[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

بازی مرگ با تأسیسات فرسوده ، روزنامه شیراز نوین

استاندارفارس با تأکید برجدی گرفتن پدافند غیرعامل گفت: بعضی تجهیزات زیرساختی در این استان و شیراز درحوزه خدماتی بسیار فرسوده و قدیمی است که می‌تواند خطرآفرین باشد و نیاز به تعمیر و نوسازی دارد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا عنایت الله رحیمی سه‌شنبه در شورای پدافند غیرعامل استان فارس افزود: بعضی تأسیسات مانند خطوط انتقال آب،گاز و برق در شهرهای استان فارس متعلق به ۵۰سال قبل و با استفاده از لوله‌های فلزی است که اکنون فرسوده شده و ضروری است که راهکاری برای جایگزین کردن آن پیش‌بینی شود.
وی اظهار داشت: اقدامات مورد نیاز پدافند غیرعامل باید در دستور کار همه دستگاه‌های استان قرار گیرد زیرا وجود این برنامه‌ریزی‌ها‌ و کارها برای حرکت به سمت توسعه بسیار مهم و ضروری است.
استاندار فارس بر اینکه ابتدا باید مدیران استانی قانع شوند که پدافند غیرعامل بر حال حاضر و آینده استان و کشور تأثیرگذار است تأکید کرد و گفت: تعیین موارد ضروری و اضطراری استان در حوزه پدافند غیرعامل توسط همه دستگاه‌ها امری مهم است که تاکنون سه هزار مورد آن توسط دستگاه‌های‌فارس سرشماری شده که باید در خصوص تعیین راهکار جایگزین این موارد اقدام عملی شود.
وی ادامه داد: برای همه موارد و زیرساخت‌های ضروری و با اولویت استان فارس باید جایگزین و مکملی که بتوان در مواقع ضروری از آن بهره برد مشخص و یا ایجاد شود.
رحیمی بر شناخت مدیران از مناطق و زیرساخت‌های‌حساس استان تأکید کرد و افزود: ۸۰ درصد آب شرب شیراز به وسیله خط یک آبرسانی از سد درودزن تأمین‌می‌شود که اگر این خط براثر اقدامی خرابکارانه شکسته شود آب ۸۰ درصد مردم این کلان شهر قطع و قطعاً نارضایتی عمومی ایجاد خواهد شد.
وی اضافه کرد: ایجاد خط دو انتقال آب به شیراز با هدف مواجهه با این رویداد پیش‌بینی و در دستور کار قرار گرفته و همچنین چاه‌های‌آب شیراز نیز به ژنراتور مجهز شده تا در مواقع ضروری مشکلی ایجاد نشود که در همه موارد مهم، زیرساخت‌ها ‌و خدمات باید چنین راهکار جایگزینی دیده شود.
استاندار فارس عنوان کرد: باید موارد ایمن‌سازی در پروژه‌های ‌مختلف زیربنایی با رعایت استانداردها در دستور کار باشد و تمام دستگاه‌های‌استان اکنون ملزم هستند که اطلاعات مورد نیاز در حوزه پدافند غیرعامل را به مشاوران ارایه دهند.
وی بر ایمن‌سازی مراکز درمانی فارس تأکید کرد و گفت: تعیین جایگزین اضطراری برای مراکز درمانی استان فارس امری مهم است که باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: خطوط انتقال گاز و آب و همچنین تأسیسات برق‌رسانی باید نوسازی و ایمن‌سازی شود زیرا فرسودگی این خطوط انتقال نیز‌می‌تواند تهدید به‌شمار رود.
رحیمی توجه به اقتصاد مقاومتی را از جمله موضوعاتی دانست که در حوزه پدافند غیرعامل مهم و ضروری است.
وی عنوان کرد: ۱۷۰ مورد از تکنولوژی‌هایی که در داخل کشور وجود ندارد و از خارج تأمین‌می‌شود، امکان تولید آن در فارس هست که در حال رایزنی با شرکت‌های‌داخلی برای تولید و تأمین آن هستیم که می‌تواند ما را از نیاز خارجی محفوظ دارد.
استاندار فارس بر تقویت ارتباط فارس با کشورهای همسایه تأکید کرد و گفت: حفاظت از زیرساخت‌های‌مهم استان وصیانت از مردم دو نکته با اهمیت است که همه مدیران دستگاه‌های‌مختلف این استان باید به آن توجه ویژه داشته‌باشند.
وی بیان کرد: در سال‌جاری که انتخابات مجلس نیز در پیش رو است باید به گونه‌ای ‌عمل شود که مردم احساس کنند که خودشان حاکم بر سرنوشت‌شان هستند که تاکنون نیز همین گونه بوده که رقابت سالم در انتخابات پیش رو و مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات کشور ما را در مقابل تهدیدها مصون ‌می‌دارد.
‌مدیرکل پدافند غیرعامل فارس:  ۲۴۷ مصوبه پدافند غیرعامل در فارس اجرا شده است
مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس در ادامه این جلسه گفت: در سال‌جاری تاکنون ۹۰ جلسه پدافند غیرعامل در استان فارس تشکیل شده که ۳۵۸ مصوبه داشته که ۲۴۷ مورد آن تاکنون اجرایی شده است.
قاسم پاک‌نژاد افزود: این اداره کل تاکنون اقدامات متعددی برای فرهنگ‌سازی و آموزش در حوزه پدافند غیرعامل انجام داده که برگزاری ۴ هزار ساعت دوره آموزشی برای مدیران کل و قضات از جمله آن است.
وی ادامه داد: ۲۸ هزار ساعت آموزش حضوری و تخصصی نیز برای کارکنان دستگاه‌های‌مختلف در سال جاری برگزار شده و همچنین برگزاری دوره‌های‌آموزشی مردم محور نیز در دستور کار این نهاد قرار دارد.
مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس اضافه کرد: ۷ همایش و ۵‌مانور و رزمایش نیز در حوزه پدافند غیرعامل در سال‌جاری در فارس برگزار شده است. پدافند غیرعامل، مجموعه اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های‌ضروری و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن‌ می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی