[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

آموزش ‌و پرورش فارس دستگاه برتر استانی در اقامه نماز شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به نقش بی‌بدیل نظام تعلیم و تربیت در اشاعه فرهنگ نماز در جامعه ،گفت: اگر دانش‌آموزان با شناخت کامل و نیت قلبی خوب، صحیح و سالم به سمت نماز گرایش پیدا کنند قطعاً می‌توانند این فرهنگ را بین خانواده خود نیز ترویج دهند.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر علی‌عسکر نجفی در پنجمین اجلاس استانی نماز با عنوان«نماز و مدرسه» در تالار سعدی باشگاه فرهنگیان شیراز، با تأکید بر لزوم ترویج هر چه بیشتر فرهنگ نماز در مدارس استان گفت: لازم است تلاش مضاعفی  در بحث نماز داشته‌باشیم تا بتوانیم جمعیت نزدیک به یک‌میلیون‌نفری دانش‌آموزان استان را تحت‌پوشش قرار دهیم و فرهنگ نماز را در بین همه آن‌ها  ترویج دهیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر اهمیت ارتباط بین خانه و مدرسه در بحث نماز گفت: ما معتقدیم اگر دانش‌آموزان با شناخت کامل و نیت قلبی خوب، صحیح و سالم به سمت نماز گرایش پیدا کنند قطعاً این فرهنگ را بین خانواده خود نیز ترویج می‌دهند.
نجفی با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف در فراگیر شدن بحث نماز در مدارس گفت: اجرای 100 درصدی طرح آموزش عملی نماز در مدارس ابتدایی استان ، اجرای طرح پیوند مسجد، مدرسه و منزل در 20 درصد مدارس هم‌جوار مساجد، اجرای طرح «قرائت زیبای نماز» برای دانش‌آموزان متوسطه اول در تمامی  مدارس فارس ازجمله اقداماتی است که  در بحث نماز انجام ‌شده است.
وی همچنین گفت: جشن تکلیف برای یک هزار دانش‌آموز دختر و پسر شیرازی به‌صورت نمادین و متمرکز  در جوار  حرم مطهر شاه‌چراغ (ع) و حرم مطهر حضرت علی‌بن‌حمزه (ع) برگزار شد و این طرح  در تمام مدارس استان نیز برای دانش‌آموزان مکلف اجراشده است.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: کتاب‌های گلستان احکام و به‌سوی نماز نیز در بین دانش‌آموزان اول تا ششم ابتدایی باهدف آشنایی دانش‌آموزان با مسائل عملی نماز و اجرا و برگزاری صحیح نماز و قرائت درست آن توزیع‌ شده است.
نجفی افزود: 9هزار روحانی کار اقامه نماز در مدارس استان را به عهده گرفتند که یک هزار و 200 نفر از این روحانیون از استان فارس بودند.
وی به درخشش دانش‌آموزان استان در مسابقات قرآن در سطح کشور نیز اشاره کرد و گفت: در بحث اشاعه فرهنگ نماز نیز  موفق به کسب مقام‌های برتر در کشور در چند رشته خصوصاً بخش پژوهشی بحث نماز شدیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر لزوم آشنایی دانش‌آموزان با بحث تقلید و مرجعیت، گفت: در این راستا با برگزاری جلسات تبیین و تشریح برای دانش‌آموزان، مباحث تقلید و مرجعیت تشریح و مراجع تقلید  معرفی‌شده و رساله‌های عملی نیز در اختیار دانش‌آموزان پایه نهم قرارگرفته است.
نجفی با اشاره به اجرای طرح مبین «مدیریت برنامه‌های یاوران نماز»، گفت: همچنین  دوره ضمن‌خدمت ویژه مدیران مدارس منتخب استان نیز برگزارشده که  در قالب دوره نمازشناسی و شیوه‌های دعوت دانش‌آموزان به نماز و مدیریت برنامه‌های نماز در مدارس تابعه استان، شهرستان‌ها، نواحی و مناطق هست.   
وی افزود: تلاش کردیم در بین سوادآموزان نیز آموزش‌های مرتبط با نماز را داشته‌باشیم که در این راستا15هزار سوادآموز از طریق 2هزار آموزش‌دهنده  با نماز آشنا شدند و به سمت نماز گرایش پیدا کردند. مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: نزدیک به  2 هزار و800 باب نمازخانه در سطح مدارس استان وجود دارد و نزدیک به هزار و 400 سالن نیز به مجموع نمازخانه‌های استان اضافه کردیم  و این‌گونه50 درصد از مدارس استان از نمازخانه‌ها برخوردار شدند.
نجفی ادامه داد: لازم است با بهره‌مندی  از اعتبارات دولتی و کمک‌های خیرین کمبود نمازخانه‌های مدارس را جبران کنیم و از فضاهای مناسب، تمیز و استاندارد برای برگزاری مراسم باشکوه نماز برای دانش‌آموزان عزیز بهره ببریم.
گفتنی است در این اجلاس که با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد، از مدیران و دستگاه‌های اجرایی که در طول یک‌ سال فعالیت چشمگیرتری درزمینه اشاعه فرهنگ نماز و اهمیت به این فریضه نسبت به سایر دستگاه‌های اجرایی داشته‌اند، تقدیر شد.
شایان‌ذکر است از دکتر نجفی مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس نیز به خاطر موفقیت آموزش و پرورش استان درکسب رتبه اول کشوری آموزش عملی نماز و همچنین کسب عنوان دستگاه برتر اقامه نماز در بین ادارات کل تقدیر به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی