[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

سرزمین آتش، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

خاورمیانه همان سرزمین آتش است. هیچ یک از مردمان معاصر آخرین دوران حکم‌فرمایی صلح را به یاد نمی‌آورند و از وجب به وجب این جلگه دیرینه بوی باروت و خون به مشام‌ می‌رسد. گروهی از ملت‌ها‌ قربانی تجاوز و استعمار بوده‌اند و شماری دیگر در گرداب دیکتاتورها و دسیسه‌های ‌استثمارگران گرفتار آمده‌اند. میلیون‌ها ‌نفر از مردم بی‌گناه ایران و عراق و افغانستان و کویت و سوریه کشته شدند تا کلاشینکف‌ها ‌و ام16‌ها ‌در انبارهای بلوک شوق و غرب زنگار نبندد. شاید تا زمانی که طلای سیاه از بنادر خاورمیانه بارگیری شود، استراتژیک‌ترین کانون انرژی جهان رنگ و بوی صلح و آرامش به خود نبیند و همواره آبستن توطئه‌ها‌ و دسیسه‌های‌سلطه جویان باشد. دلیل برافروزی آتش جنگ و التهاب همیشگی خاورمیانه هم آشکار است...

ابرقدرت‌ها‌ به راحتی از دلارهای نفتی شیخ نشینان خلیج عبور نمی‌کنند و درصددند با ترفندهای التهاب آفرینی آنها را به خریداری سلاح‌های‌تاریخ مصرف گذشته مجاب کرده و با ترویج خشونت در عرصه‌های‌جهانی، سرانه تولید ناخالص را در کشورهایشان ارتقا بخشند؛ پروژه‌ای ‌که در دهه‌های ‌اخیر با موفقیت همراه بوده و چنانچه رفتار شیخ‌نشین‌ها‌ بر همین مدار باقی بماند، خاورمیانه تا آینده‌های ‌دور هم در آرزوی صلح پایدار خواهد ماند.
در فرهنگ واژگان عمومی به برهه‌هایی که در آن شاهد جنگ و ستیز نیستیم، دوران صلح اطلاق‌ می‌شود. چنانچه به ژرفای این واژه گهربار نگاه عمیق‌تری بیندازیم، درمی‌یابیم که صلح‌ می‌تواند به گسترش سایه امنیت و آرامش بر ابعاد روحی و روانی جوامع تعمیم داده شود. در این دوران است که جوامع مسیر رشد و تکامل را طی کرده و به تعالی‌ می‌رسند. برای صلح پایدار، اقدام‌های‌چکشی و دستوری هیچوقت پاسخگو نیست؛ بلکه آحاد جامعه باید به معنا و مفهوم عمیقی که در این واژه سترگ نهفته است پی برند و همه تلاش خود را در راستای بسط و گسترش آن مبذول دارند. 
متأسفانه امروزه بسیاری از کشورهای خاورمیانه به راحتی تحت‌تأثیر وسوسه‌های‌ابرقدرت‌های‌سلطه‌گر قرار گرفته و بودجه‌های ‌بیت‌المال را برای آغاز مسابقات تسلیحاتی اختصاص‌ می‌دهند. کشورهای بی‌آب و علف و نفت‌خیزی که برای ابرقدرت‌ها ‌مجوز تأسیس پایگاه در خاک کشورشان را صادر‌ می‌کنند و تحت‌تأثیر پروژه پوشالی و دروغین ایران هراسی، میلیاردها دلار به خرید سلاح‌های‌جنگی اختصاص‌ می‌دهند. این در حالی است که از آخرین تجاوز ایران به کشورهای همسایه صدها سال ‌می‌گذرد و این ملت مظلوم، همیشه تاوان سنگینی برای دفاع و مبارزه با تروریست‌ها‌ و سوداگران مرگ پرداخت کرده است.
کودکان و نوجوانان هم همیشه در صف اول قربانیان جنگ و خشونت قرار‌می‌گیرند. بروز خشونت‌های‌معنایی و بصری از مشکلات بزرگی است که کودکان خاورمیانه با آن دست و پنجه نرم کرده و آسیب‌های‌بی‌شماری بر روح و جسم‌شان وارد ‌می‌کند. امروزه اندیشمندان به این باور رسیده‌اند که تندیس جهان‌بینی انسان‌ها‌پس از دوران کودکی ساختار انعطاف‌ناپذیر و شکننده‌ای ‌به خود ‌می‌گیرد و دگردیسی باورهای حجری در بزرگسالان، به مراتب مأموریتی دشوار و تا حدودی غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل، در جهان امروز تلاش‌های‌ زیادی صورت‌ می‌گیرد تا کودکان و نوجوانان با مضامین پسندیده فرهنگی و صلح دوستی آشنا شوند و بنیان آرامش و برابری در ضمیر آنان نهادینه شود. در ستیز با همین نظریه بود که جرثومه داعش، سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد لشکر کودکان تدارک دید تا از سپر انسانی آنها بهره‌کشی کند و تخم پلیدی و خشونت را در ضمیرشان نهادینه سازد. شاید در دهه‌های‌آتی شاهد فجایع انسانی زیادی باشیم که توسط لشکر کودکان داعش به وقوع خواهد پیوست. برای خنثی‌سازی سمی که در اندیشه‌های‌آنان رسوب کرده، باید اقدامات همه جانبه فرهنگی و ارج نهی به صلح جهانی را در دستور کار قرار داد.
با این پیش فرض که کودکان مهم‌ترین اقشار جامعه فردا هستند، باید در دنیای کودکانه به ابزارهای هوشمندانه‌ای‌ متوسل شویم. آستانه جبهه‌گیری مخاطبان و به ویژه گروه‌های‌ هدف خردسال و نوجوان در برابر مؤلفه‌های‌فرهنگی، در سفلی‌ترین حد خود قرار دارد و درونمایه آنها به راحتی بر باورهای کودکانه منطبق ‌می‌گردد. البته اوضاع همواره مطابق پیشنهاد اندیشمندان و جنگ‌ستیزان پیش نمی‌رود. در دنیای امروز، بسیاری از مرسوله‌هایی که برای کودکان خاورمیانه تولید‌ می‌شوند با رنگ سرخ خشونت آراسته شده و آشکارا از اهداف روح نوازی که در پی گسترش صلح و آرامش در جهان است، فاصله‌ می‌گیرند. اینجاسـت‌که تمدن‌کهن‌خاورمیانه باید ‌در ‌قبال هجمه مدیوم‌های‌رسانه‌ای‌ با هوشمندی عمل کند و با تکیه براندوخته‌های‌رفیع بومی، به تبلیغ مضامین پسندیده‌ای‌ همچون صلح، نوع‌دوستی، برابری و انسانیت بپردازند. مسلمانی و برادری دینی ‌می‌تواند وجه مشترک تمامی کشورهای خاورمیانه برای پرهیز از مسابقه تسلیحاتی، ستیزه‌جویی و برقراری آشتی و صلح پایدار باشد؛ امری که ارشدترین مقامات و دیپلمات‌های‌ایران بارها بر آن تأکید ورزیده‌اند.  
اهالی خاورمیانه شاید بزرگ‌ترین قربانیان جنگ و خشونت در جهان باشند. هیچ یک از مردمان معاصر آخرین صلح خاورمیانه را به یاد نمی‌آورند. خاورمیانه سرزمین آتش شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی