[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

گوجه‌فرنگی زمین خورد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در طول تاریخ کشاورزی بیشترین مقداری که گوجه خریداری شده ۱۸ هزار تن بوده اما تا امروز ۱۱۰ هزار تن گوجه برای حمایت از کشاورزان خریداری شده است.
به گزارش شیرازه، انگار سال ۹۸ برای کشاورزانی که رو به کشت صیفی‌جاتی چون گوجه آورده بودند سال خوش‌شانسی نبوده و آنچه از سوددهی محصولاتشان متصور بودند به واقعیت منجر نشد.
سال‌های‌پیش گرانی‌هایی را برای محصولی چون گوجه مشاهده کردیم و بعضاً با کمبود آن در بازار نیز مواجه بودیم اما امسال همه چیز برخلاف گذشته بود؛ دیگر نه خبری از گرانی این محصول پرطرفدار در خانه‌ها ‌بود و نه مردم مجبور بودند محصولی با کیفیت پایین را انتخاب کنند.
فراوانی چنان اوج گرفته بود که کمتر خانواده‌ای ‌پیدا‌ می‌شد که خودش اقدام به تهیه رب گوجه نکرده باشد، اما در این میان تنها مردم نبودند و سرِ دیگرش کشاورزانی را‌می‌دیدیم که تمام زندگی‌شان را خرج کشت این نوع از صیفی‌جات کرده بودند که اکنون تنها پشیمانی عایدشان شده است.
زمین‌های‌کشاورزی بار خود را همچنان در دل خود نگهداشته و بسیاری از این ثمرها که باید تازه مصرف شوند فاسد شده‌اند و نه تنها سودی برای کشاورز و کارگرانی که بر سرزمین کار کرده‌اند نداشته بلکه ضرر محض بوده و اصلِ مال نیز از بین رفته است.  این در هم ریختگی و عدم تطبیق میزان عرضه و تقاضا در بازار بی‌دلیل نیست و برای روشن شدن ماجرا به پای درد دل برخی از کشاورزانی که صیفی‌جات کاشته‌اند، نشستیم.
بی‌اعتنایی کشاورزان به توصیه‌ها ‌برای نکاشتن گوجه علت ضرر صیفی‌کاران
اگرچه شکوه و شکایت کشاورزان بیش از این است اما همین سخنان کفایت لازم برای پیگیری و صحبت با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس را داشت؛ قاسمی در گفتگو با خبرنگار شیرازه، درخصوص اینکه گوجه‌های‌کشاورزان خریده نمی‌شود و این محصولات در حال فاسد شدن هستند، گفت: خرید گوجه‌ها ‌توسط تعاون روستایی بر‌اساس ظرفیت کارخانه‌های‌ طرف قرارداد صورت گرفته و همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه این محصولات رها شده نیستند، تأکید داشت: این خریدها علی‌رغم تمامی هشدارهایی که به کشاورزان برای نکاشتن گوجه داده شده بود، ادامه دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در واکنش به این موضوع که برخی از کشاورزان مدعی شده‌اند که هیچ‌گونه اخطاری برای نکاشتن گوجه داده نشده، اعلام کرد: باید قسم بخورم بگویم گفته شده؟ چه کسی باور کند یا نه؟ از خیلی وقت پیش تذکرات لازم از سوی مراکز خدمات به کشاورزان داده شد، به‌جز نصب بنر و ارسال پیامک برای کشاورزان، خودم در رادیو و تلویزیون هشدارهای لازم را دادم و این هشدارها به کرات در صدا و سیما اعلام شد.
قاسمی به ظرفیت محدودیت کارخانه‌ها‌اشاره کرد و گفت: گوجه‌های‌خراب بر اساس دستورالعمل، خریداری نمی شوند و کشاورزان نیز‌می‌بایست به توصیه هایی که اعلام شده بود توجه کنند.
وی توضیحی درباره سهمیه هر کشاورز برای کشت محصول مخصوصا صیفی جات که حساس تر هستند و باید تازه مصرف شوند ارائه داد و بیان کرد: مراکز خدمات ما حتی در پهنه‌ها‌نیز با مردم ارتباط گرفته اند؛ بارها اعلام شده که کشاورز سهمیه‌ای‌برای کاشت دارد و برای کسب اطلاع از سهمیه خود به مراکز خدمات مراجعه کند تا کشت محصول مازاد بر نیاز نباشد.
برای اولین بار در تاریخ کشاورزی اتفاق افتاد؛ خریداری ۱۱۰ هزار تن گوجه برای حمایت از کشاورز
رئیس جهاد کشاورزی فارس با اعلام اینکه وضعیت کاشت و فروش گوجه در سال گذشته خوب و رضایت بخش بود لذا مابقی کشاورزان حتی افرادی که صیفی‌کار نبودند برای کشت گوجه و بعضاً هندوانه وسوسه شدند، در پاسخ به اینکه کشاورزان مدعی هستند بذرهایشان را قبل از اعلام شما از تلویزیون خریداری و برای نشاء به گلخانه فرستاده و حاضر به ضرر نبوده‌اند لذا بذرهایشان را کاشته‌اند، اظهار داشت: جلوی ضرر در هر زمانی گرفته شود سود است؛ حتی اگر هشدارها دیر اعلام شده «که این اتفاق نیفتاده است» معقول‌تر این است که کشاورز در هزینه بذر ضرر کند نه اینکه محصول کشت شود و به بار بنشیند بعد همه آنها به ضرر کشاورز تمام شود.
قاسمی در ادامه بیان کرد: در طول تاریخ کشاورزی بیشترین مقداری که گوجه خریداری شده ۱۸ هزار تن بوده اما تا امروز ۱۱۰ هزار تن گوجه برای حمایت از کشاورزان خریداری شده است.
وی افزود: زمانی که قیمت محصول پایین ‌می‌آید ما مجبور به مداخله برای جلوگیری از اُفت زیاد قیمت‌ها ‌می‌شویم اما چون مداخلاتمان تأثیری نداشت مجبور به خرید شده‌ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اعلام اینکه گوجه‌های‌خریداری شده را برای کارخانه‌ها ‌ارسال کرده‌ایم تا به رب تبدیل شوند، اذعان داشت: پس از آن هم باید دنبال تعاون روستایی بیفتیم تا رب گوجه‌ها ‌را خریداری و به ‌فروش برساند.
قاسمی با اشاره بر پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا، گفت: وقتی کشاورز به توصیه‌ها‌ توجهی نکند و ما نیز ضمانت اجرایی برای جلوگیری از کاشت بی‌رویه محصولات نداشته‌باشیم بازار به هم‌می‌ریزد و مقدار زیادی محصول از بین ‌می‌رود.
وی درخصوص چرایی کمرنگ بودن تعامل بین جهاد کشاورزی و دستگاه قضایی برای جلوگیری از رویه اشتباهی که برخی از کشاورزان در پیش گرفته‌اند، اظهار داشت: با چوب و چماق که نمی‌شود سراغ کشاورز رفت؛ به هر حال معیشت کشاورز باید بگذرد و او هم تنها زمین کشاورزی‌اش را دارد.
ضررکشاورزان به‌خاطر طمع عده‌ای ‌برای سود سال گذشته صیفی‌کاران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان کرد: راهکاری که وجود دارد این است که برنامه‌ای ‌برای کشاورز در نظر گرفته شود که مثلاً گندم بکارد و دولت مابه التفاوت کاشت گندم و محصول پرسود دیگری را به او بپردازد تا کشاورز هم نگران معیشت خود نباشد اما با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی کشور این امکان برای دولت وجود ندارد.
قاسمی هر آنچه برای کشاورزان در این روزها اتفاق افتاده را درس عبرتی دانست که دیگر هیچ فردی با بی‌توجهی به هشدارهای ارائه شده محصولی را نکارد و کشت تنها بر اساس میزان مصرف و نیاز کشور صورت بگیرد.
وی افزود: ما به دنبال ضرر کشاورز و جامعه نیستیم اما بایستی نیاز جامعه، آینده، ظرفیت‌های‌موجود و صرفه‌جویی در مصرف آب را در نظر بگیریم که هرج و مرج پیش نیاید.
قاسمی درباره میزان آب موجود برای کشاورزی با بیان اینکه میزان آب تجدیدپذیر ما به‌طور متوسط ۸ میلیاردمتر مکعب در سال است، اظهار داشت: ما از سفره‌های‌آب زیرزمینی استفاده کرده‌ایم که حدود ۶۵۰میلیون مترمکعب برداشت منفی در سال داریم!
یکی از کشاورزان با تجربه دیگر نیز از طمع برخی از کشاورزان گلایه کرد و گفت: سال گذشته همه صیفی‌کارانی که گوجه کاشته بودند سودهای میلیونی کردند و عده زیادی نیز پیرو همین قضیه برای کاشت گوجه وسوسه شدند لذا نه خودشان سودی عایدشان شد و نه اجازه دادند افرادی که سال‌هاست صیفی‌کار هستند به سود برسند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی