[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

نوشداروی بانک‌ها برای تولید ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: موانع فرآروی تکمیل فرایند ساخت مدرن‌ترین کارخانه کاغذسازی کشور در فارس که ظرفیت تأمین یک سوم نیاز کشور را دارد با تزریق ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار که ۷۰ درصد آن تسهیلات بانکی است رفع شد.
یدالله رحمانی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: کارخانه تولیدکاغذ زاگرس فارس واقع در جاده شیراز - مرودشت، ظرفیت تولید سالانه ۱۲۵ هزار تن کاغذ را دارد و از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور محسوب می‌شود.
رحمانی با بیان اینکه راه‌اندازی این کارخانه در سال‌جاری جزء ۲۳ پروژه کلان اقتصاد مقاومتی است و در سند پیشران توسعه فارس نیز قید شده که باید در سال ۹۸ راه‌اندازی شود، عنوان کرد: تولیدات کارخانه کاغذ زاگرس فارس سالانه یک‌سوم نیاز داخلی کشور را تأمین خواهد کرد.
وی ادامه داد: در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به دولت مبنی بر اینکه باید به‌گونه‌ای عمل شود که سال آینده مشکلی برای تأمین کاغذ در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه‌هایی که توسط وزارت ارشاد پیگیری می‌شود وجود نداشته‌باشد که این طرح در این راستا بسیار حائز اهمیت است.
رحمانی اضافه کرد: به دلیل اهمیت راه‌اندازی و تکمیل کارخانه کاغذ زاگرس فارس، در دو ماه اخیر بیشترین بازدید را مقامات ارشد کشوری و استانی از  جمله وزیر کشور، وزیر فرهنگ و  ارشاد اسلامی، استاندار فارس، معاون وزیر کشور و ... از این مجموعه داشته‌اند تا تمهیدات لازم برای تکمیل آن سریعاً اتخاذ شود.
او اظهار داشت: تاکنون بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این کارخانه هزینه شده که عمدتاً توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی تأمین شده و حدود ۴۰میلیارد تومان آن نیز در قالب تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس در ادامه گفت: برای تکمیل این پروژه حدود ۱۱۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با پیگیری‌هایی که در دو ماه گذشته انجام و در قالب دستور لازم استاندار فارس به بانک عامل انجام شد، مقرر شد این بانک ۷۰‌درصد این رقم را معادل ۷۷ میلیارد تومان تأمین کند و ۳۳ میلیارد تومان هم توسط سرمایه‌گذار تأمین شود که بر اساس این توافق اکنون قرارداد فی مابین بانک و سرمایه‌گذار بخش خصوصی در دفترخانه آماده برای امضای طرفین است.
وی به بازدید شنبه 4 آبان‌ماه جاری اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس از محل کارخانه کاغذ‌زاگرس فارس اشاره کرد و گفت: در پی این بازدید مقرر شد که ظرف مدت حداکثر ۸ روز کاری بانک صنعت و معدن و سرمایه‌گذار پیگیری لازم برای نهایی شدن قرارداد را انجام دهند و سریعاً منابع سیستم بانکی برای تکمیل اقدامات باقی مانده برای بهره‌برداری این واحد تولیدی مهم پرداخت شود.
رحمانی عنوان کرد: سهم ۳۰ درصدی مورد نیاز برای تکمیل این طرح توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز تأمین شده و در پی آن عملیات احداث موتورخانه این مجموعه طی دو هفته گذشته به اتمام رسیده و نصب انشعاب گاز این کارخانه نیز از اقداماتی بوده که اکنون در دستور کار قرار دارد که تجهیزات لازم توسط سرمایه‌گذار خریداری شده و هم‌زمان با اجرای شبکه داخلی گازرسانی ظرف ده روز آینده تکمیل خواهد شد.
وی ادامه داد: قرارداد تأمین ۵ مگاوات برق مورد نیاز این کارخانه نیز بین بخش دولتی مربوطه و سرمایه‌گذار منعقد شده است که طی یک ماه آینده این مجموعه به شبکه برق متصل خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس ضمن بیان اینکه مجموعه اقتصادی این استان تلاش مضاعفی برای تکمیل این پروژه که در اقتصاد کشور بسیار اثرگذار است داشته‌اند، گفت: بعد از احداث این واحد تولیدی بیش از ۵۰۰ نفر در این کارخانه به‌طور مستقیم مشغول کار خواهند شد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی‌می‌شود که عملیات اجرایی احداث این کارخانه تا اوایل دی‌ماه ۹۸ به‌طور کامل به اتمام برسدو طی سفر رئیس‌جمهور به استان فارس نیز به‌طور رسمی افتتاح و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
وی اضافه کرد: به لحاظ استفاده از تکنولوژی روز دنیا، نمونه این کارخانه در عرصه تولید کاغذ در سطح کشور وجود ندارد و این واحد تولیدی پیشرفته‌ترین نمونه در ایران است.
رحمانی عنوان کرد: موانع پیش روی ایجاد این کارخانه با همت همه دستگاه‌های اجرایی استان فارس طی هفته‌های ‌اخیر رفع و کار احداث این کارخانه به سرعت در حال انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی