[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

مدیریت واحد شهری، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

هی موضوعاتی را کتمان می‌کنیم که شاید پس از گذشت ۲۰ سال هم توان ساماندهی و بهبودبخشی آن را نداریم اما همچنان آن را کتمان می‌کنیم.
پیشنهادی برای بهبود بخشی درآن موضوع خسته و نخ‌نما ارایه نمی‌شود و یا اگر بحثی پیرامون آن مطرح می‌شود شعار است.
مدیریت واحد شهری و دستیابی به آن یکی از این موضوعات خسته ونخ‌نماست. هنوز با گذر ۵ دوره از تشکیل شوراهای شهر و روستا اما دستیابی به مدیریت واحد شهری و ساماندهی بسیاری امور در حد یک رویا باقیمانده است...

می‌توان تصور کرد که شاید دستگاه‌های دولتی اجازه ورود نظام مدیریت و یا پیشنهادی شورایی را به این نهاد نداده‌اند هر چند نهاد سیاسی شورادر سنوات گذشته اهتمامی برای دستیابی به این امتیاز بزرگ نداشته است و به فرماندهی و قرار داشتن در حوزه ستادی شهرداری‌ها‌ و سازمان‌های منشعب  بسنده نموده است. 
حالا این عدم دستیابی به مدیریت واحد شهری باعث بروز مشکلات و البته بحران‌های شده است که برای گره‌گشایی از آن نیازمند تعاملات بین بخشی هستیم حتی در حوزه امنیت.
این‌طور که فرمانده انتظامی فارس در جلسه مشترک با اعضای شورای شهر شیراز عنوان کرده است امنیت وابستگی شدیدی به حوزه اقتصاد و فرهنگ عمومی دارد، حوزه‌ایی که در سنوات گذشته  روی آن سرمایه‌گذاری قاطعی انجام نشده است.
کارهای شورا در نظام اجتماعی قبلاً با حضور موسفید‌ها‌ انجام و به سامان می‌رسید، روزگاری که بزرگان قوم گرد هم می‌آمدند و مشکلات جامعه آن زمان را حل و فصل می‌کردند.
نظام سیاسی و بحث برانگیز شورایی چه در حد پارلمان‌های شهری و چه پارلمان ملی دراین روزگار جهت خاصی به این روند داده است، روندی که حضور موسفید‌ها‌ و رویکرد کدخدامنشی آنان را کاهش و در عوض ورود مهره‌های حزبی را جایگزین کرده است.
وقتی قطب‌های اقتصادی برای ورود به عرصه‌های سیاسی - اجتماعی پا به عرصه رقابت‌ها‌ و جهت‌دهی افکار عمومی‌ می‌گذارند.
نقطه سرخط- رویکرده سیاسی نهاد شورایی در بلندمدت باعث غفلت از فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی تأثیرگذار شده است. 
حکایت عدم برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ و امور اجتماعی حکایتی عجیب و تأسف‌باری است چرا که عدم توجه به رویکرد سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ زیان‌ها و خسارت‌های امروز را به همراه داشته است.
خسارت‌هایی که ۶۵ درصد جرائم را در شهر شیراز مرکز فارس متمرکز کرده و تأسف دوباره از اجرای موازی‌کاری‌های بی‌تأثیر توسط دستگاه‌های هم نام و صرف اعتبارات بدون بازده‌ می‌بایست مورد آسیب‌شناسی جدی قرار گیرد.
اگر امروز موادمخدر درصد آسیب‌های اجتماعی و پایه و اساس جرایم معرفی‌می‌شود این محصول حاصل بی‌تفاوتی‌های دیروز ماست هرچند که این بی‌تفاوتی‌ها ‌همچنان ادامه دارد.
راهبرد اصلی این حوزه دستیابی به تعامل بین بخشی و اهداف موضوعی آن است. رویکردی که در بیست سال گذشته دست نیافتنی بوده وتلاشی برای سامان یافتن آن نشده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی