[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق، روزنامه شیراز نوین

وزیر نیرو با اشاره به نقش صنعت برق در توسعه همکاری بین کشورهای همسایه گفت: در نظر داریم با استفاده از زیرساخت‌های موجود، امکان وصل کردن دو شبکه برق ایران و سوریه را از طریق عراق فراهم کنیم.
به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت نیروی ایران و وزارت برق سوریه با تأکید بر این که صلح و آرامش منطقه به توسعه‌یافتگی آن وابسته است اظهار کرد: توسعه منطقه مستلزم همکاری بین کشورهای آن است البته منظور من از همکاری چیزی بیش از فروش محصولات بوده که ممکن است بین بسیاری از کشورها اتفاق بیفتد.
وی با تأکید بر این که نقش برق در توسعه یافتگی بسیار مهم  است گفت: امکان تبادل انرژی بین ایران و همه کشورهای همسایه در چارچوب برنامه بلندمدت وجود دارد البته ما صرفا به دنبال صادرات نبوده و درصدد انتقال دانش و تجربه هستیم.
وزیر نیرو با اشاره به سنکرون‌سازی شبکه برق ایران و عراق که در روز جمعه اتفاق افتاد، عنوان کرد: چنین اقدامی را با عراق آغاز کردیم و شبکه برق دو کشور هم‌زمان شد.
اردکانیان ادامه داد: علی‌رغم این که در سال‌های گذشته با جمهوری عربی سوریه همکاری داشتیم، مجدداً این همکاری را از سر گرفته‌ایم که آن نه فقط شامل ساخت نیروگاه و بازسازی تأسیسات آسیب‌دیده برق این کشور در جنگ است بلکه شامل بهبود شبکه توزیع، کاهش تلفات شبکه توزیع، آموزش نیروی انسانی و همکاری در سطح مدیریت است. وی ادامه داد: در نظر داریم با استفاده از زیرساخت‌های موجود و امکان انتقال دو شبکه از طریق عراق شبکه‌های برق ایران و سوریه را به یکدیگر متصل کنیم.
وزیر نیرو با بیان این‌که تفاهم‌نامه بین ایران و سوریه یک برنامه سه‌ساله است، اظهار کرد: در این راستا کارگروه مشترکی بین ایران و سوریه شکل خواهد گرفت و به شکل منظمی در تهران و دمشق جلسه برگزار می‌کند.
در ادامه خربوطلی - وزیر برق جمهوری عربی سوریه - با بیان این که من به دعوت وزیر نیروی ایران برای شرکت در افتتاح نمایشگاه برق به ایران آمدم، گفت: نقطه عطف این سفر، پیشنهاد وزیر نیروی ایران برای راه‌اندازی کمیته بین وزارت نیروی ایران و وزارت برق سوریه است.
وی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم‌نامه بین ایران و سوریه اظهار کرد: هدف این یادداشت بومی‌سازی تکنولوژی صنعت برق در سوریه است و در راستای آن توافق کردیم زمینه انتقال  تجربیات و آموزش نیروی فعال در سوریه را فراهم کنیم، همچنین قرار شد مرکز هماهنگی در وزارت برق سوریه که فعالیت آن از ۱۰ سال پیش متوقف شده بود دوباره راه‌اندازی شود.
تفاهم‌نامه وزرای نیرو و برق ایران و سوریه به منظور گسترش مناسبات فنی، اقتصادی، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیز مشارکت در توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه به امضا رسید.
نشست وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران با وزیر برق جمهوری عربی سوریه پیش از ظهردیروز به منظور امضای یادداشت تفاهم همکاری برای گسترش مناسبات فنی، اقتصادی، صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیز مشارکت در توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه برگزار شد.
براساس توافق امروز وزرای دو کشور مقرر گردید تا توسعه و احداث نیروگاه‌ها و همچنین شبکه انتقال و توزیع برق کشور سوریه با استفاده از ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی ایران عملیاتی گردد.
طرفین در این نشست توافق خود را در خصوص انجام مطالعات جامع شبکه انتقال و توسعه و نیز تکمیل و مدرن‌سازی مراکز دیسپاچینگ و کنترل شبکه برق سوریه توسط طرف ایرانی را اعلام کرده و موضوع مطالعات و بازسازی، کاهش تلفات شبکه توزیع نیروی برق سوریه در محورهای مهندسی و اتوماسیون شبکه، نصب کنتورهای هوشمند و بهره‌برداری و خدمات مشترکان مورد توافق دو وزیر قرار گرفت.
وزرای نیرو و برق ایران و سوریه براساس این تفاهم‌نامه توافق خود را جهت ایجاد ارتباط الکتریکی سه جانبه میان ایران، عراق و سوریه اعلام کرده و مقرر گردید تا مطالعات و اقدامات لازم برای این برنامه با ایجاد یک کنسرسیوم مشترک انجام بگیرد.
بر مبنای این تفاهم طرفین توافق خود را برای سرمایه‌گذاری مشترک، تبادل دانش فنی و تولید محصولات و تجهیزات برقی مورد نیاز طرف سوری با اولویت تولید کنتورهای هوشمند، ترانسفورماتور و کابل توسط بخش خصوصی ایران در کشور سوریه اعلام کرده و همچنین در خصوص طراحی نظام جامع آموزشی، تعیین و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی کوتاه مدت و بلندمدت مورد نیاز کارکنان و مدیران وزارت برق سوریه توسط مراکز آموزشی ایران به توافق رسیدند.
وزرای دو کشور بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های توانمند ایرانی برای مشارکت و حضور فعال در زمینه ساخت انواع نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر، تولید برق، بازسازی، نوسازی و ارتقای نیروگاه‌ها، بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری و تأمین تجهیزات قطعات نیروگاهی و تعمیر ترانسفورماتورهای برق توافق کردند.
براساس این تفاهم‌نامه، طرفین توافق خود را جهت انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک در زمینه برق میان مراکز دانشگاهی و پژوهشی ایران و سوریه اعلام کرده و مقرر گردید نقشه راه همکاری‌ها و مشارکت ایران در بخش برق سوریه توسط طرفین ایرانی و با همکاری طرف سوری طی دو ماه آینده تدوین و نهایی شود.
همچنین وزرای نیرو و برق ایران و سوریه به منظور پیشبرد مفاد این تفاهم‌نامه توافق کردند تا کمیته‌ عالی راهبری با عضویت معاونان مربوطه هر دو وزارتخانه تشکیل شود و جلسات آن نیز هر دو ماه یک‌بار در ایران و سوریه برگزار شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی