[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

به دنبال آشتی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

رئیس‌جمهور کشورمان همچنان از امید، رشد اقتصادی و افزایش۴۰ درصدی ارزش پول ملی سخن ‌می‌گوید و در ادامه از امکان مذاکره‌ای ‌خبرمی‌دهد که حکایت ازصلح‌طلبی ملت ایران درقبال سیاست‌های‌جهانی دارد اینکه ما اهل مذاکره و صلح هستیم وباقی قضایا. در واقع سخن هر روزه دکتر روحانی و البته وزیر امورخارجه کشورمان همین است و باید دید طول انتظار برای دستیابی به آرامش در منطقه به چه منظور است.
ما برای بهبود شرایطی سیاسی واقتصادی ایجاد شده نیازمند گفت‌وگو و تعامل جهانی هستیم. راه دستیابی به این تأمل نیز پس از بن‌بست به وجود آمده در برجام رفع کلیه تحریم‌های‌ اقتصادی علیه ملت ایران است...

رئیس دولت بارها و بارها به سفرای دوستی جهان اعلام کرده است به خاطر منافع مردم ایران هر لحظه آماده گفتگو است، اما راه این گفت‌وگو در برداشتن تحریم هاست.
رئیس‌جمهور حتی اعلام کرده است که در سفر به نیویورک آماده گفتگوی دوباره با پنج به علاوه یک بوده است  اما باید تضمین مطمئنی‌ می‌دادند که تحریم‌ها ‌برداشته خواهد شد.
گویا گفت‌وگو و نشستن سر میز مذاکره با ایران  برای آمریکا یک برگ برنده تبلیغاتی برای پیروزی در انتخابات پیش‌روی جمهوری‌خواهان است و اگر درست به مسائل کشوری چون آمریکا با آن رشد اقتصادی‌اش نگاه کنیم در خواهیم یافت که کشورهای اروپایی خصوصاً بازماندگان در برجام توان مقابله با اقتصاد آمریکا را ندارد. اما در کنار قدرت اقتصادی باید به جوانب امر و افکار عمومی در این کشورنیز نگاهی دوباره داشته‌باشیم.
هرچندجمهوری‌خواهان جنگ‌طلب براساس منافع خود خواستار حضور و تقابل نظامی در برخی از مناطق جهان هستند اما افکار عمومی به دنبال این بازی نیست و جمهوری‌خواهان این موضوع را دریافته‌اند.
 از این جهت است که رئیس‌جمهور ترامپ با ترفندی جدید وارد معرکه سیاسی حضور در انتخابات شده است و انگار قصد خروج نظامی از برخی کشورهای تحت اشغال را دارد.
رویکردی که باید با سیاست‌های‌جدید استعماری آمریکا همراه باشد اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین کشور منطقه با بیشترین مرز دریایی با آب‌های‌خلیج فارس و دریای عمان و بیشترین نقش اقتصادی در حوزه نفتی و جمعیتی از روزگار نخست گفت‌وگوهای منجر به برجام بر ضرورت صلح و دوستی در منطقه و جهان تأکید داشته است.
حالا پیشنهاد صلح هرمز ابتکاری دیگر از سوی دولتمردان کشورمان است که در سطح منطقه و جهان ارائه شده است و امیدواریم به نتایج مثبت برسد.
در خاتمه با توجه به سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به ایران وعربستان، ‌می‌توان گفت خاتمه بحران یمن شاید شاه کلید  مذاکرات بین ایران و عربستان باشد و آغاز این گفت‌وگو با بزرگترین حامی مالی اغتشاشات اخیر وتروریسم در خاورمیانه‌ می‌تواند گامی ارزنده در جهت صلح و ثبات منطقه‌ای‌ وجهانی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی