[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۳
  • دوره جدید

رویای رونق تولید ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اقتصاد و رونق تولید: یکی از شوخی‌های ‌بزرگ دولت‌های‌گذشته وهمچنین دولت فعلی با اقتصاد ومعیشت مردم ماجرای خصوصی‌سازی وحمایت از رونق تولید است. اقتصاد تمام عیار دولتی ایران هیچ‌گاه میدان را به بخش خصوصی نداده ونخواهد داد چرا که دراختیار داشتن نبض اقتصاد شاه کلید دولت‌ها ‌در اداره سیاسی کشور است.
به همین داستان انتخابات اگر به چشم تیز بین نگاه کنیم درخواهیم یافت که پول‌های‌کلانی خرج‌ می‌شود تا شاید یک گروه ودسته وارد شوراها، مجلس وساختمان ریاست‌جمهوری شوند. اقتصاد مکمل سیاست وسیاست مکمل اقتصاد است و دراین بین قدرت‌ها ‌با به‌ دستگیری شاهرگ سیاسی براوضاع واحوال اقتصاد مسلط‌ می‌شوند...

موضوع نخ‌نما شده اختلاس‌ها ‌وفسادهای درون دستگاهی از همین دست رویه‌هایی است که حاکمان برسیاست اعمال‌ می‌کنند وگروهی دیگر به حوزه خودگیری ورود‌ می‌کنند و آنچه درگذشته وحال ملاحظه ‌می‌شود دستگیری عناصر فساد اقتصادی از درون بوده است و نمی‌توان نقش تحریمی‌ها‌ وخارجی‌ها‌ را درآن دخالت داد چرا که این افراد ایرانی اما خائنین به ملت و اعتماد عمومی هستند و اگر با یکی از این مفسدان اقتصادی برخوردی از جنس قانون شده بود نفر دومی پیدا نمی‌شد تا بیت المال را تاراج کند.
یکی دو شب پیش برنامه‌ای‌ تلویزیونی پخش‌ می‌شد که در آن برنامه پیرامون روند مقررات‌زدایی در بهبود شرایط و محیط کسب وکاربحث وگفتگو ‌می‌شد. نماینده‌ای ‌از طرف دولت، یک نفر از اتاق بازرگانی و دبیرکل کانون عالی کارفرمایی کشور دراین برنامه حضور داشتند و البته برنامه به‌طور زنده درحال پخش بود. نمی‌توان گفت دراین برنامه تلویزیونی ناگفته‌های‌اقتصاد کشور بیان شد اما گفته‌ها‌تأکیدی بر اتفاقات حوزه اقتصاد وسیاست داشت. 
اینکه چرا قانون دست وپای بخش خصوصی را بسته سوالی است که همچنان بدون پاسخ مانده چرا که نمایندگان مجلس هیچ تلاشی دراین مورد نداشته تا حداقل گره اشتغال خرد را بگشایند. حال پرسش اینجاست دراین چهار سال که نمایندگان مردم برای قانون‌گذاری ویا تصحیح قانون از سراسر کشور در مجلس گرد آمدند کدام فعالیت مثبت باعث بهبود شرایط کسب وکارگردیده است وکدام قانون سخت فرآروی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران احتمالی تسهیل شده است؟ 
ما مطمئن هستیم که هیچ اتفاقی برای بهبود فضای کسب وکار برداشته نشده است چرا که کوهی از مشکلات باقی است ونامزدهای احتمالی انتخابات مجلس با جدیت به آن خواهند پرداخت وباقی قضایا.
اقتصاد ما دچار یک بحران سیاسی و سوءمدیریت است. اقتصادی که باید جهانی باشد و کسی دنبال این مهم نیست. ما نیازمند یک رویکرد منسجم در جهانی‌سازی اقتصاد کشور هستیم و بستن درهای کشور به روی اقتصاد وتعاملات جهانی یک اشتباه تمام عیار شبیه به خودزنی است. 
در کشوری که همه تصمیمات اقتصادی را دولت‌ها‌ می‌گیرند چرا و به چه علت در انتظار سرمایه‌گذار خصوصی نشسته‌ایم تا سرمایه خود را دو دستی به دولتی بسپارد که قادر به اداره صحیح کشور نیست. دولت‌ها ‌در سنوات گذشته کدام تحرک اقتصادی مثبت در جهت بهبود شرایط را داشته‌اند تا این تحرک را الگویی برای سرمایه‌گذاران کنیم. 
در سالیان گذشته تنها حرفی که برای گفتن داریم تکرار داستان اختلاس و بلعیدن سرمایه‌های ‌ملت ایران بوده و هست، آیا‌می‌توان این الگو را برای سرمایه‌داران خارجی تکرار کنیم ویا داستان از کجا آورده‌ای ‌را برای آن‌دسته از سرمایه‌گذاران داخلی بازخوانی کنیم؟ 
به‌نظر‌ می‌رسد دولت‌ها‌ در چهار دهه گذشته برسر راه اقتصاد وبهبود آن با توسل به قوانین پر مشکل سنگ‌اندازی کرده‌اند وحالا با ساخت یک برنامه تلویزیونی و دعوت ازچند عامل اقتصادی به بیان روند مقررات‌زدایی در جهت بهبود محیط کسب وکار‌می‌پردازند. 
جراحی اقتصادی که توسط دولت‌های ‌نهم ودهم عنوان شد وحرف‌های ‌اساتید دانشگاهی را زیر پا گذاشتند و در دولت‌های‌ یازدهم ودوازدهم نیز شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی ویا داستان فرماندهی اقتصاد مقاومتی را علم کردند وباز هم حرف‌ها‌ متخصصان امر را زیر پا گذاشتند و در هر دو مرحله هیچ اقدامی برای بهبود اقتصاد وسطح معیشت مردم برداشته نشده است.  
هنوزاگر مردم دیداری با استانداران به‌صورت مستقیم دارند اولین خواسته آنان اشتغال است. هنوز قاچاق حرف اول وآخر را دراقتصاد ایران می‌زند واگر همین چهارتا قاچاقچی هم نبودند گردش پول به‌ طور کل متوقف می‌شد. اینها که گفته شد واقعیت‌های ‌اقتصادی اجتماعی کشور است. واقعیت‌هایی که باید دید در درازمدت چه تأثیری بر جریانات سیاسی اجتماعی خواهد داشت .
آنچه مهم است وجود امید بین مردم است که همچنان آنان را به انتظار برای آینده بهتر دعوت‌ می‌کند. به امید آینده بهتر. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی