[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

شیراز در انتظار حماسه ارتش زرد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: امروز فجرسپاسی پس از نزدیک به شش سال با یکی از دو تیم پرهوادار پایتخت دیدار می‌کند و این دیدار از همین حیث حائز اهمیت‌های فراوانی خواهد بود. فجر که روزگاری در لیگ برتر، تحت هر شرایطی که بود سرخ و آبی‌های تهران را آزار می‌داد، در یکی دو فصل آخر حضور در لیگ برتر دو شکست بسیار سنگین و دور از انتظار خانگی را مقابل این دو تیم متحمل شد. از همان شکست‌ها می‌شد افول این تیم را متصور شد. گویی ابهت مثال‌زدنی فجری‌ها در آن دو شکست پنج بر صفر خانگی فرو ریخت و در ادامه سقوطی که تاکنون بازگشتی در پی نداشته است.
فجر حالا در ششمین فصل متوالی حضور در لیگ دسته اول، باید در جام حذفی خودی نشان دهد. شاید همین بازی آغازی باشد برای بازیابی شخصیت گذشته و در ادامه موفقیت بزرگتری مثل صعود به لیگ برتر را به همراه آورد.
زردپوشان شیرازی که زمانی غول بزرگ جام حذفی به شمار می‌رفتند، در 14 سال گذشته هرگز نتوانستند به جمع چهار تیم پایانی راه پیدا کنند و تنها یک بار در سال 1391 به جمع هشت تیم راه یافته و توسط داماش گیلان از جام کنار رفتند. اما در سال‌های 80، 81 و 82 فجری‌ها با سه حضور پیاپی در فینال، قدرت خود در این مسابقات را به همگان اثبات کرده بودند. آنها در هر سه فینال شایسته پیروزی و قهرمانی بودند؛ اما بدشانسی باعث شد دو جام از دست شاگردان غلام پیروانی برود. در فینال فصل 81-80 فجری‌ها با شکست ذوب آهن در مجموع دو بازی رفت و برگشت برای اولین بار فاتح این جام شدند.
در فصل 81-80 نیز فجر به فینال رسید؛ اما بازی رفت را دو بر یک به استقلال واگذار کرد. فجری‌ها این نتیجه را در تهران تا دقیقه 74 جبران کرده بودند و با این نتیجه کار به وقت اضافه می‌کشید؛ اما علی موسوی گل تساوی را به ثمر رساند و استقلال در مجموع دو بازی 3-2 پیروز شد و به مقام قهرمانی رسید.
یک سال بعد یعنی در فصل 82-81 فجرسپاسی مجدداً راهی دیدار نهایی شد. در تیرماه سال 82 فجرسپاسی در اصفهان به تساوی ارزشمند دو بر دو مقابل ذوب‌آهن دست پیدا کرد؛ اما این نتیجه در شیراز هم تکرار شد و کار به ضربات پنالتی کشید. فجر در عین شایستگی ضربات پنالتی را به ذوب‌آهن واگذار کرد تا در روزی که حافظیه، یکی از باشکوه‌ترین روزهای خود را پشت سر می‌گذاشت، هواداران فجر با ناراحتی ورزشگاه را ترک کنند.
دو سال بعد هم فجری‌ها تا آستانه راهیابی به فینال پیش رفتند؛ اما در نیمه نهایی مقابل ابومسلم شکست خوردند، باز هم در ورزشگاه حافظیه و باز هم در ضربات پنالتی.
فجرسپاسی در جام حذفی چهار بار به مصاف استقلال رفته و آماری کاملاً مساوی با حریفش دارد. در نخستین دیدار دو تیم که روز 30 خرداد سال 80 در ورزشگاه مخابرات شیراز برگزار شد، فجر با گل دقیقه 45 داوود سیدعباسی پیروز شد. در بازی برگشت هم که روز 5 تیر 80 در ورزشگاه تختی تهران برگزار شد، فجری‌ها با دو گل زودهنگام از میزبان خود پیش افتادند. این دو گل را رضا رضایی کمال و امیر وزیری به ثمر رساندند. در نیمه دوم سعید بیگی و مهدی ‌هاشمی‌نسب بازی را به تساوی کشاندند؛ اما آبی‌ها برای صعود به فینال هنوز دو گل دیگر می‌خواستند. بازی با همان نتیجه دو دو به پایان رسید و فجر راهی فینال شد.
یک سال بعد در 26 خرداد 81 فجری‌ها در بازی رفت فینال جام حذفی و در ورزشگاه حافظیه دو بر یک مغلوب استقلال شدند. ابتدا یداله اکبری دروازه فجر را گشود؛ اما معدنچی بازی را به تساوی کشاند. در دقایق پایانی مسابقه سیروس دین‌‌محمدی یک گل دیگر برای استقلال زد تا این تیم با اندوخته‌ای مناسب به دیدار برگشت برسد. در 30 خرداد 81 دیدار برگشت در ورزشگاه تختی تهران برگزار شد. ابتدا محمود خرمزی با گل دقیقه 6 خود استقلال را پیش انداخت؛ اما علی موسوی یک دقیقه بعد این گل را جبران کرد. مهرزاد معدنچی در دقیقه 20 دومین گل را وارد دروازه استقلال کرد تا همه چیز در مجموع دو بازی مساوی شود. این نتیجه تا دقیقه 74 پا بر جا بود تا اینکه علی موسوی دومین گل را هم وارد دروازه فجر کرد تا استقلال در آستانه کسب عنوان قهرمانی قرار بگیرد. فجرسپاسی تا پایان بازی دروازه میزبان نامدارش را به توپ بست؛ اما هر چه زد به در بسته خورد و در عین شایستگی از کسب دومین قهرمانی بازماند. این آخرین دیدار دو تیم در مسابقات جام حذفی بود.
اسامی ‌بازیکنان فجرسپاسی در آخرین رویارویی با استقلال در دیدار برگشت فینال جام حذفی سال 1381: مهدی رحمتی، علیرضا پورمند، مهدی حسینی، صمد زارع، مهرزاد معدنچی، محمود خرمزی، وحید رضایی، رحیم خدایاری، مجتبی زارعی، بابک ذوالرحمی ‌(70 سیاوش اکبرپور)، بهمن طهماسبی. سرمربی: غلام پیروانی.
بنابراین در مجموع بازی‌های دو تیم در جام حذفی، تعداد بردها و حتی گل‌های زده فجری‌ها و استقلالی‌ها کاملاً برابر است.
باید دید جدال حساس شاگردان استراماچونی و مهابادی عصر امروز در ورزشگاه آزادی تهران با چه نتیجه‌ای همراه خواهد بود. فجر در صورت پیروزی در بازی امروز، یک گام دیگر به فینالی که در شهر خودش برگزار خواهد شد نزدیک می‌شود.
رسول فلاح، سرمربی فجرسپاسی در خصوص بازی امروز گفته است: امروز با تیم بزرگ استقلال بازی داریم. فجرسپاسی هم یک باشگاه دوست‌داشتنی است که به نام شهید مزین است و کل ورزش ایران این تیم را دوست دارد؛ زیرا یک باشگاه بازیکن‌ساز بوده است. تیم اول شهر شیراز است. کادر فنی ما تدابیر لازم را برای این مسابقه در نظر گرفته است. به قول داود مهابادی سرمربی تیم فجرسپاسی هم جام حذفی را کاملاً جدی گرفته‌ایم؛ زیرا اگر قرار بود در این جام به طور جدی شرکت نکنیم از ابتدا در این مسابقات حاضر نمی‌شدیم.
مدیرعامل باشگاه فجر سپاسی تصریح کرد: خوشحالیم که مقابل تیم بزرگ و دوست‌داشتنی استقلال قرار می‌گیریم برد و باخت هم دست خدا است و تیمی‌که بیشتر زحمت بکشد و لیاقت داشته باشد پیروز خواهد شد. توپ گرد است. خوشحالیم که بعد از مدت‌ها تیم فجرسپاسی شیراز دوباره در سطح اول فوتبال ایران مطرح شده است. می‌خواهیم خاطرات آن دوران دوباره زنده شود. تمام این رقابت‌ها برای بیشتر شدن رفاقت‌ها است. ضمن اینکه باید بگویم تمرکز ما بیشتر روی لیگ است و می‌خواهیم در این رقابت‌ها موفق شویم. هم ما و هم استقلال برای پیروزی به میدان می‌آییم، نه باختن.
فلاح با اشاره به حضور چند بازیکن سابق فجرسپاسی در تیم استقلال عنوان کرد: 4-5 بازیکن استقلال سابقه حضور در تیم فجرسپاسی را دارند. داریوش شجاعیان از آکادمی ‌فجرسپاسی بالا آمده، فرشید اسماعیلی، دانشگر، مسعود ریگی و حسین حسینی هم سابقه بازی در فجرسپاسی شیراز را دارند، بنابراین با تیم غریبه‌ای بازی نداریم. این مسابقه یک جور دیدار خانوادگی محسوب می‌شود. دو تیم وجه مشترک زیادی دارند. ضمن اینکه تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس جزو تیم‌های بزرگ کشور محسوب می‌شوند و هر وقت دو تیم قوی بوده‌اند تیم ملی ما هم قدرتمندتر شده است. تصور می‌کنم دیدار فجرسپاسی با استقلال یک بازی جذاب و تماشایی شود. اکنون دیگر تیم ملی محدود به یک یا دو تیم نیست، بلکه کل کشور را فرا گرفته است.
مدیرعامل باشگاه فجر سپاسی در مورد تغییر داور بازی با استقلال گفت: ما هیچ اعتراضی به انتخاب وحید کاظمی ‌نداشتیم. اکنون هم که داور مسابقه تغییر کرده، باز هم به تصمیم مسئولان کمیته داوران احترام می‌گذاریم. همواره برای داوران احترام قائل بوده‌ایم. ضمن اینکه یک رسم بد در فوتبال ایران به راه افتاده، اینکه با هر سوت داور همه به سمت او حمله‌ور می‌شوند و این چهره فوتبال ما را بد جلوه می‌دهد. داوران باید قاطع باشند و نباید به هر تصمیم داور عکس‌العمل نشان داد. این داوران می‌توانند باعث رشد فکری بازیکنان ما شوند. اگر به این مسئله احترام بگذاریم دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر آنچه در جام ملت‌های آسیا رخ داد نخواهیم بود که بازی را رها کنیم و به داور معترض شویم.
وی در مورد اینکه دستمزد بازیکنان و مربیان تیم شما به هیچ عنوان قابل مقایسه با بازیکنان استقلال نیست، گفت: هر باشگاهی براساس منابع مالی خود هزینه می‌کند، ضمن اینکه پول خوشبختی نمی‌آورد. زیاد هم نباید به این مسائل دامن زد. اینکه بگویم تیم ما چقدر ارزش مالی دارد و تیم حریف چقدر. همه چیز براساس شایستگی‌ها، غیرت و شخصیت بازیکنان تعیین می‌شود. بازیکنان ما برای مردم و تیمشان و البته خودشان و رضای خدا بازی می‌کنند. بازی با استقلال هم یک نمایشگاه است می‌تواند پلکان ترقی بازیکنان ما شود.
فلاح افزود: در بازی قبل که با فولاد بازی داشتیم اصلاً مشخص نبود کدام تیم لیگ برتری است و کدام تیم دسته اولی است. تفاوت تیم‌های لیگ برتری و لیک یکی فقط 5درصد است. ضمن اینکه مسئولان استان فارس هم باید بیش از گذشته به تیم توجه و این تیم را حمایت کنند. شیراز یکی از پنج کلان‌شهر ایران است و می‌تواند یک تیم خوب در لیگ برتر داشته باشد.
وی در مورد نتیجه مسابقه با استقلال گفت: می‌دانم مردم از دیدن این بازی لذت خواهند برد. جام حذفی هم جام شگفتی‌ها است. در کل دنیا این جام به مسئله معروف است. فصل گذشته هم تیم دسته‌دومی‌ داماش گیلانیان به فینال جام حذفی راه پیدا کرد. ما هم می‌خواهیم امسال فینالیست جام حذفی شویم، به خصوص اینکه فینال مسابقات جام حذفی در ورزشگاه پارس شیراز برگزار می‌شود و ما می‌خواهیم در این فینال حضور داشته باشیم.
داوود مهابادی، سرمربی فجرسپاسی هم اوضاع و احوال تیمش را مطلوب توصیف کرد و گفت: این چند روز تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتیم و شرایط بچه‌ها نرمال است. خستگی بازی قبل از تن بچه‌ها بیرون رفته و آماده‌ایم یک بازی خوب را برابر استقلال داشته باشیم.
او در خصوص غایبان احتمالی تیمش در بازی امروز گفت: فقط وحید سبزی مصدوم است و بقیه بازیکنان آماده بازی هستند.
مهابادی در پاسخ به این سوال که آیا سبک بازی تیمش برابر تیمی ‌مثل استقلال با آنچه در دیدار مقابل تیم‌های لیگ یکی شاهد بوده‌ایم تفاوتی دارد یا خیر، گفت: ما بر اساس چیزی که از فیلم بازی‌های استقلال برداشت کرده‌ایم، تیممان را از لحاظ تاکتیکی آماده کرده‌ایم؛ اما به صورت کلی بازی همیشگی خودمان را انجام خواهیم داد.
آندره‌آ استراماچونی، سرمربی تیم فوتبال استقلال نیز در نشست خبری پیش از دیدار با فجرسپاسی در جام حذفی اظهار کرد: این بازی برای ما خیلی مهم است. جام حذفی یکی از اهداف استقلال است و ما با بهترین ترکیبمان به بازی می‌رویم. قطعاً از اینکه بازیکنان ملی را نداریم ناراحتیم؛ ولی مطمئن هستم هر کسی که بازی کند همه تلاشش را می‌کند. از اینکه کلین شیت نکرده‌ایم خوشحال نیستم. بعضی وقت‌ها گل‌هایی دریافت می‌کنیم که اجتناب‌ناپذیر است؛ ولی تلاش می‌کنیم کلین‌شیت داشته باشیم. در مورد مدل بازی هم بگویم مثل همه بازی‌های قبل به روش خودمان بازی می‌کنیم و می‌خواهیم بازی را تحت کنترل داشته باشیم.
استراماچونی درباره فجر سپاسی هم گفت: این تیم واقعاً من را شگفت‌زده کرده است. برای بازی آخرشان یکی از همکارانم را فرستادم به شیراز تا بازی را ببینند؛ چون می‌توانند خطرناک باشند. می‌دانیم این تیم در شرایط خیلی خوبی است و فوتبال هجومی ‌بازی می‌کند و فقط یک امتیاز با صدر لیگ دسته اول فاصله دارد. آنها چیزی برای از دست دادن ندارند و مثل بازی‌شان با فولاد، رودررو با ما بازی می‌کنند. از لحاظ ذهنی خیلی به تیمم آمادگی می‌دهم؛ چون ما در خانه بازی می‌کنیم و جام حذفی برای ما خیلی مهم است و ما باید از این مرحله صعود کنیم.
دیدار دو تیم استقلال تهران و فجرسپاسی شیراز از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی فوتبال ایران، ساعت 16:50 دقیقه امروز با قضاوت پیام حیدری در ورزشگاه آزادی تهران آغاز خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی