[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

قضات روحانی به رسالت ذاتی خود اهتمام داشته‌باشند، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری فارس در دومین همایش ویژه قضات روحانی دادگستری استان با تسلیت رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت دو چراغ هدایت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و حضرت امام رضا(ع) گفت: لازم است قضات روحانی فارغ از تصدی منصب قضا، به عنوان یک روحانی به رسالت ذاتی خود که همان اهتمام در راستای فعالیت‌های‌دینی، مذهبی، اخلاقی و فرهنگی است توجه کنند.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی قضات روحانی را از سالم‌ترین، متدین‌ترین، با اخلاص‌ترین و منظم‌ترین قضات و از سرمایه‌های ‌اصلی دستگاه قضایی دانست و تصریح کرد: انتظار است قضات روحانی با ارائه برنامه، راهکار و پیشنهادات مناسب در دوران تحول دستگاه قضا با  همکاری و همراهی بیشتر،  مجموعه دادگستری استان را در راستای ارتقاء و رسیدن به اهداف مورد انتظار ریاست معظم قوه قضائیه یاری نمایند.
وی در ادامه بر حفظ شأن و جایگاه روحانیت در مقابل خطرات ناشی از فضای مجازی تأکید کرد و گفت: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی با انتشار برخی  مطالب نامربوط و غیرواقعی در سایت‌ها ‌و فضای مجازی در صدد ضربه زدن به نظام و اعتقادات معنوی و اخلاقی مردم هستند  و روحانیت باید مراقب حربه‌های‌دشمن در استفاده از فضای مجازی و خطرات ناشی از آن باشد.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در خصوص خدمت‌رسانی قضایی به مردم نیز گفت: در دوران تحول دستگاه قضا بارقه‌های‌امید در دل مردم بیش از پیش روشن شده و انتظارات مردم از دستگاه قضا بیش از گذشته است؛ بنابراین لازم است قضات با تلاش و کار جهادی در کاهش آمار پرونده‌های‌قضایی اهتمام نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه از کاهش زمان اوقات‌رسیدگی به پرونده‌های‌قضایی و نیز بهبود آمار عملکردی شعب دادگستری استان فارس خبر داد و گفت: عملکرد مطلوب قضات و کارکنان دادگستری فارس در راستای مختومه کردن پرونده‌های‌قضایی و کسر از آمار موجودی در خور تقدیر  است.
وی به طرح « هر مسجد یک حقوقدان» نیز اشاره کرد و یادآور شد: قضات، به ویژه قضات روحانی در اجرای این طرح مشارکت جدی داشته‌باشند و علاوه بر توضیح مسائل حقوقی، به موضوعات مهم دیگر جامعه همچون بحث عفاف و حجاب نیز بپردازند و اجرای ویژه این طرح، در مرکز استان باید از مساجد اصلی شهر آغاز شود چراکه دشمن در صدد کمرنگ جلوه دادن مسائل دینی و اخلاقی است.
رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه بر تلاش در راستای گرایش و جذب مردم به مساجد تأکید و تصریح کرد: هر چه معنویت و گرایش مردم به دین بیشتر شود شاهد کاهش جرائم در جامعه و در نتیجه کاهش آمار ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود. حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به لزوم خوش رفتاری و برخورد حسنه با مردم از سوی قضات گفت: رئیس معظم قوه قضائیه بر رفتار مناسب و حسنه با مردم، تکریم و احترام ارباب‌رجوع و رسیدگی به مشکلات مردم از سوی قضات و مسئولان قضایی تأکید فراوان دارند و برخورد مناسب از سوی قاضی سبب‌ می‌شود مراجعه‌کنندگان به محکمه راحت‌تر بتوانند حرف خود را بزنند.  وی در این همایش بر قاطعیت احکام صادره از سوی قضات تأکید کرد و گفت: دادگستری استان فارس قاطع‌ترین قضات کشور را داراست که در صدور حکم و اجرای آن با شجاعت و قاطعیت، فقط خداوند متعال و قانون را در نظر‌  می‌گیرند.
وی همچنین به تمرکز و در اولویت قرار دادن رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های ‌مسن از سوی قضات اشاره و تصریح کرد: یکی از اولویت‌های‌دادگستری استان فارس رسیدگی به پرونده‌های‌ مسن است و تا پایان سال‌جاری شاهد به سرانجام رسیدن پرونده‌های‌مسن در دادگستری فارس خواهیم بود.
 وی افزود: در این راستا لازم است رؤسا و دادستان‌های‌حوزه‌های‌قضایی اهتمام لازم را در این خصوص داشته باشند و در اجرای فرمایشات ریاست معظم قوه قضائیه امور قضایی و صدور احکام به روز باشد تا وقت مردم در دادگستری‌ها تلف نشود. 
رئیس شورای قضایی فارس در دومین همایش ویژه قضات روحانی دادگستری استان بر تشکیل نشست‌های‌بصیرتی در دادگستری ها، توجه به مقوله عفاف و حجاب، داشتن روحیه انقلابی‌گری، دفاع از مواضع انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و همچنین تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای ‌(مدظله العالی) در همه کارها و اجرای دقیق دستورالعمل‌ها ‌و بخشنامه‌های‌ریاست معظم قوه قضائیه تأکید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در خصوص راه‌اندازی ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی از سوی رؤسا و دادستان‌های‌حوزه‌های‌قضایی استان فارس نیز گفت: به منظور مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی، لازم است با دقت از تخلفات انتخاباتی پیشگیری شود و هیئت‌های‌نظارتی و اجرایی راه‌اندازی تا تخلفات صورت گرفته را به رئیس کل و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان منعکس نمایند.
وی به موضوع آمار عملکردی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: قضات، به ویژه قضات روحانی نسبت به کسر از آمار موجودی پرونده‌های‌قضایی و آمار عملکردی شعب اهتمام لازم را داشته‌باشند.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در این همایش به افزایش توان علمی قضات نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل تغییر و تحولی که در قوانین به وجود‌ می‌آید لازم است قضات با مطالعه مستمر نسبت به مسائل و دانش حقوقی و قوانین آگاهی لازم را کسب کنند.
گفتنی است در این همایش که به همت معاونت فرهنگی دادگستری استان فارس برگزار گردید از اقدامات و تلاش‌های‌قضات روحانی دادگستری استان فارس با اهداء لوح تقدیر از سوی رئیس کل دادگستری استان فارس قدردانی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی