[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

اجرای اهداف کلان بدون برنامه امکان‌پذیر نیست، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین معارفه شهردار جدید صدرا در پردیس دانشکده مهندسی این شهر برگزار شد. این مراسم صبح پنج‌شنبه 25 مهرماه با حضور سرپرست امور شهرداری و شوراهای استانداری فارس، معاون فرماندار شیراز، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج محمدرسول‌الله، مدیرعامل شرکت عمران صدرا و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان این شهر برگزار شد.
شهردار شهرجدید صدرا در این مراسم گفت: امروزه مردم در تنگناهای مختلفی گرفتار آمده‌اند و رسیدگی به امور آنها از وظایف اصلی مسئولان است. دکتر بهزاد‌پرنیان‌خوی با تسلیت ایام سوگواری اربعین حسینی خاطر نشان کرد: بدون برنامه‌ریزی اجرایی کردن اهداف کلان امکان‌پذیر نیست و در همین راستا سه برنامه اساسی را با عنوان نظم و انضباط و سلامت اداری، شهرداری شفاف و پاسخگو، انقلاب عمرانی بر مبنای توسعه متوازن شهری در دستور کار قرار داده‌ایم. این مقام مسئول با اشاره به اصلاحاتی که در آینده نزدیک در شهرداری صدرا صورت خواهد گرفت، افزود: در بحث ورود و خروج نیروها باید برنامه‌ریزی کامل و جامع داشته‌باشیم تا افراد سالم، توانمند، پاکدست در قسمت‌های‌کلیدی گمارده شوند. افرادی که به هر دلیلی سابقه وتجربه خوبی نداشته به شکلی تأثیرگذار منفی بودند باید بدانند که صدرا دیگر جای آنها نیست و با آنها خداحافظی ‌می‌کنیم. 
شهردار صدرا در ادامه با اشاره به الزام شفافیت‌گرایی خاطر نشان کرد: بحث شهرداری شفاف و پاسخگو از برنامه‌هایی است که باید اجرایی شود. باید تمامی حیاط خلوت‌ها‌ و پستوهای شهرداری را جمع کرده و آنها را سروسامان دهیم و لازمه این کار قرارگرفتن در یک اتاق شیشه‌ای‌ است که تمامی قراردادها و برنامه‌ها ‌به وسیله مردم نظارت شوند.
دکتر پرنیان‌خوی باشاره به اهمیت برنامه‌ریزی‌های‌کلان برای پیشبرد اهداف شهر گفت: ما باید برنامه را به مردم که ولی نعمتان ما هستند ارائه دهیم و اگر کارهای ما شفاف باشد قطعاً محل‌های ‌فسادزا وجود نخواهد داشت و همیشه مردم‌ می‌توانند نظارت مستقیم داشته‌باشند. باید انحصارطلبی‌ها ‌برداشته‌شود و هر سرمایه گذار یا پیمانکاری که بخواهد در یک پروژه مشارکت داشته‌باشد، ‌می‌تواند شرایط پروژه را به صورت شفاف  ببیند بررسی نماید و در صورت صلاح و منفعت وارد آن پروژه شود. لازم‌ می‌دانم در همین جلسه اول و شروع کارم از مردم عذرخواهی کنم که به دلیل توقف عملیات عمرانی دچار رنج ومشقت و زحمت شدند. دکتر پرنیان با تشکر از همکاری‌های‌ همه‌جانبه استانداری و فرمانداری، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری همه مسئولان به ویژه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بتوانیم حرکتی شایسته شهر صدرا انجام دهیم. یکی از فرصت‌های‌ نیک و خیری که در زندگی هر شخصی ممکن است پدید آید فرصت خدمتگزاری است و اینجانب خداوند باری تعالی را شاکرم که فرصت خدمتگزاری به مردم ولایتمدار فهیم و قدر‌شناس شهر صدرا را نصیب این حقیر نموده و از ذات اقدسش در جهت عبور از این امتحان سخت ملتمسانه و عاجزانه استمداد و طلب کمک دارم، همچنین از همه رؤسای محترم، اعضای شوراء و بزرگان و ریش سفیدان خواهشمندم که در این مسیر پرخطر و پر مخاطره حقیر را همکاری و همیاری نمایند. شهردار صدرا در پایان افزود: ارائه خدمات مطلوب بر مبنای توسعه متوازن شهری و انقلاب عمرانی، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های‌ ما در شهر صدرا خواهد بود. شهر صدرا دارای پراکندگی‌های‌فراوانی است که در بعضی نقاط همچون  فاز 2 هنوز خدمات اولیه و زیر ساخت‌های ‌ابتدایی یک شهر تا کنون  به اجراء گذاشته نشده است و با توکل برخداوند  ضمن رسیدگی به فاز 1 به تناسب باید فاز 2 هم رفع محرومیت شود و به آن توجه ویژه‌ای ‌خصوصاً در حوزه عمرانی شود. 
در ادامه این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر صدرا گفت: شهر صدرا فقط نام یک شهر را با خود  یدک‌ می‌کشد. شهری که بالغ بر 130 هزار نفر جمعیت دارد و در آینده‌ای ‌نه چندان دور450 هراز نفر جمعیت را باید در خود جای دهد. مهندس حمیدرضا صادقی ادامه داد: روزانه شاهد افزایش جمعیت این شهر هستیم که بدون داشتن امکانات آموزشی، بهداشتی، رفاهی ورزشی و فرهنگی و بدون یک نماینده رسمی دولت و نبود ادارات دولتی و قضایی در این شهر و کمبود راه‌های ‌مواصلاتی نمی‌توان نام آن را شهر گذاشت. وی اضافه کرد: به صراحت باید بگویم صدرا دیگر جای هیچگونه زخمی را ندارد و زیر بار تازیانه‌های ‌بی‌رحم فساد و رانت و حیف و‌میل بیت‌المال نای نفس کشیدن ندارد. باز هم این مردم فهیم و صبور این شهر هستند که با سکوت معنادارشان مسئولان و نمایندگان منتخبشان را شرمنده خودشان کردند. صادقی بیان کرد: شاید این روزها تنها مرهمی که‌ می‌تواند آرامبخش زخم‌های‌کهنه مردم این شهر باشد حضور یک مدیر لایق، توانمند، پاکدست و آشنا به مدیریت شهری است که بتواند با عمل زخم‌ها‌ را مرهم نهد. رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به بی‌عدالتی‌ها ‌در این شهر اشاره کرد و افزود: آن زمان که کارگران مظلوم و زحمت‌کش خدمات شهری و فضای سبز برای دفاع از مطالبات خودشان معترض بودند از سوی پیمانکاران وقت با حمایت بی‌رحمانه مدیر وقت و عوامل آن مورد ظلم واقع شدند و گاهاً اعتراض آن‌ها‌ منجر به اخراج شد و همه ما سکوت کردیم و نظاره‌گر بودیم. تنها این دانشجویان عدالت‌خواه بودند که به داد این کارگران رسیدند و آن زمان که در چارچوب قانون‌ خواهان شفاف‌سازی در حوزه مدیریت شهری برای مردم بودند با تهدید و شکایت قصد خاموش کردن منتقدان را داشتند. او تصریح کرد: در پایان از آقای پرنیان برادر ارزشی و ولایی منتخب شورای اسلامی شهر صدرا در کسوت مدیریت شهری تقاضامندیم که جهت پیشبرد اهداف در توسعه مدیریت و مبلمان شهری که لازمه آن تعامل همفکری و همکاری با مسئولان ذیربط  در چارچوب قانون بدون در نظر گرفتن مسائل قومی و قبیله‌ای ‌و بدور از هرگونه حاشیه‌ای‌ در کنار اعضای شوراء بتوانیم با یک هدف مشخص گام مؤثری در رفع بهبود مشکلات این شهر برداریم. رئیس شورای اسلامی شهر صدرا ادامه داد: مهم‌تر از همه خواهان  بازگشت اعتماد از دست رفته مردم صبور و فهیم  شهر صدرا و بازگشت آرامش به این شهر هستیم و تمام تلاش خود را به کار‌ می‌بریم و دیگر نمی‌خواهیم به گذشته باز گردیم و امیدواریم رفتار گذشتگان درس عبرتی برای همه ما باشد.
در ادامه این مراسم سرپرست دفتر شهری و امور شورا‌های استانداری فارس گفت: طبق قانون شوراء بر وظایف شهردار نظارت دارد و نه بر اختیارات او که باید به این موضوع توجه شود. پرویز کهندل با بیان اینکه از نشانه‌های ‌فرد صادق این است که به باورهای دینی که ادعایشان را دارد، پایبند باشد، اظهار کرد: در نوشتار و گفتار صادق باشیم، خودمان را در محضر خدا ببینیم و به زبان امروزی اهل کلاه گذاشتن سر مردم نباشیم. وی با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر همه به مردم متعلق هستند، ادامه داد: این پست‌ها و مقام‌ها همه استیجاری هستند، پست‌های ما یک حق نیست بلکه یک تکلیف است و ما باید امانتدار پست‌ها و مقام‌هایمان باشیم.کهندل با اشاره به وجود ۱۰۶ شهرداری و شورای شهر در استان فارس افزود: ما باید جایگاه استان، شهر و جایگاه اداری خود را به امانت حفظ کنیم. سرپرست دفتر امور شهری و امور شوراهای استانداری فارس افزود: شهرداری دارای مشکلات و تنش‌های زیادی است و باید با مشارکت مردم مشکلات برطرف شود و ما باید امانت‌دار مال مردم باشیم چرا که یک سر سوزن هم در شهرداری متعلق به تمام مردم است. او با بیان اینکه طبق قانون شوراء ناظر بر وظایف شهردار است و نه بر اختیارات شهردار، افزود: شهردار رئیس سازمان شهرداری و وکیل شورا در این سازمان است، بگذاریم شهردار در حوزه اختیاراتش در چار چوب قانون کار کند. مدیرکل امور شهری و امور شوراهای استانداری فارس گفت: شورا و شهرداری مثل دو قطار کنار هم هستند که در ریل خودشان باید حرکت کنند و مداخله در ریل‌های همدیگر باعث سقوط هر دو می‌شود. در ادامه این مراسم معاون فرماندار شیراز گفت: شهردار باید فردی امانتدار، متخصص، آگاه به مسائل روز و دلسوز باشد. عبدالرسول‌حقیقی افزود: شهرداری صدرا در دوره‌های‌اخیر همواره با چالش‌های‌جدی مواجه بوده است. شهردار‌ می‌تواند عضوی از شورا تلقی شود و در برنامه‌ریزی‌ها ‌با اعضاء اصلی شورا همفکری کند اما اعضاء شورا نمی‌توانند به جای شهردار عمل کرده و در امور شهرداری دخالت کنند و این مسئله جدی است که باید به آن توجه جدی شود. معاون فرماندار شیراز اضافه کرد: تداخل کاری‌ می‌تواند به مدیریت شهری و در نهایت به شهروندان لطمه بزند. همچنین امیدوارم شهردار جدید صدرا به گونه‌ای ‌عمل کند که در مراسم تودیع و معارفه شهردار بعدی سربلند باشد.
شایان ذکر است مراسم معارفه شهردار شهرجدید صدرا با حضور سرهنگ بنایی فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج محمدرسول الله، حاجی پور مدیرعامل شرکت عمران صدرا و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان شهر صدرا برگزار شد. همچنین در پایان این مراسم از تلاش‌های ‌رضا انصاری، سرپرست سابق شهرداری صدرا تجلیل شد و شهردار صدرا به همراه دیگر مسئولان با حضور در گلزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد شیراز با آرمان‌های‌شهدا و امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی بیعت دوباره کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی