[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

۳۰۰ متخلف علمی شناسایی شدند ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل دفتر حقوقی وزارت علوم از ارسال فهرست جدیدی از متخلفان علمی به دانشگاه‌ها‌خبر داد و گفت: به تازگی اطلاعات حدود ۳۰۰ دانشجو برای ما احراز شده است.
حسین آقابابایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به تخلفات علمی و پیگیری آن‌ها، گفت: ما چندی پیش فهرستی از آن دسته از دانشجویانی که اطلاعات قابل بررسی داشتند را به منظور بازنگری و بررسی دقیق و در صورت لزوم برخورد انضباطی، به دانشگاه‌ها ‌ارسال کردیم که متعاقباً برخی دانشگاه‌ها از ما اطلاعات تکمیلی خواستند و ما نیز در پاسخ، هر آنچه در دست داشتیم؛ شامل قراردادها و مستندهای تکمیلی مجدداً برایشان فرستادیم.  
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم افزود: در ادامه، فهرست دیگری را نیز به سازمان سنجش ارسال و درخواست کردیم تا اطلاعات مرتبط با اسامی ارسالی را برایمان استخراج کنند. در این میان، اطلاعاتی که از این طریق در اختیار ما قرار گرفت، کامل نبود و احتمالاً حسب احتیاط، امکان ارسال همه موارد به‌صورت صریح از جانب سازمان سنجش، وجود نداشته است، با این وجود اما اطلاعات حدود ۳۰۰ نفر را برای ما احراز کردند که این موارد را هم به‌تازگی به دانشگاه‌ها ‌(۱۰ دانشگاه که غالباً در تهران هستند)، ارسال کردیم.
وی ضمن تشکر از بعضی دانشگاه‌های‌پاسخگو مثل دانشگاه پیام نور، از برخی دیگر به دلیل بی‌توجهی و رفتار منفعلانه در این ارتباط، گفت: متأسفانه برخی دانشگاه‌ها که اتفاقاً بخش عمده تخلفات نیز مربوط به دانشجویان همان دانشگاه‌هاست، اقدامی صورت نداده‌اند و تاکنون ما هیچ بازخوردی از آنها نگرفته‌ایم.
آقابابایی در واکنش به اینکه برخی رؤسای دانشگاه‌ها ‌از نامه‌های‌ارسالی دفتر حقوقی وزارت علوم اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، گفت: در این باره باید متذکر شوم که نامه‌های‌ ما به بخش حقوقی دانشگاه‌ها ‌ارسال شده و رؤسای محترم هم‌می‌توانند از معاونت حقوقی دانشگاه مربوطه پیگیر بوده و یا از خود ما، در این باره پرس‌و جو کنند.  
مدیر کل دفتر حقوقی وزارت علوم با تأکید بر اینکه چند ماه از ارسال نامه و فهرست‌های‌اولیه به این دانشگاه‌ها‌ گذشته و سری دوم اسامی نیز به تازگی برایشان فرستاده شده است، افزود: فهرست اول شامل اسامی حدوداً یک‌هزار نفر و لیست دوم نیز حاوی اسامی ۳۰۰ نفر بوده است. البته نامه، ارسال شده و از آنجا که فهرست اسامی محرمانه است، طی همان نامه درخواست کرده‌ایم که نماینده دانشگاه مورد اشاره به منظور دریافت لیست اسامی، حضوراً به وزارتخانه مراجعه کند.  
آقابابایی با بیان اینکه چون دفتر حقوقی وزارت علوم، راساً مرجع رسیدگی به این تخلفات نیست، ادامه داد: به دنبال این اقدامات، حسب قانون، ما نیز اطلاعات تکمیلی را به دانشگاه‌ها‌اعلام‌می‌کنیم تا از آن طریق و به واسطه بررسی در کارگروه اخلاق در پژوهش و در صورت لزوم، ارجاع به هیئت‌های‌تخلفات مؤسسات، مسائل حقوقی مورد پیگیری قرار بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی