[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

فرهنگ ایمنی باید ارتقاء یابد ، روزنامه شیراز نوین

حوادث مربوط به گازگرفتگی و مسمومیت ناشی از آن در پی عدم رعایت اصول ایمنی و بی احتیاطی رخ ‌می‌دهد، غفلتی که بهای سنگینی دارد. محمدهادی قانع رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در خصوص حوادث گاز گرفتگی در فصل سرما گفت: مرگ خاموش یک بحران است و چشم انداز ما رساندن این آمار از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی به صفر است.
بنا به اعلام مهندس قانع در سال گذشته، 6 نفر از هم شهری‌ها‌به دست قاتل نامریی جان خود را از دست داده و 9 نفر هم بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن مسموم شدند و همچنین در شش ماهه اول سال‌جاری نیز حوادث گاز گرفتگی 5 مصدوم را در بر داشت.
فوت 6 نفر از هم‌نوعان ما در این بازه زمانی، آمار کمی نیست و جای تأمل داد که واقعاً چرا؟ البته لازم به ذکر است با طرحی که در سال 97 توسط کارشناسان ایمنی و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شیراز تحت عنوان طرح بازدید ایمنی از منازل از ابتدای مهر ماه اجرا شد
260  منزل مسکونی مورد بازدید و رفع ناایمنی قرار گرفت.
با اجرای این طرح، اطلاع‌رسانی‌ها ‌و آموزش‌های‌صورت گرفته آمار قربانیان حوادث گازگرفتگی در مقایسه با سال‌های‌گذشته با کاهش چشمگیری رو به رو شد، اما توجه به این نکته ضروری است که فقط و فقط با رعایت چند نکته ساده، آن هم در کوتاه‌ترین زمان،‌ می‌توان از خواب ابدی خود و عزیزانمان جلوگیری کنیم.  
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز نیز، به سهل بودن رعایت نکات ایمنی در نصب و استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز، مهر تأیید زده و‌ می‌گوید: در وسایل گازسوز نباید از لوله‌های‌ آکاردئون یا فنری استفاده شود، چرا که احتمال انتشار مونوکسید کربن از این لوله‌ها‌ بالاست، در عوض دودکش و لوله‌های‌گالوانیزه از اطمینان بیشتری برخوردار است.
باید از کلاهک‌های ‌استانداردِ اچ (H) و گالوانیزه و البته با رعایت ارتفاع مناسب؛ دست کم به فاصله یک متر از سطح بام و یک متر از دیوار جانبی بام، استفاده شود.
هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد.
طول شلنک انتقال گاز نباید از یک متر و 20 سانت بیشتر باشد.
بست‌های‌محل اتصال شلنگ و لوله گاز باید محکم بوده و گه‌گاه باید با بررسی لازم، از محکم بودن آن مطمئن شد.
مسیر خروجی لوله بخاری، گرمکن و امثال آن باید باز باشد و برای اطمینان از این موضوع، لوله‌ها‌ باید روزانه بررسی شود، طوری که اگر لوله‌ها ‌سرد باشد، به یقین مشکلی در مسیر خروجی وسیله گرمایشی وجود دارد.
به گفته مهندس قانع، رنگ شعله بخاری، چنانچه به درستی نصب شده و مشکلی هم در مسیر دودکش وجود نداشته‌باشد، باید آبی باشد و شعله قرمز، زرد یا نارنجی نشانه وجود مشکل است.
در صورت استفاده از بخاری و شومینه، نباید همه روزنه‌های جریان هوا در منزل، به ویژه اتاق خواب بسته باشد.
از نصب آبگرمکن در حمام و روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه، باید به جد خودداری شود.
در صورت کوچک بودن سایز مجرای خروجی و لوله‌کشی مشترک شومینه برای چند واحد، امکان برگشت دود از شومینه روشن طبقات پایین به داخل شومینه خاموش طبقات بالاتر وجود دارد، از این رو باید آن را در نظر گرفت و محتاط بود.
قطر لوله دودکش باید مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.
آب‌گرمکن‌های دیواری گازی اگر به مدت طولانی روشن باشد خطرناک است به خصوص درفضاهای بسته یا مکان‌هایی که هوا در آنها جریان نداشته‌باشد.
درون خانه، به خصوص در محل خواب‌، نصب دستگاه هشدار مونوکسید کربن بسیار مؤثر و کاراست.
نصب و تعمیر وسایل گرمایشی باید توسط افراد مجرب و کاربلد انجام شود، چرا که انجام این کار توسط افراد ناشی و اعضای خانواده خطرآفرین خواهد بود. (هر چند بیشتر خانواده‌ها ‌به این مهم، بی‌توجه بوده و خودشان اقدام به این کار‌می‌کنند.)
مهندس قانع در ادامه صحبت‌هایش به استفاده نکردن از بخاری‌های ‌بدون دودکش در خانه‌ها‌و مغازه‌ها‌ و همچنین وسایل گازسوز دیگری همانند پیک‌نیک به خصوص هنگام خواب تأکید کرده و گفت: چنین وسایل گرمایشی، نه تنها ما را از گزند سرما حفظ نمی‌کند بلکه اگر خوش‌شانس باشیم و گاز مونوکسیدکربن جان‌مان را نگیرد، مسمومیت ناشی از تنفس این گاز، سال‌های‌سال گریبان‌مان را گرفته و در برخی موارد حتی زمین گیرمان‌ می‌کند.
محمد هادی قانع رئیس سازمان آتشنشانی شیراز  به اقدامات سازمان آتش‌نشانی در جهت فرهنگ‌سازی و آشنایی شهروندان با خطرات حوادث گاز گرفتگی اشاره کرد و افزود: سازمان آتش‌نشانی شیراز از ابتدای مرداد ماه سال 1398 با برگزاری دومین جشنواره شهر ایمن، بدین صورت که شهروندان آدرس مجتمع خود را به شماره 300075125 بوسیله پیامک ارسال ‌می‌کنند و کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در قالب برنامه زمان‌بندی شده  با لباس فرم و ارایه کارت شناسایی در محل حضور یافته و ایمنی مجتمع مسکونی را مورد بررسی قرار می‌دهند و در پی آن آموزش‌های‌لازم نیز به ساکنان ارائه‌ می‌گردد.
مهندس قانع در پایان افزود: بر این باوریم آموزش‌ می‌تواند یکی از عوامل مؤثر و حیاتی در زمان بحران و هر حادثه‌ای‌بسیار مفید و سودمند واقع شود  و سازمان آتش‌نشانی شیراز در راستای کاهش حوادث و افزایش امنیت و آرامش هر چه بیشتر شهروندان اقدام به برگزاری دومین جشنواره شهر ایمن با مشارکت شهروندان کرده است. باید دانش و فرهنگ ایمنی را ارتقا دهیم، برای این منظور نیاز به یک مشارکت عمومی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی