[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

انعطاف اقتصاد ایران و جهان، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در چند سال اخیر بخش بازرگانی و تجارت خارجی کشور ما در شرایط بسیار سختی بوده است که در حال حاضر شاهد ایجاد بارقه‌های ‌امید در این بخش هستیم.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: امروز تجارت خارجی و ارتباط اقتصادی کشورها با کشور ما در حال تغییرات زیادی است و‌می‌توانیم بگوییم راه‌های‌برای برقراری مجدد ارتباط با کشورهایی از جمله کشورهای اروپایی، چین و امارات باز شده است.
وی افزود: این درحالی است که خود این کشورها پیشنهاد دهنده راه‌های‌حل مشکلات مالی با کشور ما هستند و این رویه امید بخشی برای تجار و بازرگانان کشور خواهد بود.
فروغان در شرایط نامناسب تصمیم‌ها‌منطقی نیست و همه بخش‌های‌اقتصادی با مشکل روبرو‌ می‌شود، اظهارداشت: برای برخورداری از اقتصاد فعال و پویا باید زنجیره اقتصادی شامل تمام بخش‌ها ‌از جمله صادرات، واردات، تولید و توزیع باید در کنار هم دیده شوند تا حرکت اقتصادی خوب و روان در کشور ایجاد شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: اتاق بازرگانی فارس در دوسال اخیر در مسایل و مشکلات بخش اقتصاد، تجارت و بازرگانی استان را احصا و جهت رفع آنها راهکارهایی را در قالب کار علمی و پژوهشی دنبال‌می‌کند.
وی با بیان اینکه مشکلات و موانع در بخش صادرات و واردات بسیار زیاد است و این بیانگر نیاز این بخش به کارهای علمی و زیربنایی است، ادامه داد: خروجی پژوهش‌های‌اتاق بازرگانی موجب رفع مشکلات، تسهیل شرایط و حضور موفق در بازارهای هدف خواهد شد که ما در این کمیسیون تلاش‌ می‌کنیم اولویت‌های‌طرح‌های‌پژوهشی اتاق در حوزه صادرات و واردات را پیشنهاد و با جدیت پیگیری کنیم. 
سید‌رضا ساداتی معاون برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری استان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌نام (استعلامات 11 گانه اخذ و آماده واگذاری می‌باشد) موجود در استان، گفت: شرایط حال حاضر کشور به منظور انجام سرمایه‌گذاری بسیار مثبت است. 
وی با اشاره به وجود تحریم‌های ظالمانه بر صنعت نفت کشور افزود: درآمد فعلی دولت صرفاً منوط به صادرات غیرنفتی است و در این شرایط نیاز به اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در صادرات و واردات کالا می‌باشد که سیاست‌گذاری‌ها ‌در خصوص این ممنوعیت‌ها در راستای حمایت تولید داخلی و بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده به منظور کاهش نیاز ارزی کشور تبیین شده است. 
ساداتی تصریح کرد: از 10 هزار و دو فقره سفارش ثبت شده، شش‌هزار و 176 مورد در کمتر از 7 روز تأیید نهایی شده است که این نشان‌دهنده پذیرش بالا در ثبت سفارشات است. 
وی همچنین با اشاره به حوزه تجارت خارجی استان بیان کرد: در یک‌سال گذشته بیش از 600 بخشنامه توسط متولیان حوزه صادرات، واردات و گمرک در کشور صادر شده است که این آمار جای تعمق دارد. 
در این جلسه افشین رازقی کارشناس مسئول ثبت سفارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز با اشاره به موانع ایجاد شده در حوزه ثبت سفارش کالا که صرفاً ناشی از منوط شدن این امر به وزارتخانه بوده گفت: در حال حاضر در سازمان صمت استان با متعادل کردن قوانین از طریق انعطاف در شیوه نامه اجرای آن شرایط را نسبت به گذشته تسهیل کردیم.
وی اظهارداشت: وجود تحریم‌های‌ظالمانه علیه منافع اقتصادی کشور بسیاری از مسائل را تحت‌تأثیر خود قرار داده و فعالیت‌های صادرات و واردات نیز از این قاعده مستثنی نیستند. 
در این جلسه به بحث و بررسی پیرامون مشکلات ثبت سفارس کالا در سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی پرداخته شد.
همچنین در این جلسه خانم شهرکی سرپرست دفتر شورای پژوهشی اتاق بازرگانی فارس به تشریح ساختار و عملکرد این شورا در دو سال فعالیت خود پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی