[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

سایه اعتیاد از سر مدارس کوتاه ‌می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: طرح یاریگران زندگی باهدف پیشگیری و کاهش مصرف مواد‌مخدر در بین دانش‌آموزان در 20 درصد مدارس فارس در سال‌جاری اجرا می‌شود.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر علی‌عسکر نجفی در جلسه شورای استانی سیاست‌گذاری اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس فارس گفت: هدف اصلی این طرح کاهش تمایل و خودداری از تجربه مصرف مواد مخدر و پیشگیری از آسیب‌پذیری و بروز اعتیاد در دانش‌آموزان است.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس افزود: این طرح در مرحله اول خود در سال‌جاری، همانند سراسر کشور در 20 درصد مدارس فارس اجرا خواهد شد و پس از بررسی نتایج آن در سال آینده در 60 درصد مدارس و در سال 1400 نیز در همه مدارس اجرا می‌شود.
وی تأکید کرد: برای اجرای مطلوب این طرح از ظرفیت‌های مدارس کشور همچون مشاورین و به‌ویژه تشکل‌های رسمی و غیررسمی فعال برای پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد در مدارس و جامعه دانش‌آموزی استفاده می‌شود.
نجفی گفت: توانمندسازی کمی و کیفی گروه‌ها و تشکل‌های دانش‌آموزی، یکی از رویکردهای مهم برای اجرای این طرح است و تلاش می‌کنیم تا از ابتکارات تشکل‌های دانش‌آموزی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد بهره گیریم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس بر لزوم بهره‌گیری از  ابزارهای فرهنگی در فرهنگ‌سازی این طرح در سطح جامعه تأکید کرد و گفت: تولید محتوای مطلوب در فضای مجازی و یاری‌گرفتن از رسانه‌های دیداری و شنیداری همچون روزنامه‌ها و صداوسیما می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس نیز در این جلسه گفت: برای اینکه جوانانی سالم و عاری از اعتیاد داشته‌باشیم باید به آموزش‌وپرورش کمک کنیم.
محمدرضا ابراهیمی تأکید کرد: آموزش‌وپرورش با تولید فکر می‌تواند به کاهش اعتیاد در جامعه کمک کند. معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: محو اصلی طرح یاریگران زندگی، آموزش و توانمند کردن دانش‌آموزان است.
جهانبخش بانشی گفت: در راستای اجرای این طرح، تشکل‌های مختلف با برنامه‌ریزی مطلوب می‌توانند در زمینه آگاهی‌بخشی به  دانش‌آموزان، والدین آن‌ها  و کارکنان در زمینه آسیب‌های اجتماعی و مخاطرات سلامت روان همکاری داشته‌باشند.
وی افزود: در راستای فرهنگ‌سازی این طرح نیز می‌توان با تولید پیام‌های فرهنگی در قالب فیلم  و نشر آن در فضای مجازی و همچنین برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری برای مخاطبین این طرح تلاش کرد.
رئیس اداره  مراقبت در برابر  آسیب‌های اجتماعی آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: با برگزاری کارگاه‌های ‌توجیهی ویژه کارشناسان پیشگیری از آسیب‌های‌اجتماعی در ادارات آموزش و پرورش سراسر استان، طرح یاریگران زندگی در مدارس منتخب فارس آغاز شده است.
دکتر لیلا نورافشان افزود: به دنبال آن هستیم تا به بهره‌گیری از ظرفیت‌‌ تشکل‌های ‌دانش‌آموزی در مدارس و سایر نهادها و گروه‌های ‌رسمی و غیر‌رسمی مرتبط، این طرح را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری نماییم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی