[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

حقابه قطره‌چکانی زیر پوست بختگان ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا - تأمین حقابه تالاب و دریاچه بختگان در استان فارس موضوعی است که در سال‌های مختلف با چالش و چانه‌زنی همراه بوده است، در حالی که مسئولان محیط‌زیست بر لزوم تأمین حق آبه حداکثری برای این تالاب تأکید دارند، مدیران متولی رهاسازی آب به ویژه در شرکت آب منطقه‌ای فارس اولویت نخست را تأمین آب شرب و کشاورزی می‌دانند و این موضوع به کاهش حقابه تالاب منجر شده است.
دریاچه بختگان در تابستان گرم امسال هم با خشکی دست و پنجه نرم کرد و به رغم وعده‌ها‌و نویدهایی که برای رهاسازی حقابه این دریاچه داده شده بود هیچ گلویی تازه نکرد و هیچ آبی زیر پوست بختگان در تابستان امسال ندوید، دریاچه بختگان که بارندگی مطلوب بهار امسال جان تازه‌ای در کالبد خشک آن دمیده بود اندک اندک رنگ از رخسار باخت و به همان نمک‌زار سال‌های قبل تبدیل شد. امسال هم بخشی از جوجه فلامینگوها در شوره زار بختگان یکی یکی جان دادند و همچنان حقابه بختگان بعد از سه سال پیگیری و ممارست در کشاکش بودن یا نبودن آب رفت و در محاق نشست.  با نویدهایی که در اواسط بهار امسال داده شد امید‌ها ‌برای رهاسازی حقابه بختگان شدت گرفت، اما اکنون در حالی که این تالاب و دریاچه گرم‌ترین روزهای سال را پشت سر گذاشت و در شرایطی قرار گرفت که بیشترین نیاز به حقابه داشت خبری از رهاسازی حقابه بختگان نیست، آخرین بازماندگان جوجه فلامینگوها طی هفته‌های‌گذشته ازبستر نمک‌زار بختگان جمع‌آوری شدند، ده‌ها‌ فلامینگو در شوره‌زارهای این منطقه تلف شدند و هیچ آبی به بختگان نرسید. این در حالی است که تأمین آب کشاورزی اراضی زیر دست سد درود زن و همچنین رها‌سازی آب از سد ملاصدرا برای توسعه کشت شلتوک که یکی از آب برترین محصولات کشاورزی استان فارس در فصل تابستان است در اولویت قرار گرفت و تاکنون در مراحل مختلف آب کشاورزی در بالا دست و زیر دست سد درود زن رها شده است اما همچنان از رها شدن حقابه بختگان از سد درودزن دریغ‌ می‌شود.
اخیراً در نشست  هم‌اندیشی حفاظت از حقابه تالاب بختگان در شهرستان خرامه با حضور مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، جلسه هم‌اندیشی با موضوع چگونگی حفاظت از حقابه تالاب بختگان با حضور حمید ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس، فرماندار شهرستان خرامه، رئیس اداره جهاد کشاورزی این شهرستان، تشکل‌های‌مردم نهاد و جوامع محلی در محل فرمانداری شهرستان خرامه تشکیل شد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس در این نشست بیان داشت: احیای تالاب بختگان یکی از اولویت‌های‌سازمان و اداره کل محیط‌زیست است  و پیگیری برای تأمین حقابه بختگان و انجام اقداماتی برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکو سیستمی که ‌می‌تواند برای مردم ایجاد کند از اهداف و اولویت‌های‌ محیط‌زیست است که دنبال ‌می‌شود.
حمید ظهرابی با بیان اینکه  ۵۰ میلیون متر مکعب حقابه برای بختگان امسال تخصیص داده شده است، گفت: این میزان حقابه اختصاص یافته توسط سازمان آب، تنها بخش اندکی از حق آبه مورد نیاز تالاب بوده  و نیاز آبی تالاب بختگان بسیار فراتر از این ارقام است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس یاد آور شد: ملاک عمل، حجم آب ورودی به تالاب بوده و به این میزان‌ می‌بایست شارژ رودخانه نیز اضافه شود. متأسفانه معضلات پیش آمده در حوضه بختگان، نتیجه برنامه‌ریزی‌های‌ غلطی است که ما شاهد نتایج آن هستیم. به عنوان مثال در اکثر حوضه‌های ‌آبخیز کشور در بالا دست بیشتر از حد مجاز از منابع آب استفاده‌ می‌کنند، سد‌ می‌سازند، سطح زیر کشت را افزایش‌می‌دهند، اراضی دیم را به آبی تبدیل‌می‌کنند، حقابه بر جدید تعریف ‌می‌کنند، معیشت مردم را به برداشت منابع آب پیوند‌می‌دهند و با این اقدام اشتباه به پایین دست آبی تعلق نمی‌گیرد. ظهرابی ادامه داد: با این شیوه غلط، پایین دست حوضه‌ای آبخیز را خشک کرده و بالا دست‌ها‌ را آباد‌ می‌کند و متأسفانه آن آباد کردن رو جز عملکرد خودشان و مجموعه تحت‌مدیریت‌شان گزارش‌می‌دهند و پایین دستی که نابود شده را به گردن خشک سالی و کم آبی‌ می‌اندازند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس اضافه کرد: سال‌هاست برخی دستگاه‌ها از این شیوه‌های‌ ناپایدار بهره جسته و بدبختانه هنوز هم همین راه را ادامه‌ می‌دهند، تأمین حقابه تالاب‌ها‌ جز با مشارکت جوامع ملی که از ذینفعان اصلی تالاب‌ها ‌هستند، محقق نخواهد شد. چون آنها هستند که هم از اثرات مثبت و خدمات اکوسیستمی تالاب بهره‌مند‌ می‌شوند و هم اگر تالاب خشک شود، باید پیامد‌ها‌ و مضرات را تحمل کنند. این مقام مسئول گفت: حضور و همدلی همه ذینفعان از اهمیت بالایی در احیای تالاب  برخوردار است به این دلیل که منافع محیط‌زیست، تالاب و جوامع محلی مشترک است، هر دو در پایین دست رودخانه قرار دارند و زمانی ‌می‌توانیم موفق به احیای تالاب و اکوسیستم منطقه شویم که بتوانیم آب را تا تالاب بیاوریم. آن زمان، مردم از کارکرد‌های‌تالاب و رودخانه و خدماتی که ‌می‌تواند برای آن‌ها‌ داشته‌باشد بهره‌مند شود و محیط‌زیست نیز به حفظ تنوع زیستی و احیای تالاب خواهد رسید. ظهرابی اظهار داشت: امیدواریم با یک برنامه‌ریزی دقیق برای حفاظت از حقابه تالاب بختگان تمهیداتی اندیشیده شود تا با همدلی و تجمیع نیروها از هرگونه سوء استفاده جلو گیری شود و بعد از آن برای مدیریت صحیح تالاب و یکپارچگی و جلوگیری از هر گونه اختلافی باید جوامع محلی یک مجموعه مشورتی با نظارت محیط‌زیست و فرمانداری‌ها ‌تشکیل دهند. تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند. این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم ‌ساختار و محیط‌زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر به‌سزایی دارد و در سال‌های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که امسال بر اثر بارش‌های بهاری حدود ۶۰ درصد آبگیری شد اما در گرمای تابستان باز هم به سمت خشکی گرایید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی