[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

محکم شدن جای پای صادرکنندگان در بازارهای منطقه‌ای، روزنامه شیراز نوین

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود مشکلات داخلی، صادرکنندگان ایرانی توانسته‌اند از شرایط به وجود آمده در ماه‌های گذشته استفاده کنند و جای پای خود را در بازارهای صادراتی محکم کنند.
جمشید عدالت‌شهری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷ با افزایش نرخ ارز در بازارهای داخلی مشکلاتی برای تولیدکنندگان به وجود آمد و در تأمین مالی و مواد اولیه و خام محدودیت‌هایی ایجاد شد، اما در عین حال افزایش نرخ ارز توانست قدرت رقابت‌پذیری کالاهای ایران در بازارهای منطقه را افزایش دهد.
به گفته وی، در حال حاضر صادرکنندگان ایرانی توانسته‌اند در بازارها کالا را با قیمتی بسیار رقابت‌پذیر عرضه کنند و همین مسئله به بالا رفتن حضور ایران در برخی بازارهای صادراتی کمک کرده است.
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر این موضوع که برای تبدیل این شرایط کوتاه مدت به عملکرد بلند مدت باید مسائل و دغدغه‌های داخلی اقتصاد نیز برطرف شود، تصریح کرد: وقتی قیمت ارز بالا می‌رود، صادرکنندگان می‌توانند در بازارهای خارجی رقابت کنند، اما برای حضور در داخل کشور باید تأمین سرمایه و رسیدن مواد اولیه مورد نیاز کارگاه‌های تولیدی سرعت بگیرد که این مسئله در ایران با دشواری‌هایی همراه است.
عدالت‌شهری ادامه داد: کالاهای ایرانی در شرایط امروز در کنار رقابت‌پذیری قیمتی باید بتوانند از نظر کیفی نیز با نمونه‌های خارجی خود رقابت کنند. با وجود آنکه در سال‌های گذشته بهبودی نسبی در کیفیت کالاها ایجاد شده اما هنوز راهی طولانی در این مسیر باقی‌مانده است.
به گزارش ایسنا، براساس آمارها ارزش صادرات ایران در سال ۱۳۹۷ با وجود تحریم‌های آمریکا کاهش پیدا نکرد. این آمارها از عملکرد سال‌جاری نیز نشان می‌دهد که با وجود افت ارزشی صادرات از نظر وزنی کالاهای بیشتری از ایران صادر شده است. صادرکنندگان معتقدند دلیل کاهش ارزشی اصلاح در قیمت‌های پایه صادراتی گمرک بوده است.
به دنبال حفظ روند تولید و صادرات کالا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که رشد بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته بار دیگر مثبت شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی