[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۸
  • دوره جدید

فاضلابی که داخل آب می‌ریزد، روزنامه شیراز نوین

دادستان عمومی و انقلاب شیراز در بازدید میدانی از رودخانه چنار راهدار، با تذکر قانون، ضمن اشاره به مقصر بودن برخی دستگاه‌ها در آلودگی این رودخانه به فاضلاب و پساب‌های مخرب، برای رفع مشکلات فاضلاب در شیراز ضرب‌الاجل تعیین کرد.
به گزارش ایسنا، حیدر آسیابی در بازدید از رودخانه چنارراهدار که با حضور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس انجام شد، گفت: چنارراهدار در حال حاضر به رودخانه فاضلاب تبدیل شده است و همه کسانی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند باید پاسخگو باشند.
وی گفت: دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و پساب‌ها در رودخانه‌ها طبق قانون جرم و تهدید علیه بهداشت عمومی است.
دادستان عمومی و انقلاب شیراز افزود: استفاده از پساب‌های فاضلاب در بخش کشاورزی و دامداری مصداق جرم و ریختن مواد مسموم‌کننده در رودخانه‌ها نیز جرم است.
آسیابی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، در حال حاضر از ۵ مسیر فاضلاب وارد رودخانه چنارراهدار شیراز می‌شود که طبق قانون تشخیص این تهدید برعهده بهداشت محیط و محیط‌زیست است.
وی افزود: شرکت آب و فاضلاب و شهرداری شیراز به وظایف خود در مورد جمع‌آوری فاضلاب عمل نکرده‌اند و مقصر هستند.
دادستان عمومی و انقلاب شیراز اضافه کرد: شهرک صنعتی شیراز، پایگاه هوایی و فرودگاه شیراز هم با ریختن پساب‌های صنعتی و انسانی به رودخانه چنار راهدار وضعیت را بدتر کرده‌اند و در صورت عدم حل مشکلاتشان تحت‌پیگرد قرار خواهند گرفت.
آسیابی با بیان این که آب منطقه‌ای نیز به وظیفه قانونی خود عمل نکرده و بستر رودخانه چنار راهدار را لایروبی نکرده است، افزود: محیط‌زیست متولی اصلی پیگیری حل مشکل تخلیه فاضلاب به رودخانه چنارراهدار شیراز است که باید با نظارت بر رخ دادها واعلام جرم، خواستار پیگیری دستگاه قضا شود.
حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس نیز گفت: پیگیری‌های حقوقی و قضایی برای برخوردهای قانونی با عوامل رهاساز پساب در محیط ادامه خواهد داشت.
ظهرابی با بیان اینکه انواع و اقسام آلاینده‌ها، پساب‌ها‌ و فلزات سنگین به این رودخانه وارد‌ می‌شود، افزود: در برخورد با عوامل ایجاد آلودگی هیچ تعارفی با افراد مسئول نخواهیم داشت.
ظهرابی تأکید داشت: در شأن شیراز، پایتخت تمدن ایران نیست که مسافران با بوی مشمئزکننده فاضلاب در فرودگاه شیراز و پل‌فسا استقبال شوند.  
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: تالاب مهارلو از نظر خدمات اکوسیستمی نظیر حفظ تنوع زیستی، گردشگری، تعدیل آب هوای شیراز و تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی ارزش زیادی دارد و شایسته نیست آن را به مخزن فاضلاب‌های ‌سمی تبدیل کنیم.
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس ادامه داد: تا برطرف شدن کامل این آلودگی زیست‌محیطی، همکاران ما موضوع را به طور جدی پیگیر هستند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب هم گفت: تصفیه‌خانه شماره ۲شیراز که پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه کشور است با ظرفیت صدهزارمتر مکعب تا دوماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح آن بخشی از مشکلات برطرف می‌شود.
الله بخش نظرپور گفت: شیراز به دو تصفیه‌خانه دیگر نیاز دارد که قصد داریم با فاینانس برای ساخت آن‌ها با انتخاب پیمانکار آن‌ها در سال‌جاری ساخته می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی