[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۳
  • دوره جدید

ضرورت بررسی علمی و کارشناسی طرح‌ انتقال آب از دریای خزر، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که بحث انتقال آب از دریای خزر یا خلیج فارس به فلات مرکزی موضوعی نیست که منجر به خشکیدن این دریاها شود. 
علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح موضوع انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی، بیان کرد: در برنامه ششم توسعه شیرین‌سازی و نمک‌زدایی از آب دریا  به عنوان یکی از راهکارهای تأمین آب برای مناطق خشک پیش‌بینی شده است و تا پایان این برنامه باید یک‌میلیارد مترمکعب آب دریا شیرین شده و به مناطق خشک و نیمه‌خشک منتقل شود.
وی در ادامه اظهار کرد: در این رابطه جلساتی در دانشگاه صنعتی شریف با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شده است تا از جنبه علمی بحث انتقال آب مورد بحث و بررسی قرار گیرد. بر اساس آمارها کشور عربستان روزانه حدود ۳۰ میلیارد مترمکعب آب دریا را شیرین کرده و از آن مصرف‌ می‌کند. بحث کمبود آب تا حد زیادی با شیرین‌سازی آب دریاها قابل‌حل است. نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه «چند سالی است که اجرای طرح انتقال آب چه از  خلیج فارس و چه از دریای خزر با چالش‌هایی روبه رو شده است»، گفت: بحث انتقال آب از دریای خزر یا خلیج‌فارس به فلات مرکزی موضوعی نیست که منجر به خشکیدن این دریاها شود. این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تأکید کرد: بر روی مسائل زیست‌محیطی انتقال آب کارعلمی انجام شده است. اینکه هر منطقه یا استانی بخواهد با تکیه بر اظهار نظرهای غیرکارشناسی مانع این موضوع شود، با منافع ملی در تضاد است. یکی از دلایلی که امروز مسئله بحران آب در کشور حل نشده باقی مانده است، نگرش‌های‌غیرکارشناسی است. نماینده مردم گلپایگان در مجلس افزود: در گذشته مسئله آب به صورت حوزه‌ای ‌در کشور مدیریت‌ می‌شد اما امروز مدیریت به صورت استانی بوده و هر استان نگران تأمین آب منطقه خود است. در حالی که باید منافع همه مردم در نظر گرفته شود. نباید اجازه دهیم که منافع منطقه‌ای ‌مانع توسعه و آبادانی کشور در سطح ملی شود. بختیار در ادامه با تأکید بر اینکه «با امنیتی کردن مسئله آب، بحران آن در کشور حل نمی‌شود»، تأکید کرد: باید اظهار نظرها در زمینه طرح‌های انتقال آب بر پایه نگرش علمی و کارهای کارشناسی باشد چرا که اظهارنظر‌های ‌غیرکارشناسی مانع حل مشکلات ‌می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی