[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

به اصل گفت‌وگو از راه‌های مسالمت‌آمیز معتقدیم، روزنامه شیراز نوین

نماینده عربستان در سازمان ضمن تکرار اتهامات مسئولان این کشور درباره به دست داشتن ایران در حمله به آرامکو گفت: عربستان به اصل گفت‌وگو و حل تنش از راه مسالمت‌آمیز ایمان دارد اما هرگونه دعوت به گفت‌وگو باید همراه با توقف فوری تهدیدات و فعالیت‌های خصمانه باشد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان(واس)، عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت در رابطه با خاورمیانه گفت: عربستان در روز 14 سپتامبر شاهد حملاتی وحشتناک به پالایشگاه‌های‌نفتی وابسته به شرکت سعودی آرامکو با استفاده از سلاح ایرانی بود که این حملات تقریباً 50 درصد از تولید نفت کشور را کاهش داد.
وی گفت: این اقدام خصمانه نقض آشکار قوانین و عرف بین‌المللی و همچنین تجاوز به امنیت و صلح بین‌المللی به شمار‌می‌رود و جامعه بین‌المللی باید موضعی تاریخی در این رابطه اتخاذ کند.
المعلمی گفت: ما نه به دنبال جنگ هستیم، نه آن را می‌خواهیم و نه آتش آن را شعله ور‌می‌کنیم اما هم‌زمان برای حمایت از خاک، شهروندان و منافع خود در برابر تجاوزهای دشمن دریغ نخواهیم کرد و تمام ابزارهای قانونی را به کار خواهیم گرفت.
این مقام سعودی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: عربستان به اصل گفت وگو و حل درگیری‌ها ‌از راه‌های‌مسالمت‌آمیز ایمان دارد اما هرگونه دعوت به گفت وگو باید همراه با توقف فوری تهدیدات و فعالیت‌های خصمانه باشد.
وی در اشاره غیر مستقیم به ایران گفت: کشورهایی که ما را به گفت وگو دعوت‌می‌کنند باید در ابتدا سیاست صادر کردن انقلاب و ایجاد اختلافات فرقه‌ای در کشورهای دیگر به منظور دخالت در امور داخلی آن کشورها را متوقف کنند.
به گزارش ایسنا، نماینده عربستان در سازمان ملل پیش از این نیز تأکید کرده بود که عربستان آماده ایجاد روابط دوستانه و همکاری میان کشورهای عربی و ایران بر اساس اصل حسن همجواری، عدم‌دخالت در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها هستیم.
جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار گفت وگو با کشورهای منطقه از جمله عربستان و حل اختلافات از طریق راه‌های‌مسالمت‌آمیز بود. محمد جواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان اخیراً گفت که اگر شرایط مناسب فراهم شود، آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهد بود.
در همین راستا رئیس‌جمهور کشورمان نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، طرح صلح هرمز را مطرح کرد که اجرایی شدن آن می‌تواند زمینه‌ساز صلح و همکاری در منطقه باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی