[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

حدود ۳۹ درصد کارگران فارس از اختلالات روانی رنج می‌برند، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز با بیان اینکه به طور میانگین ۳۹ درصد از کارگران در فارس از اختلالات روانی رنج می‌برند، گفت: میانگین کشوری در این شاخص ۳۵ درصد است.
به گزارش ایسنا، چنگیز رحیمی چهارشنبه ٢٤ مهر در نشست «طرح توانمندسازی شغلی  روانی کارمندان با هدف ارتقای بهره‌وری، بیان کرد: بررسی سلامت روان مدیران و مسئولان در محیط‌های‌کاری اهمیت بسیاری دارد، چرا که برخی افراد به دلیل درگیر بودن با اختلالات روانی به زیر دستان آسیب می‌زنند.
او با بیان اینکه ۲۳ تا ۲۵ درصد شاغلان ایرانی با اختلال روانی زندگی می‌کنند، افزود: طبق آمار موجود ۲۳ تا ۲۵ درصد شاغلان ایرانی حداقل یک اختلال روانی دارند و دست به گریبان مشکلات ناشی از آن هستند.
رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز یادآور شد: بر اساس برآوردها حداقل ۵۰ درصد از کارگران فارس به تریاک و مشتقات آن حشیش، شیشه و یا الکل  مصرف می‌کنند. 
رحیمی با تأکید بر اینکه عدم توجه به سلامت روان کارکنان عواقب ناخوشایندی در پی دارد، عنوان کرد: با وجود هشدارها درباره عدم توجه به سلامت روان کارکنان، اما برخی مسئله را جدی نمی‌گیرند. بروز و شیوع سندرم فرسودگی شغلی و افزایش مشکلات روانشناختی در بین آنها جزو عواقبی است که باید فکری به حال آنها کرد. 
او خاطرنشان کرد: بهداشت روانی در محیط کار باید به گونه‌ای باشد که روان‌پریشی کارکنان را به دنبال نداشته‌باشد.
رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیرازد، افزود: سلامت روان در محیط کار به معنای پیشگیری از پیدایش مشکلات روانی در کارکنان و سالم‌سازی فضای روانی کار است به نحوی که هیچ‌یک از کارکنان به دلیل عوامل موجود در محل کار گرفتار آسیب روانی نشوند.
رحیمی اظهار کرد: متأسفانه یکی از عمده‌ترین مشکلات ما کتمان کردن است، به‌طور مثال در زمینه خود کشی از صحبت درباره آن می‌ترسیم، در حالیکه با پنهان کردن راه به جایی نمی‌بریم. 
به گفته او، برخی مشکلات کوچک  را وقتی نگه داریم و نگوییم به تدریج به مشکلات بزرگ تبدیل می‌شوند.
این استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، سلامتی صرفاً نبود بیماری یا ناتوانی نیست بلکه باید یک حالت آسودگی کامل جسمی، روانی و اجتماعی حاصل شود. 
رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز همچنین با اشاره به برنامه‌های این مرکز به منظور شناسایی دانشجویان در معرض اختلال، گفت: به عنوان مثال؛ ۴۶ نفر از دانشجویان ورودی جدید سال قبل و ما قبل از ورود به دانشگاه، سابقه خودکشی داشتند که مشاوره‌های مؤثر و رصد این قبیل افراد در اولویت‌هایمان قراردادیم.
رحیمی عوامل استرس‌زا  در محیط کار را شامل تراکم کاری، ابهام نقش، تعارض شغل، عدم امنیت شغلی، روابط نامطلوب با مافوق و شرایط کاری نامطلوب دانست. 
او با اشاره به برخی تخلفات در زمینه تعرفه مشاوره‌ها در فارس نیز افزود: بالاترین تعرفه مشاوره برای ۴۵ دقیقه در کشور  ۱۴۴ هزار تومان  است، اما در شیراز  می‌بینیم ومی‌شنویم که این میزان به ۳۰۰  تا۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد و حتی چندی پیش در تابلوی مرکز مشاوره فردی که به تازگی مدرک کارشناسی ارشد گرفته بود به عنوان دکتر دیدم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی