام کسب و کار با افزایش از 54.6 به 56.9 به میزان 2.34 واحد بهبود یافته است. علی‌رغم این افزایش در امتیاز رتبه ایران در این شاخص با 4 پله تنزل از 124 در سال 2018 به 128 در سال 2019 رسیده است.
قاضی نجیبی با بیان اینکه دستگاه‌هایی شامل اداره کل ثبت شرکت‌ها ‌و مؤسسات غیرتجاری، سازمان امور مالیاتی کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، قوه قضائیه، سازمان تأمین اجتماعی و بانک مرکزی مهم ترین دستگاه‌های‌مسئول در حوزه نماگر شروع کسب و کار هستند، اظهارداشت:  عمده دلیل این تنزل به افت 76 پله‌ای‌کشور در نماگر شروع کسب و کار و 61 پله‌ای‌در نماگر اخذ مجوزهای ساخت و ساز باز‌می‌گردد.
وی با اشاره به پژوهش‌های‌کارشناسی و تخصصی اتاق بازرگانی استان فارس در خصوص گواهی سوء‌پیشینه افزود: یکی از مراحل مهم شروع کسب و کار، اخذ گواهی عدم سوءپیشینه‌ می‌باشد که 7 الی 10 روز به طول‌می‌انجامد که الزامی بودن اخذ گواهی عدم سوءپیشینه برای شروع یک کسب و کار در ایران منجر به این موضوع شده است که یک مرحله 7 الی 10 روزه به زمان شروع کسب و کار در ایران افزوده شود.
معاون قضایی دادگستری استان فارس ادامه داد: بر اساس بند (ب) ماده (2) تصویب نامه شماره 23110/ت53079 ه مورخ 1/3/1396 هیئت محترم وزیران، امکان استعلام برخط و الکترونیکی گواهی عدم سوءپیشینه برای دستگاه‌های‌اجرایی تصریح شده که نظر به آماده بودن زیرساخت‌های‌نرم افزاری و سخت افزاری موضوع در استان فارس و با همکاری اتاق بازرگانی فارس طی دو ماهه گذشته این موضوع به طور آزمایشی انجام شده است.
نجیبی با بیان اینکه دریافت گواهی عدم سوء‌پیشینه بر اساس دو بخشنامه داخلی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور‌می‌باشد و‌ می‌تواند با دستور و ابلاغ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حذف شود، بیان داشت: حذف دریافت فیزیکی  «اخذ گواهی عدم سوءپیشینه»  پیامدهایی از جمله حذف زمان مرحله 7 الی 14 روزه، حذف هزینه، کاهش زمان شاخص شروع کسب و کار از 72.5 روز به 66.5 روز و بهبود رتبه این شاخص از 173 به 167 را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: با پیگیری‌های‌صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی فارس، فرآیند اخذ گواهی عدم سوءپیشینه برای کارت بازرگانی به صورت فیزیکی حذف شده و این مرحله به صورت ارجاع از طریق دفاتر خدمات قضایی و در مدت یک شبانه روز انجام ‌می‌شود که در مرحله بعدی با فراهم شدن زیر ساخت‌های‌آتی این موضوع با تعریف درگاه‌های‌اینترنتی مورد نیاز به صورت برخط و مدت زمان بسیار کوتاه‌تر نیز انجام خواهد شد.
نجیبی با بیان اینکه مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه سه ماه است و هر فعال اقتصادی از زمان درخواست تا اخذ گواهی اتلاف زمان زیادی داشت، افزود: بر خط شدن و تسهیل فرآیند اخذ گواهی سوءپیشینه برای فعالان اقتصادی استان از مطالبه جدی فعالان بخش خصوصی بوده است که با این اقدام مهم و کارشناسی شده پیامد مثبتی در بخش اقتصاد استان خواهد داشت.
دبیر ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های‌اقتصاد مقاومتی استان فارس در پایان، بر حمایت همه جانبه دادگستری استان فارس از فعالیت‌های‌ مولد و اشتغالزا و نیز ضرورت همراهی همه دستگاه‌ها ‌و نهادهای عمومی غیردولتی در جهت رونق تولید تأکید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی