[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

۴۷درصد برق استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس،  عبد‌الرضا‌قاسم پور  در مراسم تجلیل و تقدیر از کشاورزانی که در همکاری  با شرکت توزیع نیروی برق استان به کاهش مصرف برق در تابستان گذشته  کمک کرده‌اند به تشریح اهمیت صنعت برق پرداخت و گفت: برق صنعتی مهم و زیربنایی است که اگرچه در گذشته  خدماتی لوکس به حساب ‌می‌آمده؛ امروز ضرورتی انکار‌ناپذیر است و در همه زمینه‌های ‌زندگی مردم نقش اساسی دارد.  وی با بیان اینکه  برق رسانی یکی از فراگیرترین خدمات دولتی محسوب ‌می‌شود اظهار کرد: در حال حاضر صد درصد شهرنشینان و ۹۹‌درصد روستاییان از این نعمت برخوردار هستند.
معاون استاندار فارس با اشاره به چالش‌های‌پیش‌روی صنعت برق، استفاده غیر بهره‌وری از برق، عدم ساماندهی اقتصادی در برق و رشد مصرف را از جمله این چالش‌ها برشمرد و بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها ‌برای کاهش مصرف آن تأکید کرد.
قاسم‌پور با بیان اینکه دسترسی به برق  رفاه اجتماعی را به دنبال داشته و گردش چرخ‌های‌اقتصادی به آن وابسته است عنوان کرد:  اگر مصرف صحیح این انرژی مدیریت نشود؛ کارخانه‌ها، شرکت‌ها ‌و واحدهای تولیدی با قطعی برق و خاموشی مواجه ‌می‌شوند که این اتفاق اثراتی منفی در اشتغال و رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت.  وی با اشاره به اینکه صنعت برق به سرمایه‌گذاری‌های‌ سنگین و زمان‌بر نیازمند است، مدیریت مصرف را امری ضروری در این زمینه برشمرد و افزود: متوسط رشد سالانه مصرف برق در جهان ۷/۳ درصد است اما این میزان در ایران به ۹۵/۷ درصد می‌رسد. معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف برق در حوزه کشاورزی اظهار کرد: در استان فارس سه درصد از کل مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان مشترک  حوزه کشاورزی هستند؛ اما همین درصد از مشترکین ۴۶ درصد برق مصرفی  را به خود اختصاص داده‌اند؛ از این رو بی‌تردید همکاری کشاورزان در راستای کاهش مصرف برق مؤثر خواهد بود. وی بهره‌وری انرژی را از راهبردهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و تأکید کرد: ما باید به نسل‌های‌آینده و همچنین اقتصاد ملی توجه کنیم. قاسم‌پور با بیان اینکه در تاریخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی همواره مشارکت مردمی راهگشای مشکلات بوده و سبب پیروزی در امور مختلف شده است، افزود: بی‌تردید همکاری و همراهی مردم و اقشار مختلف از جمله نظام صنفی وکشاورزان و اصناف در مدیریت مصرف انرژی و صرفه‌جویی در استفاده از آب و برق اثرگذار خواهد بود. وی همچنین گفت: تجهیزات بخش کشاورزی باید به منظور کاهش مصرف انرژی بر اساس تکنولوژی‌های‌روز دنیا نوین شود. معاون استاندار فارس فرهنگ‌سازی را گامی مؤثر در مدیریت صحیح مصرف برق و سایر انرژی‌ها ‌برشمرد. در پایان نیز از همکاری شرکت توزیع برق استان، کشاورزان و نظام صنفی امور کشاورزی استان و شهرستان‌ها‌ تقدیر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی