[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

عفونت واژن شایع‌ترین بیماری زنان محسوب‌ می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

دکتر مریم زارع خفری، متخصص زنان و زایمان بیمارستان مادر و کودک شوشتری گفت: مهم‌ترین نشانه‌های‌ابتلا به عفونت واژن در زنان، ترشحات غیرطبیعی، تغییر رنگ و بوی بد ترشحات است. حتی ترشحات بی‌رنگی که همراه با خارش و سوزش باشند نیز، نشان‌دهنده ابتلا به عفونت واژن است. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه عموم پزشکی شیراز ، بیشترین دلیل مراجعه بانوان به درمانگاه‌های‌زنان و زایمان، به دلیل ابتلا به عفونت واژن است که با نام «واژنیت» نیز، شناخته ‌می‌شود. زمانی که تخمک‌گذاری در بدن اتفاق‌می‌افتد، ابتلا به عفونت واژن افزایش ‌می‌یابد.
این بیماری در سنین ۱۴ تا ۴۹ سالگی بسیار شایع است و هر خانمی در طول عمر خود، بارها و بارها ‌می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.
کودکان دختر هم ممکن است همانند افرادی که به سن بلوغ رسیده‌اند، دچار عفونت واژن شوند؛ زمانی که مادر بهداشت را به خوبی رعایت نکند و پوشک و لباس‌های‌کودک را در زمان مناسب عوض نکند، این موضوع ‌می‌تواند سبب ابتلای کودک به این عفونت شود.
علامت ابتلا به عفونت واژن در کودکان،‌ می‌تواند سوزش و خارش باشد و در صورت مشاهده باید کودک را برای درمان نزد پزشک برده تا مشکلات جدی‌تری برای او به وجود نیاید.
تشخیص نوع عامل ابتلا به عفونت از سوی خود بیمار ممکن نیست، گاهی افراد با به تعویق انداختن درمان اصولی از سوی پزشک، موجب مزمن شدن عفونت‌ می‌شوند؛ همچنین مصرف خودسرانه دارو ‌می‌تواند سبب مقاوم شدن عامل ابتلا به عفونت شود.
گاهی عفونت‌ می‌تواند نشانه‌ای ‌از ابتلا به تبخال تناسلی، اچ.آی.وی، سوزاک، زگیل‌تناسلی، سرطان‌دهانه رحم باشد؛ به همین دلیل پزشک متخصص زنان در کنار درمان عفونت واژن، ممکن است تست «پاپ‌اسمیر» که برای غربالگری سرطان انجام‌ می‌شود و کارهای دیگری را برای بیمار در نظر بگیرد که در زمان خوددرمانی، چنین مواردی از نظر دور‌می‌ماند.
در برخی عفونت‌ها، همسران نیز باید دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنند تا دوره درمان تکمیل شده و اثری از عفونت در بدن باقی نماند؛ برخی از این درمان‌ها ‌هفت یا هشت روز به طول ‌می‌انجامد.
باید از پوشیدن شلوارهای تنگ و چسبان مانند ساپورت و شلوارهای جین خیلی تنگ خودداری شود، لباس‌های نخی استفاده شود، لباس‌های‌خود و دختران را روزانه عوض کرده و آنها را در زیر نور آفتاب خشک کرد و یا اتوی داغ کشید.
خشک کردن واژن با دستمال توالت توصیه ‌می‌شود اما، مصرف محصولات بهداشتی معطر به دلیل ایجاد حساسیت و آلرژی و گاهی فعال شدن «میکروارگانیسم‌ها»، توصیه نمی‌شود.
کودکان باید بدانند هنگام شستشوی خود، این کار را از سمت جلو به عقب انجام بدهند، چون مدفوع یکی از مهم‌ترین عواملی است که‌می‌تواند منجر به عفونت در این ناحیه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی