[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

فعالان اقتصادی به مسئولیت اجتماعی و شرکتی توجه کنند ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی اتاق بازرگانی فارس گفت: ضروری است که فعالان اقتصادی و بازار به مفاهیم مسئولیت اجتماعی و مسئولیت شرکتی توجه ویژه داشته‌باشند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهیلا‌محبی در جلسه کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: مفاهیم مسئولیت اجتماعی از سال‌های آغازین زندگی باید جز مباحث آموزشی و ضروری اجتماعی ما باشد، لذا باید این دو موضوع مهم مسئولیت اجتماعی و مسئولیت شرکتی به صورت کاربردی و عمیق به نگرش فعالان اقتصادی و بازار افزوده و نهادینه شود. 
وی با بیان اینکه این دو مؤلفه از شاخص‌های‌توسعه هر کشور است که به واسطه ایجاد و ارتقای آن در جامعه ‌می‌توان شاهد تحولات بزرگ در آن اجتماع بود، افزود: ما نیز در این کمیسیون تلاش‌می‌کنیم برنامه‌های ‌یکپارچه و عملی در این زمینه تدوین کنیم. 
محبی اظهارداشت: تبیین و فرهنگی‌سازی قانون مالکیت فکری، پیگیری این قانون، پایش قوانین و مقررات و تلاش برای بالا بردن رتبه ایران در شاخص بین‌المللی مالکیت فکری از موضوع‌های‌بسیار مهم است که این مهم باید مدنظر همگان باشد. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت کمیته حمایت قضایی نیز اضافه کرد: از اصلی‌ترین مباحث این کمیسیون تعامل سازنده با قوه قضاییه در راستای چارچوب اقتصاد مقاومتی و تحقق قوانین بهبود مستمر فضای کسب و کار است که در این زمینه کمیته داوری و حمایت قضایی اتاق بازرگانی فارس فعالیت‌های‌ارزنده‌ای ‌را انجام داده است. وی ادامه داد: براساس آمار در دو ماه مرداد و شهریورماه جاری کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از فعالیت‌های‌اقتصادی استان فارس به 122 پرونده فعالان اقتصادی استان رسیدگی شده است که این آمار نشان از تلاش‌های‌اتاق بازرگانی فارس در راستای رفع مشکل فعالان اقتصادی استان است. در ادامه این جلسه آقای علوی رئیس هیئت مدیره مؤسسه مطالعاتی پارس کاوش و دبیر کمیته حاکمیت شرکتی این کمیسیون به ارائه گزارش با موضوع «مفهوم‌شناسی حاکمیت شرکتی و کارکردهای اقتصادی و اجتماعی آن»پرداخت.
وی ضمن بررسی ریشه لغوی واژه حاکمیت، این مهم را نوعی اعمال اقتدار اقتصادی، سیاسی و اداری برای مدیریت بر امور کشور در همه سطوح عنوان کرد. علوی گفت: حکمرانی با سه جنبه قدرت شامل چگونگی کسب قدرت، چگونگی اعمال آن و چگونگی کنترل و پاسخگو نمودن آن در ارتباط است. وی افزود: سطوح مختلف حاکمیت شامل حاکمیت ملی، حاکمیت شهری، حاکمیت اتاق بازرگانی، حاکمیت شرکتی و حاکمیت خانوادگی است که در تعریف حاکمیت شهری، شاخص آن اثربخشی، برابری، مشارکت و پاسخگویی است. وی همچنین به بررسی ابعاد حاکمیت اتاق بازرگانی و حاکمیت شرکتی پرداخت. در این جلسه دبیر کمیته‌های‌زیر مجموعه این کمیسیون، گزارش عملکرد خود را مطرح کردند.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی