[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

ذی‌نفعان کارگو باید به اطمینان برسند ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: از جمله ذی‌نفعان ایجاد کارگو در فارس شرکت‌های‌هوایی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان هستند که هر دو گروه باید به اطمینان مورد نیاز زمان‌بندی مشخص و وجود هواپیما و وجود میزان بار مشخص برای صادرات، برسند تا این مهم محقق شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه راه‌اندازی کارگو که با حضور سرمایه‌گذاران کشور قطر و نمایندگان بخش دولتی و خصوصی در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: فارس یک استان پهناور است که پتانسیل و ظرفیت‌های‌بالای صادراتی در بخش‌های‌مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، IT و صنایع الکترونیک و گردشگری دارد که نزدیکی به آب‌های‌خلیج‌فارس نیز از ویژگی‌های‌منحصربه فرد این استان است.
وی با اشاره به کیفیت محصولات کشاورزی استان و صادرات آن افزود: محصولات کشاورزی فارس به دلیل کیفیت در بازارهای هدف صادراتی جایگاه بسیار خوبی دارد  این در حالی است که در محصولات گلخانه‌ای، گل زینتی و صنایع تبدیلی نیز وضعیت استان فارس مطلوب است.
فروغان با بیان اینکه تمایل به صادرات هوایی در فارس وجود دارد اظهارداشت: اگر سیستم حمل و نقل هوایی کارگو برای صادرات در استان فارس ایجاد شود ضمن ایجاد منافع مناسب برای سرمایه گذاران،‌ می‌توان میزان صادرات این محصولات را نیز افزایش دهیم. رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: تاکنون جلسات متعددی با حضور دستگاه‌های‌دولتی، شرکت‌های‌هوایی و فعالان بخش خصوصی برای راه اندازی کارگو در استان برگزار شده و در مقاطعی نیز خط هوایی برای صادرات استان ایجاد شده است اما موانعی برای ادامه دار بودن کارگو در فارس وجود دارد.
وی ادامه داد: از جمله ذی‌نفعان ایجاد کارگو در فارس شرکت‌های‌هوایی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان هستند که هر دو گروه باید به اطمینان مورد نیاز زمان‌بندی مشخص و وجود هواپیما و وجود میزان بار مشخص برای صادرات، برسند تا این مهم محقق شود.
فروغان عنوان داشت: پس از برگزاری جلسات متعدد راهکار ایجاد کارگو دائمی در فارس این است که سرمایه گذار مناسبی در این خصوص سرمایه گذاری وارد شود تا هم تولید کننده و صادرکننده و هم شرکت‌های‌هواپیمایی اطمینان لازم را پیدا کنند که در این صورت‌ می‌توان میزان صادرات استان را هم افزایش داد.
وی تصریح کرد: باید با هم‌افزایی مسیر صادرات را هموار کرد تا شرکت‌های ‌ما تولیدات خود را بر اساس بازارهای خارجی و صادرات دنبال کنند و تنها فروش داخل اکتفا نکنند.
در این جلسه سرمایه‌گذار کشور قطر نیز گفت: صادرات نیاز به تخصص دارد زیرا موانع و مشکلات متعددی در انجام این مهم وجود دارد و با وجود اینکه ما موضوع صادرات را به صورت تخصصی دنبال‌ می‌کنیم بعد از تحریم‌های‌کشور قطر تاکنون، تمرکز خود را بر روی رفع مشکلات ایجاد شده و فعالیت کشورهای قطر، عمان و ایران گذاشتم.
محمداحمد احمد محمد سلیمان بیان کرد: عمده تخصص ما بر حمل و نقل و صادرات به سراسر دنیاست و علاقه‌مندیم زیرساخت‌هایی برای انجام این کار فراهم کنیم و در این زمینه ما سفرها و بررسی‌هایی بر روی کشور ایران داشتیم.
وی افزود: یکی از اقدامات ما در کشور ایران این بود که شرکت‌های‌فعال در زمینه حمل و نقل هوایی را به هم پیوند داده و آموزش‌هایی را به آنها ارائه دهیم تا بتوان برای ایجاد تفاهم بیشتر، فرهنگ مشابهی را در زمینه خدمات حمل‌و‌نقل‌هوایی ایجاد کرد.
معاون اول اتاق بازرگانی قطر با بیان اینکه ما راه حل خوب و مناسب برای ایجاد کارگو استان فارس داریم، اظهارداشت: برای ایجاد فضایی صادرات هوایی و ارائه خدمات حمل و نقل هوایی نیازبه مشارکت بخش دولتی و همراهی فعالان بخش خصوصی است زیرا بر این باوریم باید کاری انجام شود که برای هر دو طرف بهره‌وری داشته‌باشند.   
احمد‌محمد سلیمان اضافه کرد: یکی از موارد مورد نظر ما انعقاد تفاهم‌نامه برای ارائه خدمات لازم جهت صادرات کالا و اقلام استان به سراسر دنیاست و با توجه به اینکه ما استانداردهای لازم اتاق‌های‌بازرگانی جهت صادرات را‌می‌دانیم تلاش‌می‌کنیم ارائه خدمات در استانداردهای بالا انجام شود.
وی با اشاره به تحریم‌های ‌موجود ادامه داد: سرمایه‌گذاری برای ایجاد کارگو در استان فارس ایجادکننده موتور محرک صادرات هوایی این استان است که در شرایط تحریم‌های موجود، نقش مهم و کلیدی اتاق‌های‌بازرگانی بسیار کمک‌کننده و سازنده است و امیدواریم همکاری دو اتاق بازرگانی فارس و قطر بتواند اهداف تعیین شده را محقق کند.
معاون امور حمل و نقل بین‌المللی کشور قطر با بیان اینکه در صورت تحقق کامل کارگو در استان آموزش‌هایی جهت صادرات را ارائه خواهیم داد، عنوان داشت: از امکانات فرودگاهی استان فارس بازدید کردیم که امکانات بسیار خوب و در سطح بین‌المللی بود و بناداریم از امکانات استان استفاده کنیم که نیاز داریم برای تسریع در عملیاتی شدن برنامه‌ها، هماهنگی‌های‌استانی برای ایجاد زیرساخت‌های‌کارگو در استان باید توسط بخش خصوصی استان دنبال شود.
در این جلسه نمایندگان بخش دولتی و خصوصی مباحث و مطالبات خود پیرامون ایجاد کارگو در استان را مطرح کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی