[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

استاندارفارس: ایران و آلمان روابط دیرینه‌ای‌ در حوزه فرهنگ و اقتصاد دارند، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با بیان این که ایران و آلمان روابط دیرینه‌ای‌در حوزه فرهنگ و اقتصاد دارند، گفت: اثرگذارترین روابط میان ملت‌ها ‌روابط فرهنگی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار سفیر آلمان در ایران با بیان این که دولت‌ها‌ تغییر‌ می‌کنند اما اثرگذاری فرهنگی میان ملت‌ها‌پایدار‌می‌ماند، افزود: اثرگذاری اندیشمندان ایرانی بر متفکران غربی در طول تاریخ در کتب مختلف مطرح شده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که شاعر بلندآوازه و اثرگذار آلمانی گوته معتقد است که آزاداندیشی ایرانیان تأثیر عمیقی بر فلسفه غرب داشته است، افزود: نمونه آشکار این اثرگذاری را در اثر معروف گوته با عنوان «دیوان شرقی و غربی»‌می‌بینیم و خود گوته ‌می‌گوید من تحت‌تأثیر آثار حافظ شیرازی هستم.
وی با بیان این که شناخت فارس به عنوان ایران کوچک در واقع شناخت ایران است، تصریح کرد: فارس پرچمدار تاریخ و فرهنگ ایران زمین است.
استاندار فارس با بیان این که انتظار داریم سفیر آلمان برای تعمیق روابط میان دو کشور تلاش کند، افزود: استان فارس فرصت‌های‌بسیار خوبی به ویژه در حوزه گردشگری دارد و این حوزه تحت‌تأثیر تحریم نیست.
دکتر رحیمی خواستار رفع محدودیت‌های‌اعمال شده در خصوص پرواز شرکت هواپیمایی ایران در آلمان شد و با تأکید بر این که این موضوع‌می‌تواند گسترش روابط در حوزه‌های‌فرهنگی و گردشگری را به دنبال داشته‌باشد، اظهارداشت: شیراز میزبان خوبی برای مهمانان خود از سراسر جهان است و به ویژه از حضور آلمان که از اهمیت بالایی در سطح اروپا برخودار است استقبال بیشتری خواهیم کرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که در کشتی ناامن خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لازم برخوردار است، افزود: امنیت پایه توسعه کشور است و‌ می‌تواند اطمینان لازم برای کشورهای دیگر که خواهان ارتباط و سرمایه گذاری در ایران هستند را فراهم کند. در این دیدار، سفیر آلمان در جمهوری اسلامی ایران با بیان این که دو کشور دارای روابط مستمر 100 ساله هستند و این روابط دارای ابعاد معنوی بسیار قوی است، افزود: یک رابطه معنوی قوی میان مردم ایران و آلمان برقرار است و در هیچ کشوری به اندازه ایران درباره گوته، نیچه و هابرماس صحبت نمی‌شود؛ شناخت ایرانی‌ها ‌از این شخصیت‌ها ‌از خود آلمانی‌ها بیشتر است.
میشائیل کلوربرشتولد با اشاره به این که در سالگرد 200 سالگی دیوان «شرقی-غربی »گوته، جشنی با عنوان هفته فرهنگی آلمان در شیراز برگزار‌می‌شود، گفت: دوستی این دو ادیب بزرگ نمادی از دوستی معنوی ایران و آلمان است.
وی با بیان این که علی‌رغم چند صد سال فاصله میان حافظ و گوته و این که این دو ادیب هرگز با یکدیگر روبرو نشدند، گوته شیفته ظرافت حافظ بود، ادامه داد: سالگرد 200 سالگی انتشار دیوان شرقی-غربی گوته مناسبت خوبی برای یادآوری رابطه خوب دو کشور است و نباید اجازه دهیم سیاست مانع از تعمیق روابط خوب میان ما شود.
سفیر آلمان در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مشکلات کوتاه مدت نقش مهمی در دوستی دیرینه دو کشور ایران و آلمان ندارند و ما 100سال آینده را با همان موفقیت 100 سال گذشته با یکدیگر در ارتباط خواهیم بود.
وی با اشاره به این که ایران و آلمان روابط اقتصادی دیرینه‌ای ‌با یکدیگر دارند، گفت: بیش از 100 سال گذشته آلمان نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌های‌صنعتی ایران داشته است و ما تمام تلاش خود را برای گسترش این روابط به کار خواهیم گرفت.
سفیر آلمان در جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: گوته در دیوان شرقی-غربی خود ‌می‌گوید غرب در صورتی به خودشناسی ‌می‌رسد که شرق را بشناسد و شرق در صورتی به خودشناسی ‌می‌رسد که غرب را بشناسد؛ بر این اساس معتقدیم باید روابط خود را هرچه بیشتر گسترش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی